Dziś mamy 27 czerwca 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 grudnia 2021

Jak przyspieszyć swój komputer? Sprawdź sposoby

fot. powierzone

fot. powierzone

Komputer stacjonarny po kilku latach widocznie spowalnia. Jego uruchomienie zajmuje# więcej czasu, a poszczególne aplikacje dłużej przetwarzają dane. Nowe programy mogą natomiast być niekompatybilne z podzespołami lub starszymi systemami operacyjnymi. W takich przypadkach komputer można przyspieszyć na kilka sposobów. Poznaj sprawdzone porady na przyspieszenie domowego PC.

Instalacja nowego systemu operacyjnego
 
Starsze wersje systemów operacyjnych często nie są przystosowane do obsługi programów utworzonych kilka lat później. Nowsze aplikacje albo nie uruchamiają się wcale, albo ich włączenie trwa długo. Po instalacji aktualnej wersji systemu operacyjnego problemy tego typu znikają.
 
Jak sprawdzić, czy powinno się zainstalować nowy system operacyjny? Wystarczy sprawdzić, czy producent systemu nadal oferuje dla niego wsparcie oraz jakie wymagania sprzętowe mają najczęściej uruchamiane gry lub programy. Jeśli system przestał być wspierany przez twórców, a minimalne wymagania aplikacji uwzględniają wyłącznie nowsze wersje systemu, przyszedł czas na jego zmianę.

Usunięcie zbędnych programów i plików
 
Niekiedy spowolniona praca komputera jest wynikiem posiadania wielu programów, które uruchamiają się automatycznie po starcie systemu. Antywirus, oprogramowanie biurowe, program do odtwarzania filmów i muzyki, a także wiele innych aplikacji obciążają procesor i pozostałe układy. Użytkownik powinien zadać sobie pytanie, czy faktycznie korzysta z aplikacji, które zainstalował na komputerze. Często okazuje się, że większość z nich jest zbędna. Po ich usunięciu zmniejsza się obciążenie procesora. Dzięki temu komputer wyraźnie przyspiesza.
 
Jeśli użytkownik potrzebuje wszystkich programów, które obciążają procesor PC, rozwiązaniem jest modyfikacja sprzętu lub zakup nowego komputera.
 
Nowy procesor
 
Starsze typy profesorów mają stosunkowo niewielką moc obliczeniową w porównaniu do wymagań sprzętowych programów i gier. Zbyt mała wydajność sprawia, że komputer długo przetwarza dane. Już samo uruchomienie gry lub programu może zajmować nawet kilkanaście minut. Korzystanie z nich wymaga natomiast sporej dozy cierpliwości z powoduu długiego ładowania różnych plików.
 
W niektórych komputerach możliwa jest wymiana procesora na nowy, gdyż lepszy układ będzie kompatybilny z pozostałymi podzespołami. Dotyczy to jednak PC kupionych przed kilkoma laty. Starsze sprzęty wymagają modernizacji praktycznie wszystkich układów, dlatego wymiana procesora może być w nich niemożliwa.
 
Więcej o składaniu komputera przeczytasz w artykule: https://www.komputronik.pl/informacje/czego-sklada-sie-komputer/

 
Dysk SSD
 
Szybsze działanie komputera zapewnia wymiana dysku twardego na model SSD. Dyski tego typu cechują się wysokimi prędkościami odczytu i zapisu danych. Dzięki temu dobrze sprawdzają się podczas odczytywania danych gier lub tworzenia ciężkich grafik.
 
Ponadto dysk SSD pracuje cicho i szybko. Jego działanie jest niemal bezgłośne, dlatego komputery z dyskami SSD cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Używa się ich powszechnie w komputerach w biurach i domach.
 
Wybierz dysk SSD dla siebie z oferty Komputronik: https://www.komputronik.pl/search-filter/857/dyski-ssd
 
Karty graficzne dla graczy i profesjonalistów
 
Jeśli komputer jest wykorzystywany do gier lub obróbki grafiki, przyczyną jego wolnego działania może być karta graficzna. Jej wymiana na wydajniejszy model powinna usprawnić działanie gier na pełnych detalach. W przypadku programów do obróbki grafiki znikną natomiast problemy z długim zapisywaniem i odczytywaniem plików.
 
Sprawdź, jakie podzespoły do komputera kupisz w niskich cenach: https://www.komputronik.pl/promocje/najlepsze-wyprzedaze
 
Gry wydane w ostatnich miesiącach coraz częściej wymagają stosowania nowoczesnych technologii takich jak ray tracing. Przy wyborze konkretnego modelu karty graficznej powinno się wziąć to pod uwagę. Układ obsługujący ray tracing i inne technologie istotne dla gracza jest drogi, jednak jego zakup zapewnia zupełnie nowe doświadczenia z rozgrywki.

Materiał Partnera
 

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co robić w przypadku zatrucia? Jak go unikać?

Jak się zachować w przypadku zatrucia? Jak go unikać? Na co uważać, żeby niego nie doszło?

(czytaj więcej)
0

Nie masz jeszcze prezentu na Dzień Ojca? Zaserwuj alternatywny, bezmięsny obiad!

W ostatnim czasie świętowaliśmy już Dzień Matki i Dzień Dziecka# Teraz przychodzi w końcu pora na Dzień Ojca, który przypada na 23 czerwca. Podaruj swojemu Tacie wspólnie spędzony czas! Specjalnie z tej okazji mamy dla Ciebie propozycję na uroczyste menu w nieco alternatywnej, bezmięsnej odsłonie.

(czytaj więcej)
0

Zaplanuj wakacyjny wyjazd. Podstawy biwakowej kuchni

Koniec roku szkolnego oraz utrzymujące się wysokie temperatury# zwiastują początek wakacyjnego sezonu wyjazdów i wycieczek. Większość z nas ma już zaplanowane letnie destynacje, jednak jeśli jeszcze nie macie pomysłu, spróbujcie udać się z dala od miejskiego zgiełku! Aby zapewnić sobie odpowiedni jadłospis spędzając urlop na biwaku, warto zaplanować, co stanie się podstawą naszego codziennego menu.

(czytaj więcej)
0

„Czy możemy liczyć na europejską pomoc?”. Rozmowa z Jerzym Gawędą

Ponownie rozmawiamy z radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego# Jerzym Gawędą na temat sytuacji politycznej w Europie w związku z toczącą się wojną w naszym sąsiedztwie. Minęło ponad sto dni od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nadal trudno mówić o szansach na pokój. Zdaniem naszego rozmówcy w samej Europie jest kilka państw, które wcale nie dążą do jego zawarcia.

(czytaj więcej)