Jak przygotować się do grzybobrania? Przestrzegaj ważnych zasad

fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Choć za oknami jeszcze ponad 20 stopni Celsjusza#, nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej wybieramy się do lasu w poszukiwaniu grzybów i wracamy z pełnym koszem.
Zwróćmy uwagę na to jak i w co będziemy zbierać nasze grzyby. Warto zabrać ze sobą kosz wiklinowy, czy też łubiankę oraz nożyk, którym będziemy czyścić wykręcone grzyby. Nie należy zbierać okazów w torby foliowe i siatki plastikowe, które nie przepuszczają powietrza, ponieważ powodują one zaparzanie grzybów, a w konsekwencji przyspieszają ich psucie. Nawet jadalne okazy mogą wytwarzać wtedy szkodliwe substancje.
Aby dobrze przygotować się do takiego spaceru, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
- zakładajmy jasne ubrania z długimi nogawkami i rękawami,
- ubierajmy nieprzemakalne buty zakrywające kostkę,
- zadbajmy o nakrycie głowy i karku,
- spakujmy odzież przeciwdeszczową w razie wystąpienia opadów,
- zaopatrzmy się w środki odstraszające komary i kleszcze,
- zabierzmy naładowany telefon, który pozwoli nam wezwać pomoc w razie zagrożenia,
- weźmy ze sobą podręczny atlas grzybów,
- skompletujmy małą apteczkę, do której możemy schować plastry opatrunkowe, kleszczołapki do usuwania kleszczy, czy też folię termiczną NRC.
Zbierajmy wyłącznie takie grzyby, co do których jesteśmy pewni. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, zachęcamy do odwiedzenia siedziby naszej stacji, przy ul. Kujawskiej 4 w Bydgoszczy, w której codziennie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 nasi grzyboznawcy i klasyfikatorzy grzybów udzielają porad grzybowych.
Do oceny przynosimy dojrzałe i świeże owocniki, wraz z kapeluszem i trzonem, wykręcone z podłoża. Zbyt małe i niewykształcone okazy mogą powodować trudności w sklasyfikowaniu, w związku z brakiem wykształcenia charakterystycznych cech.
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Czytaj również
- Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę
- Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią
- Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy
- Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji
- Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Cna, w dniu 09-09-2024 16:18:24 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!