Dziś mamy 9 grudnia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

21 listopada 2022

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

fot. pow.

fot. pow.

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

Na różne sposoby
W kosmetyce jajka wykorzystuje się zwykle na 4 sposoby: tylko żółto, tylko białko, całe jajko i skorupkę.
- Żółtko jaja kurzego zawiera emulgator, czyli lecytynę – mówi Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. - To naturalny środek służący do zmiękczania skóry, ma właściwości odżywcze i nawilżające, wzmacnia też barierę hydrolipidową skóry. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy w kosmetyku kupionym w sklepie pojawia się żółtko, szukajmy następujących określeń egg protein (proteiny jajeczne), hydrolyzed egg protein (hydrolizowane proteiny jajeczne) i egg yolk extract (ekstrakt z żółtka).

Jak wyjaśnia ekspert, główne walory kosmetyczne białka jajka to właściwości ścigające i napinające. Dzięki nim cera oczyszcza się i zamykają się rozszerzone pory, zwłaszcza w przypadku cery tłustej. Podobno białko chętnie wykorzystywały kobiety w starożytnym Egipcie. Oznaczenia białka na etykietach kosmetyków to albumen (albumina) lub hydrolyzed albumen (hydrolizowana albumina).

- Zdarza się także, że w kosmetykach jest wykorzystywane całe jajko, wtedy ma ono najczęściej formę proszku jajecznego (egg powder) – dodaje Tomasz Jokiel. - Aby go uzyskać, jajka suszy się, dzięki czemu zachowują wszystkie właściwości i nie potrzebują konserwantów. W postaci proszku jajka można łączyć z dowolnymi surowcami. Skorupki jaj (oznaczenie na opakowaniu hydrolyzed egg shell) to bogaty skarbiec węglanu wapnia, dlatego mają bardzo dobry wpływ na paznokcie, włosy i skórę.

Idealne na maseczkę
Przygotowując kosmetyczne specyfiki z jajek, należy pamiętać, że zawierają one alergeny i dlatego nie mogą ich stosować osoby uczulone na białko bądź żółtko. Pamiętajmy, że zawsze przed użyciem jajko należy też obmyć w ciepłej wodzie. Najpopularniejszymi produktami kosmetycznymi, które każdy samodzielnie może szybko przygotować w domu są maseczki.

Przepis na maseczkę dla skóry suchej z miodu i całego jajka
Potrzebne składniki to: po jednej łyżce miodu, kremu nawilżającego i olejku migdałowego, a do tego oczywiście jajko. Najpierw oddzielamy żółtka od białek, a następnie powoli wlewamy olejek do żółtka, ciągle mieszając. Dodajemy miód, krem i na koniec ubite białko. Dokładnie mieszamy. Gotową maseczkę nakładamy na twarz na pół godziny, a po upływie tego czasu ścieramy chusteczkami higienicznymi.

Przepis na maseczkę do twarzy ze skorupek i białka
Po dokładnym umyciu jajka, oddzielamy białko od żółtka, natomiast skorupkę rozcieramy w moździerzu na drobny proszek. Mieszamy białko z proszkiem i tak przygotowaną masę nakładamy na twarz. Zostawiamy na 15 minut i spłukujemy letnią wodą. Następnie wcieramy krem nawilżający.

Przepis na maskę na włosy z jajka
Wykorzystanie jajka do pielęgnacji włosów to stary sposób naszych babć. Powinny się na niego zdecydować szczególnie osoby z włosami słabymi, łamliwymi, poddawanymi częstym zabiegom kosmetycznym. Najprostsza maseczka-odżywka do włosów to po prostu 1-2 (w zależności od długości włosów) roztrzepane jajka, które nakłada się na lekko zwilżone włosy. Głowę przykrywamy czepkiem lub folią. Taką jajeczną odżywkę zmywamy po 20 minutach letnią wodą. Po zastosowaniu specyfiku włosy są miękkie, bardziej błyszczące i łatwiej się układają. Maseczkę można modyfikować, dodając dodatkowe składniki, np. cytrynę (dodaje blasku), oliwę (poprawia elastyczność) czy olejek rycynowy (wpływa na lepsze rośnięcie włosów).

Materiał: Sylwia Makowska

Oceń artykuł: 5 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)