Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

21 stycznia 2022

„Uświadamiamy sobie bezmiar cierpień, udręk i poniżenia więźniów obozu”

fot. MB

fot. MB

21 stycznia to bardzo szczególna data dla historii Potulic. Tego dnia w# 1945 roku wyzwolony został obóz Potulitz/Lebrechstdorf. Założono go w 1941 roku w Potulicach jako obóz przesiedleńczy rodzin wysiedlanych z Pomorza. Trafiały tam często małe dzieci, które zmuszane były do ciężkiej pracy. Przemoc fizyczna, psychiczna, głód oraz brak jakiejkolwiek opieki medycznej upodobniły go do obozu koncentracyjnego. W ewidencji zgonów odnotowano 1297 osób, w tym 767 dzieci.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele Zwiastowania NMP w Potulicach. Na zakończenie mszy odegrany i odśpiewany został hymn, napisany przez jedną z więźniarek. Dzięki staraniom dyrektora nakielskiego muzeum Tomasza Pasieki udało się odtworzyć muzykę do słów hymnu.

Następnie wszyscy przeszli przed pomnik przy bramie głównej w Alei Parkowej, by tu złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze upamiętniające ofiary tego miejsca. Obecni byli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, kombatanci, delegacja Służby Więziennej Zakładu Karnego w Potulicach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Potulicach.

Przybyłych powitała przedstawicielka miejscowej szkoły, a następnie okolicznościowo słowo wygłosił dyrektor nakielskiego muzeum Tomasz Pasieka, a proboszcz tutejszej parafii ks. Maciej Szmytowski odmówił modlitwę za tych, którzy nie doczekali wyzwolenia obozu oraz za tych, którym udało się przeżyć i wyjść na wolność.

- Uświadamiamy sobie bezmiar cierpień, udręk i poniżenia więźniów obozu. Odchodząc stąd powinniśmy być bardziej przekonani, że człowieka nie wolno traktować jako siły roboczej, jak rzeczy. Musimy umocnić nasze przekonanie, że człowiek jest istotą niepowtarzalną, jest osobą, został obdarowany przez Boga godnością, której nikomu nigdy nie wolno naruszyć - brzmiały słowa ks. proboszcza.

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (8)

    Ewa M, w dniu 21-01-2022 15:13:00 napisał:

    I w kółko znowu przypominanie tego ile to oni nam złego zrobili.Jak im wybaczyć skoro ciągle Niemcy są be ?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • -2 (6)

    Luba, w dniu 21-01-2022 18:18:48 napisał:

    A ile ludzi normalnie tłum hahahh

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Janusz , w dniu 21-01-2022 20:01:51 napisał:

    A jakas informacja o tych obchodach?? To może trochę więcej wiary by przyszło

    odpowiedz

    • 7 (7)

    ja, w dniu 21-01-2022 20:24:42 napisał:

    A kiedy będzie tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom Obozu Pracy w Potulicach po 1945 do 1951 roku??? Dlaczego o tych ofiarach ciągle się milczy??? Odpowiedź jest prosta: bo żyją tam dzieci i wnuki Organizatorów i stróżów Obozu.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 1 (5)

    Kuba, w dniu 22-01-2022 03:57:12 napisał:

    Taka jest prawda trzeba przypominać co zrobili Niemcy i do czego są zdolni do dziś nie rozliczyli się finansowo

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Budowa hal
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)