Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2021

Wyróżnienie dla uczniów. Wzięli udział w konkursie historycznym

fot. powierzone

fot. powierzone

W czwartek 9 grudnia w Kujawsko – Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, podczas sesji naukowej # “Stan wojenny w Polsce. Przyczyny i konsekwencje”, odbyło się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego “Przywracanie Pamięci”, edycja 2021: “Oblicza stanu wojennego”.

Organizatorem konkursu był poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski. Konkurs jest przedsięwzięciem organizowanym w ramach corocznych edycji, poświęconych osobnym zagadnieniom z dziejów najnowszej historii Polski. Pracami nad konkursem kierowało Centrum Badań Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Komisję konkursową stanowili jego pracownicy: prof. dr hab. Wojciech Polak, dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska prof. UMK, dr Michał Damazyn.                          

Głównym celem konkursu w Edycji 2021 było przywracanie pamięci o stanie wojennym w Polsce.  Uczestnicy konkursu mięli do  przygotowania pisemną wypowiedź  na temat stanu wojennego, widzianego przez jego świadka.                                                                                                 

W tym roku uczestnicy mogli wybrać następujące zagadnienia:
Wprowadzenie stanu wojennego
Represje stanu wojennego
Internowania stanu wojennego
Życie codzienne w stanie wojennym
Opozycyjne podziemie
Uczniowie swoje prace konkursowe mogli przygotować w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej: eseju, wywiadu, reportażu, kroniki.
W konkursie udział wzięli także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczycieli historii: pani Anity Czyż i pana Grzegorza Andrzejewskiego.                                                                                                                        

W kategorii: szkoły podstawowe nagrodą zostało wyróżnionych 2 uczniów: Aleksandra Sykora z klasy 8b z pracą pt. „Co moi dziadkowie robili, gdy w stanie wojennym z domu nie wychodzili?, pod kierunkiem pani Anity Czyż;
Klaudiusz Sobczak z klasy 7b z pracą pt. „Strach i niepewność grudnia 1981 r. oczami moich dziadków”, pod kierunkiem pana Grzegorza Andrzejewskiego.   

Ola i Klaudiusz otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz nagrody rzeczowe. Nagrodzone teksty (po ich zredagowaniu) zostaną opublikowane w formie książkowej, wraz z referatami uczestników wspomnianej konferencji naukowej, do 31 maja 2022 roku.                                                                                               

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

materiał: Katarszyna Dobosz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)