Dziś mamy 23 marca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

21 grudnia 2024

Wycieczka do Wrocławia. Uczniowie z Czwórki w stolicy Dolnego Śląska

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

W dniach 16 - 18 grudnia br. grupa uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego# nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedziła Wrocław. W wycieczce uczestniczyli również uczniowie ze szkół w Potulicach i Lisewie Kościelnym.

 

Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy od reprezentacyjnych budynków Uniwersytetu Wrocławskiego. W szacownej Auli Leopoldyńskiej, będącej unikatowym świeckim zabytkiem późnego baroku, dowiedzieliśmy się o historii najstarszej wrocławskiej uczelni. Schodami cesarskimi dotarliśmy do Wieży Matematycznej, która pełniła w przeszłości funkcję uniwersyteckiego obserwatorium astronomicznego. To tutaj obserwacją nieba zajmował się Johann Gottfried Galle - odkrywca planety Neptun. Zwiedzanie budynku Uniwersytetu Wrocławskiego zakończyliśmy w Oratorium Marianum. Doskonała słyszalność i wspaniałe walory akustyczne Sali Muzycznej spowodowały, że była ona jedną z najbardziej znanych sal koncertowych dziewiętnastowiecznego Wrocławia.

Po przerwie obiadowej w programie wycieczki znalazł się następny obowiązkowy punkt na planie Wrocławia – Dom rodzinny Edyty Stein, który obecnie jest siedzibą Towarzystwa jej imienia. Poznaliśmy burzliwy życiorys niemieckiej Żydówki, urodzonej w Breslau, filozofa, autorki licznych prac z filozofii i teologii, a także utworów literackich i poetyckich, poliglotki i tłumaczki z języków starożytnych (greckiego i łacińskiego) oraz nowożytnych (francuskiego i angielskiego), pedagoga (wykładowcy filozofii na uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim oraz antropologii w Niemieckim Instytucie Pedagogiki Naukowej, nauczycielki łaciny, historii, j. niemieckiego oraz geografii w  gimnazjum), społeczniczki i działaczki wczesnego ruchu feministycznego, w końcu siostry klauzurowego zakonu karmelitanek bosych, świętej Kościoła katolickiego i współpatronki Europy.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)