Warsztaty na uczelni. Uczniowie poczuli się jak studenci

fot. Arleta Pechta
11 lutego uczniowie liceum w Szubinie mieli okazję # uczestniczyć w VI edycji Praktycznych Warsztatów dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych, które zostały zorganizowane przez Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
11 lutego uczniowie liceum w Szubinie mieli okazję uczestniczyć w VI edycji Praktycznych Warsztatów dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych, które zostały zorganizowane przez Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wydarzenie rozpoczęło się od powitania uczestników oraz krótkiej prezentacji kierunków kształcenia oferowanych przez Wydział Farmaceutyczny, takich jak analityka medyczna, kosmetologia i farmacja. Następnie uczniowie wzięli udział w różnorodnych warsztatach:
• Metody separacji i ilościowego oznaczania białek w Katedrze Biochemii Klinicznej,
• Jaki to związek? Barwne reakcje chemii organicznej w Katedrze Chemii Organicznej,
• Elementy diagnostyczne w komórkach roślinnych w Katedrze Botaniki Farmaceutycznej i Farmakognozji,
• Jak funkcjonuje nowoczesne medyczne laboratorium diagnostyczne? w Katedrze Diagnostyki Laboratoryjnej,
• Analiza jakościowo-ilościowa wybranych substancji leczniczych w Katedrze Chemii Leków.
Licealiści mieli okazję zwiedzić nowoczesne pracownie, zapoznać się z atmosferą uczelni oraz poczuć się jak studenci Wydziału Farmaceutycznego, którym być może w przyszłości zostaną.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz profesjonalne przygotowanie warsztatów, które dostarczyły nam cennej wiedzy i inspirujących doświadczeń.
materiał: Arleta Marchlewska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
























Czytaj również
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)