Dziś mamy 23 marca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

22 grudnia 2024

Pobyt uczniów we Wrocławiu. Drugi dzień zwiedzania

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

W dniach 16 - 18 grudnia br. grupa uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego# nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedziła Wrocław. Do uczniów z Czwórki dołączyli uczniowie ze szkół w Potulicach i Lisewie Kościelnym.

 

Program drugiego dnia rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Historii Zajezdnia. Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu to miejsce niezwykłe. Obiekt z końca XIX wieku był świadkiem skomplikowanej historii miasta. Zajezdnia podobnie jak całe miasto, została zniszczona w trakcie walk o Festung Breslau.

W 1945 roku, w wyniku decyzji mocarstw, Wrocław stał się polskim miastem. Niemieckie Städtische Straßenbahn Breslau zastąpione zostało przez polskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Polacy odbudowali częściowo zniszczone zabudowania zajezdni, która odtąd służyła wrocławskim autobusom. To tu w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Tak rodziła się „Solidarność”, wielomilionowy, pokojowy ruch, który sprzeciwiał się komunistycznej dyktaturze i w końcu doprowadził do jej obalenia.

Dzisiaj Zajezdnia jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Podążając wystawą pt. „Wrocław 1945 – 2016” odbyliśmy swoista podróż w czasie. Wystawa rozpoczyna się w mieszczańskim mieszkaniu Lwowa w momencie wybuchu II wojny światowej, ukazując losy miasta pod okupacją radziecką, a potem hitlerowską.

To mieszkańcy powojennego Lwowa zasiedlą w 1945 roku rodzący się w granicach państwa polskiego Wrocław. Kolejne sale wystawy przenoszą nas w czasy Polski Ludowej aż do wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku. Końcowe ekspozycje opowiadają o „powodzi stulecia” z lata 1997 roku oraz o roku 2016, w którym stolicy Dolnego Śląska przyznano tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury”.

Po przerwie obiadowej w programie wycieczki znalazł się następny obowiązkowy punkt na planie Wrocławia – Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Ossolineum to najważniejsza i najdłużej działających instytucji kultury w Polsce. Założył ją we Lwowie w roku 1817 za zgodą władz austriackich hrabia Józef Maksymilian Ossoliński.

Podczas pobytu starsi uczniowie poznali historię  i zwiedzili najważniejsze miejsca Zakładu, a młodsi uczestniczyli w lekcji świątecznej, w której wykonywali dawne ozdoby choinkowe.

Koniec bardzo intensywnego dnia spędziliśmy w Hydropolis – nowoczesnym centrum wiedzy o wodzie.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)