Dziś mamy 23 marca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

25 grudnia 2024

Panorama Racławicka ostatnim punktem wycieczki. Uczniowie we Wrocławiu

fot. Michał Wiśniewski

fot. Michał Wiśniewski

W dniach 16 - 18 grudnia br. grupa uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego# nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedziła Wrocław. Do uczniów Czwórki dołączyli uczniowie ze szkół z Potulic i Lisewa Kościelnego. Trzeciego i zarazem ostatniego dzień wycieczki uczniowie zwiedzili Ostrów Tumski, „Kolejkowo” oraz Panoramę Racławicką.

 

Na Ostrowie Tumskim we wczesnym średniowieczu zaczęło się kształtować miasto. Wśród zabytków Ostrowa Tumskiego dominuje gotycka katedra św. Jana Chrzciciela. Wiosną 1945 roku, podczas walk o Festung Breslau, katedra została zniszczona. Jej odbudowa trwała wiele lat. Dzisiaj świątynia pełni funkcję „matki kościołów” Dolnego Śląska. We wnętrzu katedry znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, zwany też Matki Bożej Sobieskich.

Obraz jest darem papieża Klemensa XI dla syna Jana III Sobieskiego Aleksandra jako podziękowanie za odsiecz wiedeńską. Po śmierci królewicza Aleksandra obraz trafił do brata Jakuba, panującego w Oławie, a następnie do hrabiego Michaela von Althan z Międzylesia, gdzie przez długi czas znajdował się w miejscowym kosciele. W 1951 roku decycją władz kościelnych został przeniesiony do katedry wrocławskiej. Św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Wrocławia 31 maja 1997 r. nadał wizerunkowi tytuł Mater Adorans – Matka Adorująca – i ozdobił go koroną.

Wiele emocji dostarczył pobyt w „Kolejkowie”. Na 900 metrach kwadratowych ekspozycji artyści odwzorowali najdokładniej, jak się dało rzeczywistość i przedstawili życie mieszkańców w otoczeniu budowli nie tylko Wrocławia, ale również z terenu Dolnego Śląska. Dodatkowo w okresie przedświątecznym było można podziwiać „Piernikowe miasto”.

Ostatnim punktem programu wycieczki była Panorama Racławicka. Dzieło lwowskich malarzy – Jana Styki i Wojciecha Kossaka ma długość 114 metrów i wysokość 15 metrów i przedstawia zwycięską bitwę Polaków pod dowództwem Tadeusza Kościuszki z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.  Po remoncie rotundy i renowacji obrazu, dzieło można ponownie oglądać od 27 lipca 2021 r. Co roku Panorama Racławicka przyciąga tysiące gości. Wśród odwiedzających byli m.in. papież Jan Paweł II i królowa Holandii Beatrycze.

Czas wolny upłynął nam na jarmarku bożonarodzeniowym na wrocławskim rynku.

Wycieczkę zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Małgorzata Kwaśniewska i Brygida Majewska. Odsłona przedwakacyjna wycieczki do Wrocławia zaplanowana jest w dniach 16 – 18 czerwca 2025r. Wtedy uczniowie odwiedzą m.in. Muzeum Pana Tadeusza, ZOO z Afrykanarium, Halę Stulecia,  liczne ogrody i parki oraz zabytki wrocławskiej starówki.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)