Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

10 stycznia 2022

Nauczyciel opowiedział o swojej pasji. Poznali funkcjonowanie koła łowieckiego

fot. pow.

fot. pow.

Czasami lekcje w naszym liceum nauczyciele prowadzą nietypowo, by# zaciekawić tematem, zachęcić do nauki czy do rozwijania zainteresowań. Na lekcjach biologii i godzinach wychowawczych nasi uczniowie brali już udział w prelekcji przygotowanej przez Powiat Nakielski dotyczący czystego powietrza.

Uczniowie uczący się biologii mieli też możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez naszego nauczyciela matematyki - profesora Mirosława Andrzejewskiego. Pan Andrzejewski należy od kilkunastu lat do koła łowieckiego. Jest zapalonym myśliwym i o swej pasji w kontekście preparowania czaszek zwierząt, które sam upolował lub znalazł martwe np. po wypadku samochodowym, opowiadał na lekcjach biologii. Uczniowie realizujący rozszerzenie z biologii uczą się m.in. o kręgowcach, w tym szczegółowiej poznają budowę szkieletów ssaków. Dzięki uprzejmości profesora mogli obejrzeć, dotknąć i sfotografować wybrane czaszki ssaków m.in. łosia, dzika, sarny, kozy, bobra, kuny, zająca a nawet szczura. Okazy miały wielkość od 1 metra do 1 centymetra. Wszystkie posiadały uzębienie i były profesjonalnie wypreparowane. Dodatkowo pan Mirosław Andrzejewski nie tylko opowiadał o cechach budowy czaszek, ale również o sytuacjach, czasami zabawnych, związanych z ich pozyskaniem. Między innymi ustrzelił dzika z wadą zgryzu, który miał problemy z pobieraniem pokarmu, przez co był niedożywiony. Z powodu jego uzębienia konsultował się nawet ze stomatologiem... Wypreparowanie jednej czaszki zajmuje profesorowi około 1 miesiąca. Nie wspomnę tu o odpowiednio dużych kotłach, czy środkach chemicznych, które wykorzystuje podczas tego procesu. Profesor był też kilka razy nagradzany w kole łowieckim za tak profesjonalnie i nietypowe w budowie wypreparowane czaszki. Należy nadmienić, iż pan Mirosław przekazał młodzieży również wiedzę z zakresu działalności koła, w kontekście dokarmiania zwierzyny czy ich odstrzału w celu pomocy rolnikom w zmniejszaniu strat w uprawach polowych.

W imieniu wszystkich naszych uczniów i własnym serdecznie dziękujemy profesorowi Mirosławowi Andrzejewskiemu za możliwość zobaczenia jego kolekcji i zdobycia dodatkowej wiedzy z tego zakresu. Życzymy dalszej wytrwałości i sukcesów w tej dziedzinie.

Materiał: Kamila Stasiewska i Wiesława Wojciechowska -nauczycielki biologii

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 33 26

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)