Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2022

Drapieżny ptak potrzebował pomocy. Młody myszołów uratowany

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

16 czerwca br. otrzymaliśmy telefon od okolicznych mieszkańców #o młodym ptaku drapieżnym, który wymaga pomocy.

Osoby, które znalazły młodego ptaka zachowały się właściwie. Powiadomiły w pierwszej kolejności Urząd Gminy, który zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt ma obowiązek opieki nad wszystkimi zwierzętami: domowymi (bezdomnymi) oraz dzikimi. Urząd w rozmowie telefonicznej przekazał informację, aby pozostawić ptaka na miejscu oraz oddalić się. Mieszkańcy wykonali polecenia, jednak ich wrażliwość na przyrodę oraz przeczucie przyprowadziło ich w to samo miejsce następnego dnia.

Na miejscu zastali pióra po drugim ptaku, który dzień wcześniej leżał martwy przy znalezionym pisklaku. W związku z malejącymi szansami na przeżycie drugiego ptaka skontaktowali się z miejscowym leśniczym, który przy pomocy osoby wyznaczonej w Nadleśnictwie do interwencji w zakresie lęgów ptasich oraz konsultacji z przedstawicielem Komitetu Ochrony Orłów, po przybyciu na miejsce stwierdził uszkodzone gniazdo oraz brak alternatywnych rozwiązań, poza przekazaniem młodego myszołowa do doświadczonego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Olimpinie. Ptak był w dobrej kondycji zdrowotnej więc są duże szanse, że przy właściwej opiece trafi na wolność i zasili populacje ptaków szponiastych okolicznych lasów.

W Nadleśnictwie Szubin wyznaczyliśmy blisko 20 stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania ptaków a ich liczba z roku na rok wzrasta.

Pamiętajmy, aby nie zabierać ptaków z ich środowiska, a gdy mamy wątpliwości skonsultujmy się z pracownikami Nadleśnictwa, którzy swoją wiedzą pozwolą wypracować odpowiednie rozwiązanie.

Materiał: Grzegorz Gust / Nadleśnictwo Szubin

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 12 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)