Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 grudnia 2021

Czas na święta! Wspólne kolędowanie z Łukaszem Zagrobelnym

fot. Roman Jagodziński

fot. Roman Jagodziński

Kolędowanie jest jedną z bożonarodzeniowych tradycji kultywowaną już w# czasach średniowiecza. Wspólne śpiewanie niesie radość oraz poczucie bliskości i jedności, które w czasie pandemii nabrały szczególnego znaczenia.

20 grudnia 2021 r. w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Szubinie odbyło się wyjątkowe kolędowanie. Na scenie wystąpił Łukasz Zagrobelny – wokalista, absolwent Szkół Muzycznych 1. i 2. stopnia oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu na kierunku Dyrygentura Chóralna. Przez wiele lat związany był z Teatrem Muzycznym Roma oraz Teatrem Muzycznym w Gdyni. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Szubin „Szubiniacy” oraz Burmistrz Szubina. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków GKRPA w Szubinie.

– To był naprawdę magiczny wieczór, który zgromadził wielu mieszkańców Gminy Szubin i miejscowości ościennych. Chcieliśmy, aby to spotkanie wprowadziło nas w świąteczny nastrój i pozwoliło „naładować akumulatory” przed przygotowaniami do wigilijnej wieczerzy – mówi Katarzyna Twardowska – Sekretarz Zarządu SMGSz Szubiniacy.

Na uczestników wydarzenia czekała niespodzianka. W jednej z piosenek Łukasz Zagrobelny wystąpił w duecie z mieszkanką gminy Szubin – Jagodą Buksą. Wspólnie wykonali utwór „Pada śnieg”, który wywołał burzę oklasków.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami, organizatorzy podjęli decyzję, by kolędowanie odbyło się w dwóch turach, tego samego dnia. Pierwszy koncert odbył się o godz. 18:00, drugi natomiast o godzinie 20:00.

Nad przygotowaniem wydarzenia członkowie stowarzyszenia pracowali już od czerwca tego roku. Wszystko było jednak pod wielkim znakiem zapytania, ze względu na trwającą pandemię. Ostatecznie postanowiliśmy je zorganizować, aby mieszkańcy Gminy Szubin mogli chociaż na chwilę oderwać się od codzienności. – mówi Patryk Dzikowski – Prezes Zarządu SMGSz Szubiniacy. Naszym priorytetem było, aby zapewnić uczestnikom komfort i bezpieczeństwo podczas wspólnego kolędowania, dlatego spotkanie odbyło się z zastosowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Było to chyba pierwsze wydarzenie z tak zaostrzonym regulaminem, podczas którego sprawdzano „paszporty szczepienia” w naszej gminie. Uczestnicy, ale również my jako organizatorzy musieliśmy się odnaleźć w nowej rzeczywistości. – dodaje.

Stowarzyszenie chciałoby, aby kolędowanie już na stałe wpisało się w kalendarz świątecznych wydarzeń. Wszystko jest jednak uzależnione od wysokości pozyskanych środków finansowych w kolejnych latach.

Materiał: Patryk Dzikowski - Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Szubin Szubiniacy

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)