Funkcjonariusze Służby Więziennej na szkoleniu. Niezwykle ważne umiejętności
fot. mjr Krzysztof Lisiak, kpt. Piotr Hamera
W dniach 25-29 września br. w Ośrodku Konferencyjnym# Krucze Skały w Karpaczu funkcjonariusze Służby Więziennej z okręgu poznańskiego zdobywali oraz doskonali swoje umiejętności z zakresu prowadzenia negocjacji w sytuacjach kryzysowych, mogących wystąpić w jednostkach organizacyjnych.
Moduły szkolenia
Szkolenie podzielone zostało na trzy moduły: teoretyczny - obejmujący podstawy prowadzenia skutecznych negocjacji, identyfikowania zagrożeń, doboru odpowiednich technik i metod negocjacyjnych pozwalających na stopniowe osiąganie celu prowadzonych negocjacji.
Drugi moduł obejmował zajęcia praktyczne, w których w zaimprowizowanych zdarzeniach kryzysowych część funkcjonariuszy SW naprzemiennie wcielało się w "sprawców zdarzeń kryzysowych" oraz w negocjatorów. W tym module funkcjonariusze musieli się zmierzyć z takim zdarzeniami jak: barykada osadzonych w celi mieszkalnej z wzięciem zakładnika, usiłowanie popełnienia samobójstwa przez osadzonego przy użyciu niebezpiecznego narzędzia oraz prowadzenie negocjacji z osadzonym ze zdiagnozowanym upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym.
Każde z realizowanych zdarzeń było następnie szczegółowo omawiane ze wskazaniem elementów właściwych oraz popełnionych błędów.
Trzeci moduł szkolenia obejmował: postawy udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zdarzenia kryzysowego, podstawy skutecznej samoobronny w ograniczonej przestrzeni zamkniętej przy wykorzystaniu wybranych technik "Self-Defence".
Zajęcia w terenie otwartym
W ostatnim dniu szkolenia zaplanowano zajęcia w terenie otwartym z zaimprowizowanym zdarzeniem, w którym funkcjonariusze podczas zmęczenia psycho-fizycznego musieli samodzielne ustalić rodzaj zdarzenia kryzysowego, podzielić się na poszczególne grupy, wyznaczyć każdemu określoną rolę, a następnie przystąpić do skutecznego działania.
OISW Poznań
Dzięki inicjatywie Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu - ponad 20 funkcjonariuszy SW nabyło nowe niezwykle ważne umiejętności pracy zespołowej w realnych sytuacjach kryzysowych, które cyklicznie zdarzają się w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej.
Pamiętaj - my się szkolimy - abyś Ty był bezpieczny.
Materiał: kpt. Piotr Hamera
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Na dworcu PKP sporo zmian. Trwają prace na peronie nr 1
- Festyny z udziałem policjantów. Atrakcji nie brakowało
- List otwarty w obronie prawdy. Sprzeciw działaczy Solidarności
- Kolejna podróż Wiesława Kominiaka. Dokąd tym razem udał się nakielanin?
- Awanse na wyższy stopień. Strażnicy miejscy wyróżnieni
Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?
Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.
(czytaj więcej)"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.
(czytaj więcej)Jak przygotować się do grzybobrania? Przestrzegaj ważnych zasad
Choć za oknami jeszcze ponad 20 stopni Celsjusza#, nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej wybieramy się do lasu w poszukiwaniu grzybów i wracamy z pełnym koszem.
(czytaj więcej)Światowy Dzień FAS. Data jest symboliczna
9 września - Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy)#. Data jest symboliczna: dziewiątka jest symbolem 9 miesięcy ciąży, które powinny być wolne od alkoholu.
(czytaj więcej)