Dziś mamy 28 stycznia 2023, sobota, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2022

Fundusze europejskie. Jedna czwarta budżetu dla lokalnych społeczności

fot. Mieszko Matusiak UMWKP

fot. Mieszko Matusiak UMWKP

Komisja Europejska zaakceptowała dziś (7 grudnia) Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027#, nasz nowy program regionalny będący podstawą inwestowania w naszym województwie unijnych środków nowej perspektywy. Decyzję KE przekazał marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu szef Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE (DG Regio) Marc Lemaître, podczas spotkania w Brukseli.

Wartość programu to 1 836 mln euro. Głównym akcentem programu są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, związane przede wszystkim z efektywnością energetyczną i energetyką opartą na źródłach odnawialnych, działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu i transportem niskoemisyjnym. Nowością jest zasadniczy mechanizm, w myśl którego te środki będą przekazywane – znaczną część przekażemy beneficjentom na zasadzie zwrotnych instrumentów finansowych, czyli niskooprocentowanych lub częściowo umarzanych pożyczek. Będzie to dotyczyło nie tylko firm, ale również na przykład gmin inwestujących w rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. Jedną czwartą budżetu FEdKP 2021-2027 będą dysponowały lokalne społeczności i lokalne organizacje, od stowarzyszeń samorządowych zarządzających obszarami funkcjonalnymi największych miast regionu, po działające w gminach lokalne grupy działania.

- To jest wielki dzień dla naszego województwa. Te prawie 10 miliardów złotych to tysiące ważnych projektów dla mieszkańców naszego regionu – począwszy od ochrony środowiska i działań na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych, poprzez wzmocnienie potencjału badań i innowacji oraz budowanie konkurencyjności naszej gospodarki, po budowę obwodnic i regionalny transport ekologiczny – mówił podczas briefingu prasowego transmitowanego z siedziby KE marszałek Piotr Całbecki.

- To bardzo do dojrzały, przemyślany i ambitny program, z jasną wizją wsparcia regionalnej gospodarki. Gratuluję, że Kujawsko-Pomorskie jest ambasadorem instrumentów finansowych – chwaliła samorządowe władze województwa gość konferencji, Maria Galewska z DG Regio.

W spotkaniu online z dziennikarzami regionalnych mediów uczestniczył też radny Jacek Gajewski. – Cieszę się, że jesteśmy już na mecie tego etapu. Jestem przekonany, że europejskie środki nowej perspektywy wykorzystamy równie skutecznie jak poprzednie – podkreślił.

Briefing marszałka Piotra Całbeckiego (wideo na YT):

https://www.youtube.com/watch?v=zYCBKOGn05o

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 219 351

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (4)

  Krytyk Społeczny, w dniu 08-12-2022 09:57:05 napisał:

  Gmina Nakło po raz kolejny zajęła bardzo niską pozycję w ogólnopolskim rankingu gmin w programie „Gmina Dobra do Życia” Ranking to ocena jakości życia w gminach oparty na 63 wskaźnikach. Uwzględnia m.in. stopień zaspokojenia potrzeb człowieka Ocenie poddano wszystkie 2477 polskich gmin. Wniosek płynie z tego prosty-nie jesteśmy gminą tworzącą sobie u nas miejsce dobre do życia.Nie liczmy zatem na to,że wystrzelą „projekty” popłyną środki szerokim strumieniem na realizację nowych inwestycji,które wpłyną na jakość życia.Nie ma to rzecz jasna bezpośredniego przełożenia,ale owy ranking stawia nas w odpowiednim szeregu.Jak akceptacja programu dla województwa ( Gminy ) sprawdzi się w praktyce,niebawem się przekonamy.

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Ja , w dniu 09-12-2022 07:22:23 napisał:

  Dobrze się bierze oddacie poczwórnie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kalendarz jednodzielny
26,00PLN
BHP przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
59PLN
Budowa magazynów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)