Dziś mamy 19 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

10 marca 2025

Drugie spotkanie młodzieży. Partnerski projekt trwa

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 4-6 marca br., w słoweńskim # Naklo odbyło się drugie z trzech zaplanowanych spotkań młodzieży z miast partnerskich, tj.: Nakło nad Notecią (Polska), Obcina Naklo (Słowenia) oraz Obec Náklo (Czechy) w ramach realizowanego międzynarodowego projektu pn.: „Ja, Obywatel Unii Europejskiej” - Erasmus+.

Dla przypomnienia jest to projekt partnerski realizowany wspólnie z partnerskimi samorządami z Czech i Słowenii. Nieformalnym partnerem w tym projekcie jest również Powiat Nakielski, a Liderem – Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER z siedzibą w Cieszynie. Projekt rozpoczął się w dniach 9-11 października ubiegłego roku. Wówczas do Nakła nad Notecią przybyła młodzież z partnerskich gmin z Czech i Słowenii.

Ideą wydarzenia jest promocja wymiany doświadczeń dotyczących bogactwa i różnorodności wspólnego dziedzictwa Unii Europejskiej pomiędzy obywatelami różnych krajów. Celem tego projektu jest podniesienie świadomości na temat znaczenia wzmacniania procesu integracji europejskiej w oparciu o solidarność i wartości UE. Spotkania były prowadzone m.in w formie warsztatów, w którym brali udział uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią.

Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili lokalną szkołę średnią, gdzie wzięli udział w warsztatach dotyczących poczucia obywatelstwa w Unii Europejskiej oraz w grach integracyjnych mających na celu zacieśnienie więzi między młodzieżą. Następnie wszyscy udali się do Lublany, stolicy Słowenii. Uczniowie odwiedzili siedzibę parlamentu, gdzie zostali powitani przez Przewodniczącego Rady Narodowej, Pana Marko Lotriča. Podczas spotkania zapoznali się z zasadami funkcjonowania słoweńskiego systemu politycznego. Po wizycie uczestnicy projektu mieli sposobność zwiedzenia pięknej starówki w Lublanie.

Drugiego dnia zorganizowano warsztaty tematyczne w międzynarodowych grupach, obejmujące zajęcia kucharskie, muzyczne, artystyczne i sportowe. Po warsztatach uczestnicy udali się na wycieczkę do Planicy, znanej z prestiżowych zawodów w skokach narciarskich, gdzie mieli okazję poznać historię i znaczenie tego miejsca.

Trzeci dzień to prezentacja rezultatów wypracowanych podczas warsztatów. Największą radość sprawił występ uczniów prezentujących piosenki w każdym z języków poszczególnych krajów uczestniczących w projekcie. Kulminacyjnym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej – "Ody do radości". Dodatkowo, młodzież miała okazję podziwiać występy lokalnego zespołu ludowego oraz chóru, co pozwoliło lepiej poznać słoweńską kulturę i tradycje.

Wspólna inicjatywa organizacji, samorządów i miast partnerskich umożliwiła młodzieży nie tylko nawiązanie międzynarodowych przyjaźni, ale także pogłębienie wiedzy na temat różnorodności kulturowej i wartości wspólnoty europejskiej.

Opiekę nad polską grupą sprawowały szkolna koordynator projektu, pani Izabela Kraińska oraz pani Monika Rydzyńska.
Kolejnym, a zarazem ostatnim etapem podsumowującym cały projekt będzie spotkanie w maju br. w Obec Náklo (Czechy) również przy udziale młodzieży z partnerskich gmin.

materiał: Izabela Kraińska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 22 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)