Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

08 sierpnia 2023

Co to jest periodontologia i dlaczego jest taka ważna dla Twojego zdrowia jamy ustnej?

fot. powierzone

fot. powierzone

Choroby przyzębia, na czele z paradontozą, najczęściej wywołane są gromadzącą się płytką bakteryjną na powierzchni zębów. Z czasem mineralizuje się ona i utwardza, co sprzyja rozwojowi chorobotwórczych bakterii. Płytka nazębna osuwa się w kierunku dziąsła i penetruje je w głąb tkanek, prowadząc do ich niszczenia. Aby zapobiec powstawaniu stanu zapalnego dziąseł i rozchwianiu zębów, warto udać się do periodontologa. Kim on jest? Czym właściwie jest periodontologia i dlaczego jest tak bardzo istotna w kontekście zdrowia jamy ustnej?

Czym zajmuje się periodontologia?

Stomatologia jest obszerną dziedziną wiedzy dotyczącą zdrowia jamy ustnej. W jej obrębie istnieje wiele specjalistycznych dziedzin, do których zalicza się periodontologia. Zajmuje się ona profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz schorzeń dotykających błonę śluzową jamy ustnej. Do obszarów jej zainteresowania zalicza się także mikrochirurgię periodontologiczną.
Lekarzem zajmującym się periodontologią jest periodontolog. Jak wskazuje opis specjalizacji na stronie: https://enel.pl/stomatologia/usluga/periodontolog/, zajmuje się on diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia.

Kiedy należy zgłosić się na leczenie periodontologiczne?

Do periodontologa powinniśmy zgłaszać się przy przedłużającym się zaczerwienieniu i obrzęku dziąseł, które może wskazywać na choroby przyzębia. Prócz tego zaniepokoić nas może krwawienie z dziąseł (samoistne i podczas higieny jamy ustnej), ruchomość zębów oraz występowanie dolegliwości bólowych podczas gryzienia i żucia. Do lekarza trzeba wybrać się przy wychyleniu zębów, obnażeniu szyjek zębowych i przy zaobserwowaniu zmian w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, takich jak nawracające afty i guzki.
W czasie kontroli periodontolog przeprowadzi badanie jamy ustnej i wywiad z pacjentem dotyczący występowania u niego chorób ogólnoustrojowych, przyjmowanych leków i higieny jamy ustnej. W razie konieczności dobierze szczoteczkę i pastę do zębów, a także skieruje pacjenta na zabiegi higienizacyjne, np. usuwanie kamienia. Może zlecić pogłębioną diagnostykę, łącznie ze zdjęciem pantomograficznym, czy tomografię komputerową CBCT.

Brak właściwego leczenia periodontologicznego

Jeśli pacjent nie trafi w odpowiednim momencie do periodontologa i nie podejmie specjalistycznego leczenia, choroby przyzębia będą się bez przeszkód rozwijać. Wpływa to destrukcyjnie na aparat zawieszeniowy zęba, czyli dziąsło, cement korzeniowy, ozębną oraz kość wyrostka zębodołowego. Wszystko to prowadzi do rozchwiania zębów, co grozi ich utratą. Zdrowe tkanki przyzębia odpowiadają natomiast za utrzymanie zęba w zębodole. To one wpływają na prawidłową amortyzację siły żucia i stanowią solidną barierę przed wnikaniem bakterii w głębiej położone tkanki, w okolice korzenia.
Jeśli nie będziesz leczyć, np. paradontozy, czyli groźnej choroby przyzębia, doprowadzi to do sytuacji, w której odkładające się i nieusuwane złogi nazębne nad i pod dziąsłami spowodują rozchwianie zęba. Jego utrata będzie już tylko kwestią czasu.
Problemem jest też i to, że zwlekanie z konsultacją i rozpoczęciem leczenia periodontologicznego grozi pogłębianiem się problemu. Pamiętaj też, że pozostawienie bez ingerencji specjalisty przewlekłych infekcji bakteryjnych w obrębie jamy ustnej stwarza poważny problem dla Twojego ogólnego stanu zdrowia. Obciąża to bowiem ważne narządy w organizmie.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 18 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)