Wiadomości z regionu
Chciały zyskać a straciły. Dwie kobiety oszukane

Chęć zainwestowania na giełdzie doprowadziła dwie # kobiety do utraty dużych sum pieniędzy. Wszystko przez to, że zaufały znalezionym w internecie reklamom o inwestycjach. Po kilku miesiącach przekonały się, że padły ofiarami oszustów. Kobiety straciły łącznie ponad 400 tysięcy złotych. Apelujemy o ostrożność i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania chcąc zainwestować swoje oszczędności.
Chęć szybkiego i dużego zysku, a tym samym pomnożenia swoich oszczędności, kierowała dwiema kobietami w wieku 69 i 45 lat. Obie postanowiły w ostatnich miesiącach zainwestować na giełdzie. W tym celu prześledziły strony internetowe i znalazły reklamy. Znalezione tam informacje doprowadziły je do rzekomych brokerów.
Proceder oszukiwania starszej z nich rozpoczął się w momencie, gdy kliknęła w reklamę opatrzoną, dla uwiarygodnienia, wizerunkiem znanych osób, które na nagraniu przekonywały o dużym zarobku. Wówczas kobieta zadzwoniła na podany tam numer telefonu i została przekierowana do doradcy finansowego, który miał przejść z nią przez cały proces inwestycyjny. Mężczyzna udzielał jej instrukcji za pomocą jednego z komunikatorów społecznych. W pierwszej kolejności 69-latka miała zainstalować program na telefonie i komputerze. Jak się później okazało służył on do zdalnej obsługi pulpitu. Cały proceder trwał od 25 listopada 2024 roku aż do ubiegłego poniedziałku (10.02.2025). Przez ten czas pokrzywdzona wykonała 10 przelewów dużych sum na wskazane przez oszusta konta. W ten sposób bydgoszczanka utraciła oszczędności opiewające łącznie na kwotę ponad 345 tysięcy złotych. Kiedy się zorientowała, że została oszukana zgłosiła sprawę policjantom z bydgoskiego Śródmieścia.
Przez ponad 5 miesięcy była oszukiwana 45-latka, która również z czwartek (13.02.2025) zgłosiła się do śródmiejskiego komisariatu zawiadomić o tym przestępstwie. Na początku września znalazła w internecie ogłoszenie spółki mającej pośredniczyć w inwestycjach giełdowych. Był tam załączony formularz. Kobieta, niczego nie podejrzewając, wypełniła go swoimi danymi i odesłała. Chwilę później odebrała telefon od rzekomego przedstawiciela wspomnianej spółki, który wytłumaczył jej, jak działają inwestycje w ich firmie i że z ich strony będzie z nią codzienny kontakt. Wszystko po to żeby na bieżąco tłumaczyć co ma robić. Wstępnie musiała wpłacić 1000 złotych na rachunek rzekomej księgowej w firmie. Następnie otrzymała link, przez który miała się zalogować i założyć konto inwestycyjne. Później wykonywała kolejne przelewy na wskazane konta. Przez kolejne miesiące kobieta widziała na podsyłanych fałszywych stronach inwestycyjnych swoje rzekome zyski. Po kilku miesiącach 45-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Straciła 91 tysięcy złotych.
Niejednokrotnie zostało już powiedziane, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta. Nie powinno się także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Nie należy również ufać ofertom mówiącym o dużych zyskach z zainwestowanych pieniędzy w krótkim czasie za pośrednictwem stron brokerskich, czy osobom podającym się za doradców inwestycyjnych czy maklerów giełdowych.
Policjanci niemal każdego dnia odnotowują przypadki oszustw dokonanych przez internet. Sposoby działania oszustów są różnorodne i tylko ogromna czujność może uchronić nas przed utratą pieniędzy.
Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, oferowanie dużych zysków z inwestycji w krótkim czasie to dziś częste sposoby działania oszustów. Niejednokrotnie pokrzywdzeni nie podejrzewając próby oszustwa, sami je przekazują. Chcąc zainwestować pieniądze upewnijmy się, że będą one bezpieczne.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.
materiał: kom. Lidia Kowalska Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy
Czytaj również
- Strażacy zadysponowani do działań. Zapaliła się sterta drewna (zdjęcia)
- Policyjna akcja na "ekspresówce". Kary dla siedmiu kierowców
- Kolejna kradzież w drogerii. Policja szuka sprawców
- Kradzież perfum i alkoholu. Rozpoznajesz tych mężczyzn?
- Zderzenie osobówek. Dwie osoby ranne trafiły do szpitala (ustalenia)
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)Coraz mniej umów o dzieło. Ich liczba spada z roku na rok

W 2024 roku do ZUS wpłynęło # 1,1 mln formularzy RUD, w których zgłoszono blisko 1,4 mln umów o dzieło. To najmniejsza liczba formularzy oraz umów o dzieło zgłoszonych do ZUS-u od momentu wprowadzenia rejestru umów o dzieło. W województwie kujawsko-pomorskim złożono ponad 23,1 tys. formularzy RUD, dotyczących 24,5 tys. umów o dzieło.
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)
Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad
Bydgoszcz , w dniu 17-02-2025 10:31:28 napisał:
odpowiedz
Karolina, w dniu 17-02-2025 11:44:27 napisał:
odpowiedz
Mohamed, w dniu 17-02-2025 13:23:10 napisał:
odpowiedz
Zofia, w dniu 17-02-2025 13:48:17 napisał:
odpowiedz
Ryży , w dniu 17-02-2025 14:42:09 napisał:
odpowiedz
Donek, w dniu 17-02-2025 15:28:12 napisał:
odpowiedz
Leo, w dniu 17-02-2025 20:41:37 napisał:
odpowiedz
Danka Kaszanka , w dniu 18-02-2025 07:26:21 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!