Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 kwietnia 2022

Bezpieczna wiosna na rowerze, rolkach i hulajnodze. O tym nie można zapomnieć!

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Sezon wiosenno-letni, to czas jazdy na rowerze, rolkach i# hulajnodze. Z takiej formy rekreacji korzystają dzieci, młodzież oraz dorośli. Nie wszyscy jednak pamiętają o podstawowym wyposażeniu sprzętu oraz jego odpowiednim użytkowaniu. Ogromną rolę w bezpiecznym poruszaniu się odgrywa znajomość przepisów ruchu drogowego. Każdy, kto jeździ, na rolkach, czy hulajnodze powinien o tym wiedzieć. Okazuje się, że błędy w zachowaniu leżą niekiedy po stronie dorosłych. To właśnie oni mają być wzorem do naśladowania dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Aby móc poruszać się rowerem trzeba mieć ukończone 10 lat oraz posiadać kartę rowerową. Jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania karty rowerowej, kiedy kończymy 18 lat, ale niestety osiągnięty wiek nie zwalnia nas ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Bardzo ważne jest to, że dzieci poniżej 10 roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej.

Każdy rower musi być wyposażony:

- co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące światłem ciągłym, lub migającym

- co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe

- co najmniej jedno światło tylne świecące światłem ciągłym, lub migającym

- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,

- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

Kierujący rowerem zobowiązany jest do:

- korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Korzystanie przez kierującego rowerem z chodnika dozwolone jest tylko wtedy gdy:

- opiekujemy się osobą w wieku do lat 10, która kieruje rowerem,

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Jazda na hulajnodze

Na mocy unijnych przepisów, które również są respektowane w Polsce, pojazdy elektryczne bez siodełka (np. hulajnogi elektryczne czy deski elektryczne), które poruszają się z prędkością do 25 km/h i wyposażone są w silnik o mocy nie większej niż 250 W, nie są kwalifikowane jako pojazdy. Zalicza się je do grupy urządzeń transportu osobistego. Oznacza to, że nie potrzeba na nie żadnych uprawnień.

Obecnie jeżdżący na hulajnogach traktowani są jako piesi. W związku z tym osoby takie muszą poruszać się wyłącznie po chodnikach i nie mogą korzystać ze ścieżek oraz pasów rowerowych, ani ulic (chyba że nie ma chodnika – wówczas mogą poboczem).

Rozwaga, bezpieczeństwo i odpowiedzialność powinny towarzyszyć ich użytkownikom.

Jazda na rolkach

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, rolkarz jest uznawany za pieszego.

Rolkarz nie kieruje żadnym pojazdem, więc automatycznie staje się pieszym ze wszystkimi prawami i obowiązkami. Przepis nakazuje rolkarzom na korzystanie z chodników oraz z pobocza, gdy chodnika nie ma. Osoby jeżdżące na rolkach nie mogą też korzystać z infrastruktury rowerowej.

Najważniejszą regułą poruszania się na drodze jest zachowanie ostrożności, a często nawet szczególnej ostrożności. Starajmy się unikać wszelkiego działania oraz sytuacji, które mogłoby doprowadzić do zdarzenia drogowego.

Apelujemy do korzystających z roweru, hulajnogi czy rolek o używanie kasków ochronnych, a także elementów odblaskowych – wszystko dla własnego bezpieczeństwa.

Materiał: policja.gov.pl / red. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Budowa magazynów
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)