Dziś mamy 28 września 2022, środa, imieniny obchodzą:

29 lipca 2022

Bezpieczeństwo pożarowe i pracy podczas żniw. Apel straży do rolników

fot. KPPSP w Nakle

fot. KPPSP w Nakle

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w# Nakle nad Notecią apeluje do wszystkich rolników oraz osób wykonujących prace polowe, aby podczas tegorocznych żniw przestrzegali zasad, które mają wpływ na szerokorozumiane bezpieczeństwo.

W związku z rozpoczęciem zbioru plonów oraz pracami żniwnymi należy zachować ostrożność aby uniknąć zagrożenia pożarowego i ograniczyć skutki zaprószenia ognia. Ponadto należy pamiętać o zasadach bezpiecznej pracy by nie doprowadzić do zagrożenia i wypadku.

• Stosuj się do zaleceń producentów maszyn i urządzeń wykorzystywanych podczas prac polowych, w tym przede wszystkim dbaj o ich sprawność techniczną.
• Ustawiaj silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od materiałów palnych.
• Zabezpiecz urządzenia wydechowe przed wylotem iskier.
• Wyposaż miejsca wykonywania prac polowych w gaśnicę oraz, w razie potrzeby, np. w ciągnik z pługiem, w celu oborania miejsca pożaru.
• Pamiętaj, iż używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych oraz przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu jest zabronione.
• Materiały pędne przechowuj w pojemnikach do tego przeznaczonych oraz
w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych.
• Nie zezwalaj dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
• Nie podejmuj żadnej pracy po spożyciu alkoholu.
• Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach.
• Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione.


Materiał: st.kpt. Bartosz Walkowiak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Myślisz o regularnych ćwiczeniach? Jak wdrożyć plan w życie

Jak wynika z przeprowadzonych wśród Europejczyków badań #dotyczących aktywności fizycznej, Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród ośmiu badanych krajów. Trzech na czterech Polaków deklaruje, że uprawia chociaż jedną dyscyplinę sportu. Największą popularnością cieszy się jogging (58,9%) i fitness (48,4%). Dalej uplasowało się pływanie (38,9%), piłka nożna (32,8%) oraz siatkówka (24,3%) . We wszystkich badanych krajach najbardziej aktywną sportowo grupą są osoby w wieku 18-34 lata. Skąd biorą motywację?

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)
0

Czym ogrzejemy domy zimą? Perspektywy cenowe surowców energetycznych

Nagły wrześniowy spadek temperatur sprawił, że jednym z kluczowych# tematów stała się kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Rządzący uspokajają, że nie zabraknie energii elektrycznej ani ciepła dla odbiorców indywidualnych. Z kolei eksperci alarmują, że węgla opałowego – z którego to korzystają głównie elektrownie i elektrociepłownie miejskie do wytworzenia energii cieplnej – nie wystarczy, a jeśli zostanie pozyskany, może być niskiej jakości. Czy społeczeństwu grożą częste wyłączenia energii i galopująca podwyżka cen?

(czytaj więcej)