Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

20 sierpnia 2022

5 zasad ochrony przed słońcem. Jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami?

fot. gov.pl

fot. gov.pl

W gorący letni dzień słońce może być groźne nawet, gdy jest za chmurami. Jak się ustrzec przed jego negatywnymi skutkami?

Światło słoneczne jest zarówno dobre, jak i złe dla ludzkiego zdrowia. Słońce daje nam ciepło, pomaga regulować rytm dobowy, umożliwia też wytwarzanie witaminy D, której bardzo potrzebujemy. To zalety słońca. Ale promienie słoneczne mają także szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Dlatego korzystaj ze słońca z umiarem i przestrzegaj kilku zasad bezpieczeństwa.

Kto szczególnie powinien uważać na słońce
Ochrona przed słońcem jest konieczna w każdym wieku. Jednak szczególną ostrożność powinny zachowywać:
- dzieci – ich skóra jest cieńsza i nie ma tak dużo pigmentu jak skóra dorosłych
- osoby, które mają: jasną karnację, dużo piegów lub znamion, rude lub blond włosy – ich skóra ma mniej pigmentu niż skóra osób o ciemniejszej karnacji
- pacjenci po przeszczepach narządów
- osoby po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej
- pacjenci przyjmujący leki światłouczulające.

Kiedy słońce szkodzi
Na szkodliwe promieniowanie słoneczne jesteśmy narażeni zawsze, gdy przebywamy na słońcu w słoneczny lub letni dzień. Musimy uważać nie tylko w pełnym słońcu na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek w górach czy na placu zabaw w mieście.

Promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze w środku dnia, nawet w pochmurny dzień. Chmury przepuszczają bowiem około połowy promieni słonecznych. Woda, piasek i śnieg odbijają światło słoneczne i zwiększają efekt promieniowania. Promienie słoneczne sięgają również około pół metra do wody, zatem woda przed nimi nie chroni.

Jakie są negatywne konsekwencje
Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do:
- oparzenia słonecznego – skóra staje się wówczas czerwona, gorąca i kłuje, mogą też pojawić się pęcherze, które bardzo swędzą, lub wysypka w postaci małych czerwonych kropek; po kilku dniach, gdy objawy oparzenia zaczynają znikać, naskórek zaczyna się łuszczyć i schodzić
-szybszego starzenia się skóry
-uszkodzenia komórek, co może prowadzić do nowotworów skóry.

Twoja skóra pamięta każde oparzenie słoneczne i uszkodzenie skóry. Kilkukrotne oparzenie słoneczne, także w wieku dziecięcym, zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry w późniejszym życiu.

Jak chronić się przed słońcem
1. Unikaj słońca w ciągu dnia, między godziną 10:00 a 14:00
Jeśli jesteś wówczas na zewnątrz, staraj się być w cieniu lub w miejscu z dużą liczbą drzew, które chronią przed promieniami słonecznymi. A jeśli jesteś na plaży, ustaw parasol lub prosty namiot, aby się zacienić.

2. Noś odzież, która chroni przed słońcem
Zakładaj jasne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze. Powinny zasłaniać ciało. Wybieraj koszulki z rękawem, zakrywające ramiona i ręce, oraz długie spodnie lub spódnice, osłaniające nogi. Istnieją również specjalne ubrania, a także stroje kąpielowe, chroniące przed promieniowaniem słonecznym.

3. Noś nakrycie głowy
Wkładaj na głowę czapkę lub kapelusz, które zakryją kark i uszy. Takie nakrycie głowy zabezpieczy Cię przed przegrzaniem.

4. Chroń oczy okularami
Noś okulary przeciwsłoneczne, które mają filtry UV chroniące przed słońcem. Istnieją również okulary pływackie z taką ochroną. Słońce jest niebezpieczne także zimą, ponieważ śnieg bardzo odbija światło słoneczne. Noś wówczas okulary przeciwsłoneczne lub gogle narciarskie z ochroną przed promieniowaniem słonecznym.

5. Używaj kremu z filtrem
Smaruj te części ciała, które nie są przykryte odzieżą, lub całe ciało, jeśli zamierzasz przebywać na plaży albo się wykąpać. Stosuj kremy z filtrem przez cały rok, nawet zimą, jeśli jest śnieg i silne słońce. Zwracaj uwagę na wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej kremów z filtrami. Latem stosuj kremy z wysokim filtrem – minimum 30 SPF.

Preparaty z filtrami stosuj:

15–20 minut przed wyjściem z domu
co około 2–3 godziny w ciągu dnia
po wyjściu z kąpieli – np. w morzu lub jeziorze
przy ekspozycji na słońce przez cały rok.

SPF (Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym, czyli filtr. Rodzaje filtrów:
niski – 2, 4, 6 SPF
średni – 8, 10, 12 SPF
wysoki – 15, 20, 25 SPF
bardzo wysoki – 30, 40, 50 SPF
ultrawysoki – 50+ SPF.

Jak chronić małe dzieci
Słońce jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku. Pilnuj, by były stale w cieniu, a między 11:00 a 15:00 – najlepiej w domu. Jeśli wychodzisz z dzieckiem na spacer, załóż mu ubranie, które zakrywa całe ciało, i nakrycie głowy. Utrzymanie dziecka w cieniu może być trudne, jeśli zaczęło raczkować lub chodzić. Dlatego smaruj jego skórę kremem przeciwsłoneczny na tych częściach ciała, które nie są ochronione ubraniem. Użyj kremu, który jest przystosowany dla dzieci, najlepiej z wodoodpornym filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej 30 lub wyższym.

Materiał: pacjent.gov.pl

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    Ja, w dniu 20-08-2022 10:20:50 napisał:

    Wystarczy maskę na twarz mamy wprawę przez te dwa i pół roku cyrku

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Ja, w dniu 20-08-2022 10:20:55 napisał:

    Wystarczy maskę na twarz mamy wprawę przez te dwa i pół roku cyrku

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Kolo, w dniu 04-09-2022 23:26:05 napisał:

    Akurat kremy z filrem to raka skóry jedynie wywołują... no ale... kto produkuje krem z filtrem? przemysł farmaceutyczny... jest rak skóry... leczy to farmacja... wywołujemy skutek stosowania kremu, potem próbujemy to leczyć... od taka sytuacja.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa magazynów
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)