Dziś mamy 29 listopada 2023, środa, imieniny obchodzą:

29 września 2022

„Orlęta Grodno 39". Film, który poruszył uczniów

fot. pow.

fot. pow.

16 września br. uczniowie klas# I TE oraz I TŻb naszej szkoły z wychowawczyniami p. Edytą Pieczek oraz p. Ewą Skieresz i pod opieką p. Michała Wiśniewskiego obejrzeli w bydgoskim Multikinie film pt. „Orlęta. Grodno ‘39”. Film ten to nie tylko obraz wojny sprzed lat.

To również obraz ukazujący szukanie swojego miejsca w podziałach oraz własnej tożsamości. Polski Żyd - Leoś Rotman - dwunastoletni bohater, natrafia na kolejne ideologiczne bariery i mimo to nie traci wielkich ideałów. Fenomen bohatera polega na tym, że będąc dzieckiem nie daje się wciągnąć w machinę nienawiści, uprzedzeń i pogardy.

Może dlatego, że pokazany obraz wojny stał się dla ówczesnej młodzieży szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych spowodował, że film został obejrzany przez pierwszoklasistów z zapartym tchem.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Karma dla zwierząt pod lupą kontrolerów. Nałożono 18 kar pieniężnych

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych# (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej karmy dla zwierząt domowych, która została przeprowadzona w II kwartale 2023 r.

(czytaj więcej)
0

Jesienne wyprawy kajakowe. "Przyroda jakby zaczarowana"

Złota jesień zagościła w pełni w naszym krajobrazie. Przyroda stała się jakby #zaczarowana. W świecie okrytym jesienną ciszą, nie słychać było zgiełku aktualnych ludzkich problemów pełnych tragedii i sensacji. Można było w pełni wypocząć i zrelaksować się płynąc kajakami po skąpanych złotem opadających liści rzekach i jeziorach.

(czytaj więcej)
0

Skorzystaj ze zniżek. Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Masz troje dzieci lub więcej? Skorzystaj ze zniżek w łatwy sposób.# Znajdź Kartę Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. To naprawdę proste!

(czytaj więcej)
0

Wymagające warunki dla kierowców. Standardy zimowego utrzymania dróg

Ostatnie dni to coraz śmielsze poczynania zimy# w naszym kraju. A prognozy na najbliższe kilkadziesiąt godzin to wymagające warunki dla kierowców z intensywnymi opadami śniegu w wielu miejscach w kraju. W związku z trudnymi warunkami drogowymi, w miniony weekend na drogach krajowych w całej Polsce pracowało około 2000 pojazdów do zimowego utrzymania. Miniona noc była nieco mniej wymagająca jednak nasze służby nie próżnowały i do zwalczania śliskości na jezdniach w godzinach porannych pracowało ponad 600 pojazdów.

(czytaj więcej)