Dziś mamy 15 sierpnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

29 listopada 2021
Wspomnienia o śp. Jerzym Węsierskim

„Odszedł nasz trener, mentor, profesor… Mój wieloletni sąsiad”

fot. pow.

fot. pow.

24 listopada 2021 r. odszedł mój nie tylko sąsiad, ale# pierwszy trener siatkówki, mentor wielu pokoleń siatkarskich – śp. Jerzy Węsierski.

Chciałbym przypomnieć nam wszystkim koleżankom i kolegom, którzy szkolili się, pod jego ręką, przekazywali jego pasję siatkarską i do dzisiaj pielęgnują ją kolejne pokolenia-dzieci byłych absolwentów, kim był Jurek, jak żył i co osiągnął w pracy zawodowej, jako skromny i charakterny nauczyciel.

Początek…

Profesor Jerzy Węsierski urodził się 23 marca1937 r. w Poznaniu. Szkołę średnią ukończył w Liceum Ogólnokształcącym w Trzemesznie w latach 1951 – 1955. Jego edukacja została zwieńczona tytułem magistra wychowania fizycznego w roku 1959 na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zaraz po ukończeniu studiów, świeżo upieczony absolwent rozpoczął swoją przygodę w zawodzie nauczyciela-trenera w Liceum Ogólnokształcącym w Lipnie w okresie od 15.08.1959 r. do 31.08.1969 r. Kolejnym wyzwaniem była dla profesora Węsierskiego praca w Technikum Rolniczym w Bielicach w okresie 01.09.1969r. - 31.08.1971r.

Pierwsze sukcesy… na Mistrzostwach Polski

No cóż, wszystko zaczęło się od roku 1964 r., ale nie w Kcyni tylko w Lipnie… Pierwszy sukces młodego, ambitnego trenera siatkówki…to 1964 r. - Mistrzostwo Województwa szkół średnich chłopców w kategorii junior młodszy w piłce siatkowej. Ponowił je w 1965 r. To dopiero preludium tamtych czasów. Rok 1965 – to chyba największy sukces w karierze zawodowej Jurka - IV miejsce w Finale Mistrzostw Polski S.Z.S. w Olsztynie w piłce siatkowej i tożsamy tytuł z 1966 r. - II miejsce w Półfinale Mistrzostw Polski S.Z.S. w Sulechowie w piłce siatkowej.

Kcyński Wagner… Epizod Kcyński – lata 1971 – 1995 (czyli okres od 01.09.1971 do 31.08.1995 r.)
Jurek, mam nadzieję, że jak się po drugiej stronie spotkamy, nie będziesz miał mi tego za zła. Przychodząc do LO w Kcyni zaszczepiłeś – wyszkoliłeś wielu wybitnych, indywidualnych osobowości sportowych. Wielokrotnie podczas naszych spotkań, prywatnych rozmów podkreślałeś, że Twoimi największymi talentami siatkarskimi byli Ela Komasińska i Krzyś Grzechowiak. Widziałeś w nich potencjał. Nie zapomnę też zdjęcia, które do dzisiaj mam przed oczami jak stworzyłeś autorski projekt „szkółki siatkarskiej” – chłopców rocznika 1964. Zdolni, młodzi chłopcy, otarli się prawie o finały. Żeńska siatkówka, w którą włożyłeś tyle Serca w końcu odnosiła na arenie wojewódzkiej sukcesy. Jurku to Twój wkład w „Kcyńską siatkówkę”. Zwieńczeniem Twojej pracy był jedyny medal w sportach drużynowych wywalczonych na Igrzyskach Sportowców Wiejskich w 1988 r. w Chojnicach. Dziękuję Ci za to Panie profesorze, trenerze, sąsiedzie… RIP”

Historia Kcyńskich sukcesów profesora Jerzego Węsierskiego:

1977 r. - Złoty medal w V Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny męskiej,
1978 r. - III miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich drużyny męskiej w piłce siatkowej,
1978 r. -Srebrny medal w VI Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny męskiej,
1979 r. - IV miejsce w VII Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1980r. - Srebrny medal w VIII Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1980r. - II miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1980 r. - Złoty medal w tenisie stołowym w VI Olimpiadzie Sportowców Wiejskich "Moskwa-80",
1981r. - Brązowy medal w IX Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1981 r. - III miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej drużyny żeńskiej,
1982 r. - I miejsce w Turnieju o Puchar Patrona L.O. w Wągrowcu drużyny męskiej w piłce siatkowej,
1982 r. - III miejsce w Mistrzostwach Województwa S.Z.S. w piłce siatkowej,
1982 r. - III miejsce w drużyny żeńskiej w Turnieju o Puchar Prezesa OZPS Bydgoszcz,
1983 r. - III miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej chłopców,
1983 r. - IV miejsce w Finale Wojewódzkim szkół średnich w piłce siatkowej dziewcząt,
1988 r. - Brązowy medal w piłce siatkowej męskiej w VIII Olimpiadzie Sportowców Wiejskich "Seul-88",
1990 r. - IV miejsce w Mistrzostwach Województwa szkół średnich w piłce siatkowej chłopców,
1991 r. - Vice-Mistrzostwo Województwa szkół średnich w piłce siatkowej chłopców.

Epilog

Śp. Profesor Jerzy Węsierski oprócz pasji do siatkówki odnosił również sukcesy w piłce ręcznej, koszykowej. Poza sportowym dorobkiem należy pamiętać o tym, że był wychowawcą – opiekunem klasowym, organizatorem obozów turystyczno-rowerowych oraz wspaniałym pasjonatem fotografii, co wielu z nas absolwentów zachowa i będzie przywoływać wspomnienia o Jurku spoglądając na jego – nasze zdjęcia ze wspaniałych lat spędzonych w kcyńskim libelciaku…

Materiał: Mirosław Pezacki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 11 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)