Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

02 listopada 2019

„To służba na rzecz społeczeństwa”. Komendant o swojej pracy

fot. KPP w Nakle

fot. KPP w Nakle

Mł. insp. Krzysztof Zawołański w policyjne szeregi wstąpił w marcu 1991 roku. W marcu bieżącego roku minęło mu 28 lat służby w policji. Od lutego kieruje Komendą Powiatową Policji w Nakle.

Do wykonywania każdego zawodu potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Również do bycia policjantem. Jest to odpowiedzialny zawód i z całą pewnością osoba, która decyduje się założyć policyjny mundur, musi być odpowiedzialna, zdecydowana, mieć swoje zdanie, ale też z racji tego, że policja jest formacją zhierarchizowaną musi potrafić podporządkować się wydawanym poleceniom. – Policjanta powinna cechować umiejętność dostosowywania się do pracy w różnych warunkach, a także umiejętność pracy w zespole – mówi mł. insp. Zawołański. Przyznaje, że pracę w policji wybrał świadomie. – Z perspektywy czasu uważam, że był to bardzo dobry wybór. Do dnia dzisiejszego praca ta przynosi mi satysfakcję, choćby z racji tego, że jako formacja służymy społeczeństwu i pomagamy, co bywa zauważane przez obywateli, którzy nierzadko nam dziękują za skuteczne działania. Zwykłe słowo „dziękuję” od pokrzywdzonego, któremu pomogliśmy, daje satysfakcję. Choć nie pracujemy po to, żeby zbierać przysłowiowe laury czy oklaski, a po to, żeby rzetelnie wypełniać swoje ustawowe zadania – podkreśla. Jak w każdym zawodzie, tak i w policji, są też tzw. cienie, jednak zdaniem komendanta, zdecydowanie jest ich mniej. – Zaliczyć do nich można pełną dyspozycyjność i gotowość do podjęcia pracy natychmiast. Niestety, czasem odbywa się to kosztem życia rodzinnego, ale z tym każdy z nas, ubierając policyjny mundur, musi się liczyć – przyznaje.

Jak jest w Nakle?
Krzysztof Zawołański nakielską komendą kieruje od lutego 2019 roku. W dalszym ciągu przygląda się pracy policjantów tej jednostki i analizuje bieżące zdarzenia, jakie odnotowuje policja na terenie powiatu. – Porównując z Bydgoszczą, gdzie zaczynałem policyjną karierę, a później przez wiele lat służyłem na różnych stanowiskach, zdarzeń tych na terenie powiatu nakielskiego jest na pewno mniej. Jednak śmiało możemy porównywać się z jednostkami większymi etatowo, choćby z Inowrocławiem czy Świeciem. Jednak „w parze” ze zdarzeniami idzie też sumienna praca policjantów. Przeważająca większość spraw kończy się ustaleniem sprawcy i postawieniem go przed sądem, dlatego też mogę ocenić, że bezpieczeństwo na terenie powiatu czy w poszczególnych gminach pozostaje na wysokim poziomie – tak, po kilku miesiącach pracy ocenia on powiat nakielski. Także wyposażenie, jakim dysponują policjanci z powiatu nakielskiego ocenia jako pozytywne. – W tej kwestii pomocne okazały się lokalne samorządy, które wspierają nas i dbają o to, żeby nie brakowało nam wyposażenia potrzebnego do realizacji nałożonych ustawowo zadań. Jeśli chodzi o flotę, jaką dysponuje cała komenda powiatowa, to również ją oceniam na poziomie zadowalającym. Do końca bieżącego roku w planach jest zakup dwóch radiowozów, które wzbogacą park samochodowy – informuje komendant powiatowy policji w Nakle. – Moim celem jest takie kierowanie nakielską jednostką i pracą podległych mi policjantów, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Z przyjemnością kieruje się dobrym zespołem, jaki stanowią policjanci powiatu nakielskiego. Są to policjanci z dużym potencjałem. Dobrzy i sumienni funkcjonariusze, których praca przynosi bardzo dobre efekty – dodaje.

To, co najważniejsze
Komendant podkreśla, że policja jest formacją powołaną do służby na rzecz społeczeństwa i ochrony obywateli, dlatego też najbardziej zwraca się uwagę na eliminowanie tych elementów, które obniżają poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Jako przykład podaje restrykcyjne eliminowanie z ruchu pijanych kierowców czy tzw. piratów drogowych. Bo to właśnie ich zachowanie stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli. Ale jest to tylko wybrany obszar, nad którym policjanci czuwają, a tych obszarów jest wiele.
Współpracę obywateli z policją mł. insp. Zawołański ocenia jako bardzo dobrą. Przykładem tej współpracy może być fakt, iż coraz częściej właśnie od mieszkańców pojawiają się sygnały o łamaniu prawa, np. informacje na temat pijanych kierowców czy innych zdarzeń, w których potrzebne jest natychmiastowe działanie służb. – Za tę współpracę, korzystając z okazji, chciałbym bardzo podziękować – oznajmia.

Oceń artykuł: 23 32

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Nowe znaki w Brzózkach. Pozwolą ocalić niejedno kocie życie

Nowa droga w Brzózkach, a nasze koty #mają stare nawyki. Nie są przyzwyczajone do większych szybkości pojazdów. Dlatego znaki ostrzegawcze może pozwolą ocalić nie jedno kocie życie.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)