Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

03 grudnia 2019

„Archiwum Pełne Pamięci”. Apel Instytutu Pamięci Narodowej

fot. archiwum

fot. archiwum

Od początku powołania IPN, jego zadaniem jest między innymi # gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczanie i udostępnianie dokumentów, aby uchronić od zapomnienia historię naszych przodków.

My wszyscy jako społeczeństwo tworzymy najnowszą historię naszego Narodu, dlatego jest ona naszą wspólną wartością i nie może być zatem zawłaszczona przez jakąkolwiek partię polityczną.

Za parę miesięcy będziemy obchodzić 40. rocznicę powstania „Solidarności”, Związku Zawodowego, który w ówczesnej socjalistycznej rzeczywistości upomniał się o niezbywalne prawo Narodu do samostanowienia.

W wielu domach są niekiedy zapomniane już pamiątki z minionego okresu w postaci dokumentów, książek, ulotek, znaczków, kalendarzy, nagrań, fotografii, prywatnych listów, opracowań itp.

W związku z tym w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci” Instytut Pamięci Narodowej zaprasza wszystkich do współpracy w utrwalaniu pamięci o losach Polski i Polaków w ubiegłym stuleciu.

W każdej polskiej rodzinie są przecież bohaterowie z tamtego okresu, niekiedy już zapomnieni. Jedni walczyli o naszą wolność w Powstaniu wielkopolskim, inni w Legionach Piłsudskiego, czy też brali udział w Bitwie Warszawskiej. Wielu brało udział w walce z niemieckim i sowieckim najeźdźcą i okupantem, Powstaniu Warszawskim i późniejszych wolnościowych zrywach naszego Narodu w latach 1956, 1968, 1970, 1976, 1980 oraz okresie stanu wojennego w Polsce.

Pamiętajmy o Sybirakach, zamordowanych w Katyniu i żołnierzach niezłomnych z AK torturowanych i mordowanych w UB - eckich kazamatach, gdyż jesteśmy to Im winni. Dlatego naszym obywatelskim zadaniem jest skutecznie ocalić to od zapomnienia.

Archiwum IPN profesjonalnie zajmuje się tą sprawą, tak, aby nasze przyszłe młode pokolenie znało prawdziwą historię naszego Narodu, historię, która wraz z innymi wartościami buduje naszą tożsamość i dumę narodową oraz kształtuje patriotyczne postawy.

Wspomniane dokumenty i pamiątki dotyczące wydarzeń XX wieku, powinny być przekazane dla naszego wspólnego dobra do narodowego Archiwum IPN, lub udostępnione w celu wykonania ich kopii. Każdorazowo z darczyńcą sporządzany jest odpowiedni protokół przyjęcia zbioru, zabezpieczający wszelkie prawa ofiarodawcy.

Właśnie w oparciu o te materiały, systematycznie opracowuje się kompleksowo tą historyczną tematykę w systemie cyfrowym. Opracowania te zamieszczane są na stronach IPN w trybie powszechnej dostępności i kierowane są do każdego z nas, stanowiąc jednocześnie wspaniałą pomoc naukową i dydaktyczną.

Szczegóły dotyczące omawianego projektu „Archiwum Pełne Pamięci” są dostępne na stronie internetowej: www.archiwumpamieci.pl, e-mail:app@ipn.gov.pl, tel. 600 974 144 

Również do Państwa dyspozycji w tej sprawie jest Delegatura IPN w Bydgoszczy: (05-130) Bydgoszcz; ul. Grudziądzka 9/15, tel. 52 3259515, e-mail: app.bydgoszcz@ipn.gov.pl

materiał: Tadeusz Jakubek

Oceń artykuł: 202 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Konstrukcje stalowe
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)