Dziś mamy 22 lipca 2018, niedziela, imieniny obchodzą:
24 kwietnia 2016

Potulice po 71 latach pamiętają

fot. MZ

fot. MZ

23 kwietnia w Potulicach odbyły się uroczystości z okazji 71 rocznicy wyzwolenia niemieckiego #obozu "Potulice - Lebrechtsdorf".

Wszystkich obecnych na cmentarzu ofiar obozu hitlerowskiego w Potulicach powitał dyrektor Zespołu Szkół im. Dzieci Potulic Jacek Kiersznicki. Następnie odśpiewano hymn narodowy. Jako pierwszy, spośród przybyłych gości, głos zabrał burmistrz Nakła Sławomir Napierała. Podczas wygłoszonego przez siebie przemówienia przybliżył historię obozu i treścią wypowiedzi uczcił pamięć ofiar - Zabijano nie tylko ludzi, lecz także wiarę, nadzieję i miłość w nich - mówił.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Dzieci Potulic swoim występem uświetnili uroczystość, śpiewając piosenkę z repertuaru grupy Stare Dobre Małżeństwo pt. Pieśń na wyjście. W dalszej części występu uczniowie nawiązywali do wspomnień osób, które w latach 1941 - 45 przetrzymywane były w obozie w Potulicach. Kolejnymi słowami, które zapewne na długo utkwią w pamięci przybyłych, był fragment wiersza ks. Jana Twardowskiego brzmiący "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".

Po występie młodzieży odbyła się msza święta w intencji ofiar obozu oraz tych, którzy przeżyli pobyt w nim. Ksiądz wymieniając imiona i nazwiska dzieci zaznaczając, jak niewielki okres dzielił daty urodzin od daty śmierci, przybliżył gościom jak trudno było najmłodszym przeżyć w obozie. Wszystkich przybyłych określił mianem wyjątkowych pielgrzymów, gdyż w przeciwieństwie do innych, wędrujących do miejsc świętych, oni przybyli w miejsce przeklęte. Właściwym określeniem obozu w Potulicach było też przyrównanie go do koloseum. Na rzymskiej arenie ludzie ginęli dlatego, że byli chrześcijanami, w Potulicach ginęli za bycie Polakami. W głosie kapłana poza wypowiadanymi słowami usłyszeć można było również wielkie wzruszenie. Podczas mszy bardzo licznie przystąpiono do komunii świętej. Gdy nabożeństwo dobiegło końca, organizacje rządowe, pozarządowe, instytucje oraz osoby prywatne złożyły kwiaty i znicze pod cmentarnym pomnikiem ofiar faszyzmu.

Z wojskową orkiestrą na czele odbył się przemarsz ulicami Potulic pod Pomnik Pamięci Mężczyzn, Kobiet i Dzieci Więźniów Obozu Hitlerowskiego w Potulicach. To w tym miejscu znajdowała się główna brama miejsca kaźni naszych rodaków. Pod pomnikiem głos zabrał prezes wojewódzkiego zarządu kombatantów Bogdan Jagodziński - Przyjaciele najmilsi - rozpoczął swoją wypowiedź – To, że jesteście dziś w tym miejscu, to że pamiętacie, czyni z was moich przyjaciół. Przybliżył liczbę oscylującą pomiędzy 250 a 300 tysiącami ludzi, którzy przeszli piekło w obozie, apelował do przybyłych, by pamiętali, życzył również, by nikt nie musiał przechodzić w swoim życiu tak potwornego okresu, jakim była II Wojna Światowa.

Po złożeniu kwiatów, również pod tym pomnikiem, burmistrz Sławomir Napierała podziękował za udział w uroczystości i ceremonia dobiegła końca.

Oceń artykuł: 70 64

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (5)

  młody, w dniu 24-04-2016 12:45:34 napisał:

  Ok. 800 małych dzieci zmarło w tym obozie z głodu i wycieńczenia - piekło było na ziemi. Oby historia już nigdy się nie powtórzyła.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Zenobia, w dniu 24-04-2016 14:08:56 napisał:

  @młody... masz rację, ale nie wiem co ostatnio myśleć o ONR.... :(

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (7)

  potulice, w dniu 24-04-2016 14:27:58 napisał:

  Taka uroczystosc..... a krzakow na grobach nie ma kto przyciac , nie widac tabliczek z nazwiskami A zboje leza na lozkach.Wstyd Panie Naczelniku

  odpowiedz

  • 7 (17)

  mieszkaniec, w dniu 24-04-2016 14:42:11 napisał:

  najśmieszniejsze jest to, że patronat nad tym objął Pan Minister Macierewicz jak dla mnie to profanacja danej uroczystości ....

  odpowiedz

  • -4 (10)

  ss, w dniu 24-04-2016 15:41:14 napisał:

  A dzieciaki jakie niezadowolone...pewnie woleliby na Facebooku posiedzieć. ..

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 0 (2)

  leoo, w dniu 24-04-2016 20:48:04 napisał:

  kto wyswobodzi oboz w potulicach czy może krasnoludki,,,,bo nic niepisza nic nie mowia mam ponad 60 lat....może cos nie wolno mowic czekam na podpowiedz

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  maj, w dniu 25-04-2016 16:46:46 napisał:

  Obóz w Potulicach wyzwoliła ARMIA RADZIECKA - ROSJANIE ,21.01.1945 r.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Anonim, w dniu 25-04-2016 20:50:17 napisał:

  DIADEK leo bardzo dziekuje tobie ,,maj ,,za podpowiedz o wyzwoleniu bym napisał więcej ,ale mam kłopot y komputerem cos mi zle pisze dzięki...

  odpowiedz

  • -1 (1)

  obserwator, w dniu 25-04-2016 23:55:11 napisał:

  Pan edukator i wychowawca młodzieży ( jak siebie sam nazywa ) mjr. rezerwy Odrobiński miast celebrować pogrzeb bandyty w Warszawie lepiej zabrałby tą klasę wojskową z Szubina do Potulic aby posprzątać groby przed uroczystością. Taka lekcja wyszła by z pożytkiem dla młodzież. Boję się myśleć czego ten pseudowojskowy uczy dzieci ciągnąc je na takie "uroczystości". Ten Pan , były już major może jeszcze zrobić karierę u Macierewicza, ale nie miał odwagi zezwolić na komentarze pod tymi swoimi wypocinami

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Krzychu, w dniu 26-04-2016 13:12:22 napisał:

  Nakielscy strzelcy, tyle się szkolą, chlubią mundurem, a honorów oddawać nie potrafią. Coś z tymi szkoleniami jest nie tak.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  CNA26, w dniu 07-05-2016 10:24:25 napisał:

  Chwała organizatorą i Tym któży pielegnują historię Potulic i utrwalalają ją w mediach która idzie w świat,gdyż nie jeden z więżniów tego obozu którego dotkneła ta wręcz nielucka dola i nie może uczestniczyć w tych miejscowych uroczystościach.Ale oglądajac zdjęcia i film prośba do organizatorów nie tylko tej uroczystości historycznej jak i innych plenerowych,kościelnych czy dla Tych pseudofotoreporterów, licencjonowanych fotoreporterów, stworzyć wyodrębiony sektor gdzie wszyscy w jednym miejscu albo zasada 5 minut dla fotoreporterów a nie jak to widać jeden drugiego fotografuje,przemieszczają się jak nie z prawej to na lewą stronę i odwrotnie,biegają z kamerkami to przy uchu to nad głową wchodzą,wychodzą jak to ma miejsce w kościołach kręcą się przed ołtarzem a zasada jest jedna kamerzysta,fotograf są niewidoczni,przezroczysci nie ma prawa ich widać profesjonaliści to wiedzą bo tą wiedzę zdobywają na wszelakich kursach.Bo to co się dzieje ostatnio a będąc uczestnikiem,widzem uroczystości można porównać kamerki do latających much przed ekranem telewizora.Czy ktoś lubi muchy przed ekranem?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

SALON - TORONTO
Botox i kwas hialuronowy
Nowoczesne zabiegi laserowe
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Posnet Themo EJ
sugerowana cena producenta: 2950,77PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Lipoliza injekcyjna
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

„Rodzina 500+” i inne świadczenia w liczbach. Ile osób otrzymało wsparcie?

Rządowym programem „Rodzina 500+” realizowanym w 2017 roku objęto 3 845 tys. dzieci #do 18 lat. Świadczenie wychowawcze otrzymywało około 3 797 tys. dzieci, a dodatek 500+ w pieczy zastępczej ponad 47 tys. dzieci.

(czytaj więcej)