Dziś mamy 25 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

06 lutego 2019

Nielegalny ubój bydła. Mięso jest bezpieczne

fot.MRiRW

fot.MRiRW

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk oraz Główny Inspektor Sanitarny# Jarosław Pinkas poinformowali dziś, że mięso z nielegalnego uboju, pochodzące z rzeźni w okolicy Ostrowi Mazowieckiej, jest bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

Mięso zostało zabezpieczone i przebadane, nie stwierdzono zagrożeń biologicznych. Mięso i jego przetwory mogą byś spożywane. Jednak są wycofywane z obrotu, gdyż pochodzą z uboju, który był prowadzony niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

− Był to proceder nielegalny, prowadzony w nocy, w momencie, kiedy nie było nadzoru weterynaryjnego – podkreślił Paweł Niemczuk i dodał, że zostały już wdrożone dalsze działania służb weterynaryjnych o charakterze prewencyjnym, które polegają na wzmożonych, niezapowiadanych kontrolach wszystkich rzeźni na terenie Polski.

Główny Lekarz Weterynarii dodał, że również ze względu na brak przestrzegania dobrostanu zwierząt prowadzona działalność była niezgodna z prawem. Zarówno zakład ubojowy jak i właściciele gospodarstw, którzy sprzedawali chore zwierzęta, poniosą odpowiedzialność karną. Policja prowadzi postępowanie wyjaśniające. Prokuratura będzie stawiała zarzuty w tej sprawie.

– Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi bieżący monitoring, zwiększyliśmy nadzór nad tym co się dzieje w detalu. Nie mamy w tej chwili żadnego stanu zagrożenia. Bardzo precyzyjnie badamy mikrobiologicznie to, co się w tej chwili znajduje w handlu. Jesteśmy bezpiecznym krajem – powiedział Jarosław Pinkas.

Zakład ubojowy w okolicy Ostrowi Mazowieckiej został zamknięty, cofnięto mu uprawnienia, a zabezpieczone mięso będzie zutylizowane.

Mięso, które trafiło na rynek zostało zlokalizowane i jest wycofywane z obrotu, ale jak podkreślili eksperci nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

 materiał: MRiRW

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  zenek, w dniu 06-02-2019 16:07:38 napisał:

  To jest zakład, który został nagrany przez dziennikarzy. Pytanie zasadnicze ile jeszcze takich ubojni może działać, bo liczy się zysk?

  odpowiedz

  • 3 (3)

  świadomy konsument, w dniu 06-02-2019 16:43:07 napisał:

  To jest czubek góry, wszystko nafaszerowane chemią i antybiotykami czy ktoś to jeszcze faktycznie sprawdza. Liczy się tylko kasa i nic więcej.

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Danka Kaszanka , w dniu 06-02-2019 17:37:55 napisał:

  Państwo teoretyczne, ja tam wpierdzielam wszystko bez badań, uwielbiam świeże płucka

  odpowiedz

  • -2 (2)

  Izabela co wszystko wpierdziela, w dniu 06-02-2019 17:50:26 napisał:

  mam chrapkę na nóżki w galarecie z leżaka

  odpowiedz

  • 1 (1)

  proste, w dniu 06-02-2019 20:49:51 napisał:

  jakoś im nie wierzę

  odpowiedz

  • 0 (0)

  kcyniak, w dniu 07-02-2019 11:55:46 napisał:

  polska zywnosc najbezpieczniejsza na swiecie

  odpowiedz

  • 0 (0)

  kcyniak, w dniu 07-02-2019 11:56:02 napisał:

  polska zywnosc najbezpieczniejsza na swiecie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Nowe stylizacje
Botox zmarszczki lwie
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
DATECS Maluch E.ko
sugerowana cena producenta: 1351,77PLN
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)