Dziś mamy 28 stycznia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

10 września 2019

Życie i twórczość Juliana Tuwima. Specjalna wystawa dla czytelników

fot. pow.

fot. pow.

W tym roku przypada 125 rocznica urodzin Juliana Tuwima.# Z tej okazji Filia Biblioteczna w Paterku przygotowała dla swoich czytelników specjalna wystawę, która przybliży czytelnikom życie i twórczość tego pisarza.

Tuwim był nie tylko pisarzem ale także autorem wodewili, librett operetkowych oraz tekstów piosenek. Był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

Urodził się 13 września 1894 roku. Nie należał do pilnych uczniów, raczej nauka przychodziła mu z trudem. Nie okazywał zainteresowania naukami ścisłymi, zwłaszcza matematyką, przez co powtarzał szóstą klasę. Studiował prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, lecz studiów nie ukończył. Należy jednak zaznaczyć, że swe próby literackie podjął wcześnie, przełożył na przykład w wieku 17 lat wiersze Leopolda Staffa – na język esperanto. Debiutował w 1913 roku utworem „Prośba”. Kolejnym przełomem w jego karierze poetyckiej było napisanie wiersza „Wiosna”. Poezja Tuwima zrywała z obecnym w Młodej Polsce dekadentyzmem – stawiał raczej na witalność i radość bycia. Był też satyrykiem, co widać w utworach dla najmłodszych, takich jak „Abecadło” i „Lokomotywa”.

Po wybuchu II wojny światowej Tuwim wyjechał do Ameryki, tam tez napisał słynne „Kwiaty polskie”, utwór nostalgiczny, wyrażający tęsknotę za ojczyzną. Po wojnie wrócił do Polski. Miejscem jego pracy został Teatr Nowy w Warszawie, w którym był kierownikiem artystycznym i literackim. Był także tłumaczem, głównie przekładał poezję twórców rosyjskich, francuskich, niemieckich oraz łacińską. Po powrocie z emigracji wraz z żoną adoptował z otwockiego domu dziecka córkę Ewę.
27 grudnia 1953 roku podczas urlopu, który spędzał w Zakopanem zmarł na atak serca. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Na wystawie prezentowanej w Filii Bibliotecznej w Paterku zostały wyeksponowane książki Juliana Tuwim, które znajdują się w zasobach naszej placówki.

Materiał: Katarzyna Hass/PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)