Dziś mamy 16 września 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 września 2019

Życie i twórczość Juliana Tuwima. Specjalna wystawa dla czytelników

fot. pow.

fot. pow.

W tym roku przypada 125 rocznica urodzin Juliana Tuwima.# Z tej okazji Filia Biblioteczna w Paterku przygotowała dla swoich czytelników specjalna wystawę, która przybliży czytelnikom życie i twórczość tego pisarza.

Tuwim był nie tylko pisarzem ale także autorem wodewili, librett operetkowych oraz tekstów piosenek. Był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

Urodził się 13 września 1894 roku. Nie należał do pilnych uczniów, raczej nauka przychodziła mu z trudem. Nie okazywał zainteresowania naukami ścisłymi, zwłaszcza matematyką, przez co powtarzał szóstą klasę. Studiował prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, lecz studiów nie ukończył. Należy jednak zaznaczyć, że swe próby literackie podjął wcześnie, przełożył na przykład w wieku 17 lat wiersze Leopolda Staffa – na język esperanto. Debiutował w 1913 roku utworem „Prośba”. Kolejnym przełomem w jego karierze poetyckiej było napisanie wiersza „Wiosna”. Poezja Tuwima zrywała z obecnym w Młodej Polsce dekadentyzmem – stawiał raczej na witalność i radość bycia. Był też satyrykiem, co widać w utworach dla najmłodszych, takich jak „Abecadło” i „Lokomotywa”.

Po wybuchu II wojny światowej Tuwim wyjechał do Ameryki, tam tez napisał słynne „Kwiaty polskie”, utwór nostalgiczny, wyrażający tęsknotę za ojczyzną. Po wojnie wrócił do Polski. Miejscem jego pracy został Teatr Nowy w Warszawie, w którym był kierownikiem artystycznym i literackim. Był także tłumaczem, głównie przekładał poezję twórców rosyjskich, francuskich, niemieckich oraz łacińską. Po powrocie z emigracji wraz z żoną adoptował z otwockiego domu dziecka córkę Ewę.
27 grudnia 1953 roku podczas urlopu, który spędzał w Zakopanem zmarł na atak serca. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Na wystawie prezentowanej w Filii Bibliotecznej w Paterku zostały wyeksponowane książki Juliana Tuwim, które znajdują się w zasobach naszej placówki.

Materiał: Katarzyna Hass/PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Przewijanie noworodka. Główne zasady

Dla początkujących rodziców pierwsze przewijanie nowonarodzonego dziecka często wiąże się ze stresem, poczuciem niepewności i strachu przed ryzykiem uszkodzenia# delikatnego ciałka noworodka. Wbrew pozorom czynność ta jest bardzo prosta, należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu kilku zasad. Instruktarz przewijania dziecka opisuje położna Renata Lustyk – laureatka konkursu „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Ile osób nosi twoje nazwisko? Sprawdź w kopalni danych

Zastanawialiście się kiedyś, ile osób w Polsce nosi Wasze nazwisko? A może chcecie wiedzieć, jakie nazwisko jest w Polsce najpopularniejsze? # Mamy odpowiedzi na te pytania. Z pomocą przychodzi nasz portal Dane.gov.pl.

(czytaj więcej)
0

Przegapione wakacje? Jesienią odpoczniesz znacznie taniej

Okres urlopowy dobiega końca, a większość z nas wakacje ma już za sobą. Jednak ci, którzy dopiero planują odpoczynek, nie powinni się martwić.# To właśnie jesienią linie lotnicze oferują atrakcyjne ceny biletów, a noclegi w europejskich miastach stają się zdecydowanie tańsze.

(czytaj więcej)