Dziś mamy 5 lutego 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

29 listopada 2022

Zwiedzanie izby regionalnej. Poznali dawne obyczaje i wróżby

fot. powierzone

fot. powierzone

W poniedziałek 28 listopada uczniowie kl.2a i 2b mieli okazję zwiedzić izbę regionalną, założoną przez panią #Iwonę Szopińską, Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Występie.

Przekraczając próg izby dzieci znalazły się w innej rzeczywistości. Dowiedziały się jak nazywały się poszczególne pomieszczenia w dawnych domach, jakie przedmioty codziennego użytku były wykorzystywane do konkretnych czynności. Przekonały się, że nic nie było tak łatwe i oczywiste jak teraz. Pani dyrektor opowiedziała również o tym, jak powstało to magiczne miejsce i jaką ważną rolę odgrywa w edukacji szczególnie najmłodszego pokolenia.

Termin wyjazdu do szkoły w Występie nie był przypadkowy. Miała to być również okazja do poznania dawnych obyczajów, wróżb i zabaw andrzejkowych oraz katarzynkowych. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich brała udział w zabawie tanecznej, poznając przy tym różne wróżby i zwyczaje, które towarzyszyły wiele lat temu młodym ludziom podczas wieczorów andrzejkowych. Druga grupa w tym czasie „przepowiadała” sobie przyszłość z lanego w tradycyjny sposób wosku. Na podstawie cienia, który rzucała ulepiona z wosku figurka, dzieci próbowały odgadnąć to, co może je czekać w najbliższym lub bardziej odległym czasie. Na pamiątkę pobytu w izbie uczniowie wspólnie w grupach pokolorowali pastelami ilustracje, które zostały powieszone w salach lekcyjnych. Każde dziecko zabrało ze sobą woskową pamiątkę, głownie po to, aby w domu jeszcze raz dokładniej się jej przyjrzeć i wyczytać przyszłość.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie Anna Karolczak, Edyta Pietrykowska i Anna Lemantowicz.

Dziękujemy Pani Dyrektor Iwonie Szopińskiej za zaproszenie i piękne zaprezentowanie dzieciom obrazków z przeszłości, która jest przecież częścią nas.

„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.
Jaka święta Katarzyna, taka będzie cała zima.”

Materiał: Anna Lemantowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)