Dziś mamy 21 października 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

28 maja 2021

Zrób dokładne badanie rezonansem magnetycznym

Niektóre schorzenia oraz choroby ciężko zdiagnozować na podstawie objawów, bądź# podstawowych badań laboratoryjnych. W przypadku zmian np. w kręgosłupie czy mózgu konieczne jest wykonanie obrazowania rezonansem magnetycznym. To specjalistyczne badanie pozwoli dokładnie zlokalizować nawet najgłębiej zlokalizowane schorzenie.

Co to jest badanie MR?

MR, czyli z ang. magnetic rezonase, to nowoczesna metoda obrazowania, która pomaga lekarzom określić przyczynę dolegliwości, z jakimi zmaga się pacjent. W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego rezonans magnetyczny nie wykorzystuje żadnego promieniowania. Co za tym idzie, jest to całkowicie bezpieczne badanie. Protony znajdujące się w naszym organizmie, wykazują właściwości magnetyczne. Umieszczone w polu magnetycznym ulegają one uporządkowaniu. Następnie zostają poddane działaniu fal radiowych o danej częstotliwości. Wówczas protony zmieniają swój stan i oddają energię o takiej samej częstotliwości fal radiowych. Czujniki umieszczone w rezonansie odbierają fale, a następnie przetwarzają je na przekrojowy obraz medyczny. Możliwe jest trójwymiarowe zobrazowanie narządów.

Wskazania do wykonania rezonansu

Niekiedy na pozór, niewinne objawy mogą okazać się przyczyną poważnych dolegliwości. Zdarza się, że ból głowy nie jest kwestią złego samopoczucia czy infekcji, ale rozwijającego się tętniaka. Dodatkowe symptomy, takie jak opadające powieki, nudności, czy zaburzenie widzenie, powinny nas zaniepokoić. Aby móc jednoznacznie określić przyczynę bólu głowy, konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Takie badanie może zostać zlecone tylko przez lekarza specjalistę. Wskazaniem do wykonania badania MR są także wszelkie schorzenia kręgosłupa, a także choroby układy nerwowego. Rezonans pomaga dokładnie zlokalizować zmianę w naszym organizmie, a także określić jej stan. Nowoczesne pracownie rezonansu, jakie znajdziemy w Toruniu. W przypadku podejrzenia tętniaka głowy wykonują pacjentowi specjalistyczne badanie z wykorzystaniem tzw. angio MR. Pozwala on uwidocznić przepływ krwi w naczyniach tętniczych i żylnych.

Przygotowanie do badania

Bez względu na to czy rezonans wykonujemy w ramach NFZ, czy w prywatnej placówce. Należy mieć skierowanie od lekarza specjalisty. Bez tego dokumentu, nie zostaniemy zbadani. Jeżeli lekarz nie zlecił wcześniej podania kontrastu, nie musimy być na czczo. W placówce zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiet, w których m.in. musimy określić czy kiedykolwiek przechodziliśmy jakieś operacje. Ważne, aby poinformować pracowników o wszelkich wszczepionych implantach. Metalowe elementy podczas badania mogłyby się przemieszczać, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, a także może uszkodzić rezonans. Czas trwania badania jest zależny od części ciała, którą diagnozujemy. Najdłużej trwa obrazowanie głowy nawet do 60 min. Rezonans kręgosłupa, czy kończyn trwa zazwyczaj do 30 min. Badanie MR jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Nie bagatelizujemy objawów, jakie wysyła nam nasz organizm. W razie potrzeby wykonajmy badanie rezonansem magnetycznym.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)