Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

28 maja 2021

Zrób dokładne badanie rezonansem magnetycznym

Niektóre schorzenia oraz choroby ciężko zdiagnozować na podstawie objawów, bądź# podstawowych badań laboratoryjnych. W przypadku zmian np. w kręgosłupie czy mózgu konieczne jest wykonanie obrazowania rezonansem magnetycznym. To specjalistyczne badanie pozwoli dokładnie zlokalizować nawet najgłębiej zlokalizowane schorzenie.

Co to jest badanie MR?

MR, czyli z ang. magnetic rezonase, to nowoczesna metoda obrazowania, która pomaga lekarzom określić przyczynę dolegliwości, z jakimi zmaga się pacjent. W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego rezonans magnetyczny nie wykorzystuje żadnego promieniowania. Co za tym idzie, jest to całkowicie bezpieczne badanie. Protony znajdujące się w naszym organizmie, wykazują właściwości magnetyczne. Umieszczone w polu magnetycznym ulegają one uporządkowaniu. Następnie zostają poddane działaniu fal radiowych o danej częstotliwości. Wówczas protony zmieniają swój stan i oddają energię o takiej samej częstotliwości fal radiowych. Czujniki umieszczone w rezonansie odbierają fale, a następnie przetwarzają je na przekrojowy obraz medyczny. Możliwe jest trójwymiarowe zobrazowanie narządów.

Wskazania do wykonania rezonansu

Niekiedy na pozór, niewinne objawy mogą okazać się przyczyną poważnych dolegliwości. Zdarza się, że ból głowy nie jest kwestią złego samopoczucia czy infekcji, ale rozwijającego się tętniaka. Dodatkowe symptomy, takie jak opadające powieki, nudności, czy zaburzenie widzenie, powinny nas zaniepokoić. Aby móc jednoznacznie określić przyczynę bólu głowy, konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Takie badanie może zostać zlecone tylko przez lekarza specjalistę. Wskazaniem do wykonania badania MR są także wszelkie schorzenia kręgosłupa, a także choroby układy nerwowego. Rezonans pomaga dokładnie zlokalizować zmianę w naszym organizmie, a także określić jej stan. Nowoczesne pracownie rezonansu, jakie znajdziemy w Toruniu. W przypadku podejrzenia tętniaka głowy wykonują pacjentowi specjalistyczne badanie z wykorzystaniem tzw. angio MR. Pozwala on uwidocznić przepływ krwi w naczyniach tętniczych i żylnych.

Przygotowanie do badania

Bez względu na to czy rezonans wykonujemy w ramach NFZ, czy w prywatnej placówce. Należy mieć skierowanie od lekarza specjalisty. Bez tego dokumentu, nie zostaniemy zbadani. Jeżeli lekarz nie zlecił wcześniej podania kontrastu, nie musimy być na czczo. W placówce zostaniemy poproszeni o wypełnienie ankiet, w których m.in. musimy określić czy kiedykolwiek przechodziliśmy jakieś operacje. Ważne, aby poinformować pracowników o wszelkich wszczepionych implantach. Metalowe elementy podczas badania mogłyby się przemieszczać, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, a także może uszkodzić rezonans. Czas trwania badania jest zależny od części ciała, którą diagnozujemy. Najdłużej trwa obrazowanie głowy nawet do 60 min. Rezonans kręgosłupa, czy kończyn trwa zazwyczaj do 30 min. Badanie MR jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Nie bagatelizujemy objawów, jakie wysyła nam nasz organizm. W razie potrzeby wykonajmy badanie rezonansem magnetycznym.

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)