Dziś mamy 21 października 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

16 września 2021

Zmiany w programie „Rodzina 500+” coraz bliżej. Co trzeba wiedzieć?

Powierzenie obsługi programu Zakładowi Ubezpieczeń# Społecznych, składanie wniosków wyłącznie online oraz odejście od wypłat świadczenia w gotówce – to najważniejsze proponowane zmiany w programie „Rodzina 500+”. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw zakłada przede wszystkim, że obsługą programu „Rodzina 500+” wkrótce zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Drugą dużą zmianą jest składanie wniosków wyłącznie online, a także wypłata świadczenia na konto, czyli odejście od wypłat w gotówce.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu.

„Rodzina 500+” to lepsze perspektywy rozwoju dla dzieci

Jak podkreśliła w swoim wystąpieniu w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, dzięki programowi „Rodzina 500+” rodziny stały się zamożniejsze, pojawiły się lepsze perspektywy rozwoju dla dzieci, inwestowania w rodzinę, a przede wszystkim, lepszego wykształcenia.

– Jest to jeden z czynników, który wspiera rodziny w podejmowaniu decyzji o tym, że rodzą się kolejne dzieci. Z programu „Rodzina 500+” do tej pory korzysta miesiąc w miesiąc blisko 6,5 mln dzieci. Od początku realizacji tego programu do polskich rodzin jako inwestycję w rodzinę przekazaliśmy ponad 156 mld zł – mówiła minister.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmie się obsługa programu
Jak wskazała szefowa resortu rodziny, na potrzeby obsługi programu „Rodzina 500+” przekazywane jest – na przykładzie roku 2020 – 0,85 proc. wydatkowanych środków, czyli jest to kwota 326,8 mln zł.

– Planujemy, aby od 1 stycznia przyszłego roku operacjonalizację zadania wypłaty świadczenia „Rodzina 500+” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Koszty obsługi tego programu przez samorządy w roku 2020 wyniosły ponad 326 mln zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie otrzymywał za realizację tego programu 0,1 proc., a rocznie mamy zagwarantowanych ok. 40 mld zł na świadczenie „500+”. Widzimy, jak relatywnie te środki będą mniejsze – mówiła minister Maląg.

Jak przypomniała, w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął już obsługę programu „Dobry start”.

Wnioski online, pieniądze na konto

Kolejna proponowana zmiana w programie „Rodzina 500+” dotyczy wniosków. Podobnie jak w przypadku „Dobrego startu”, wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online.

Już dzisiaj rodzice doskonale sobie z tym radzą. Jeszcze w 2018 r. 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. – aż 84 proc.

Nowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Co ważne, już dzisiaj jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha podkreśliła z kolei, że projekt nie wprowadza żadnych zmian związanych z uprawnieniami rodzin i ich dostępu do świadczenia „500+”.

Materiał: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Oceń artykuł: 1 15

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (11)

  Gnojokok, w dniu 16-09-2021 15:26:34 napisał:

  Przy tak olbrzymiej inflacji to obecnie nie jest już 500+ a 300+ Tak więc inflacja jest na rękę rządzącym i to wyjaśnia bierną postawę rządu i samego Glapińskiego.w sprawie wszechobecnej drożyzny z każdym dniem.Prognozy są jeszcze gorsze bo wskazują że inflacja będzie rosła do stycznia-lutego.To oznacza,że realna wartość programów socjalnych jeszcze bardziej się skurczy.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  pieskołak, w dniu 17-09-2021 10:25:07 napisał:

  "Rodzina 500+ rodziny stały się zamożniejsze" haha jakoś tego nie widzę zwłaszcza w naszym domowym budżecie. Mydlenie oczu społeczeństwu...

  odpowiedz

  • 4 (6)

  ***** ***, w dniu 17-09-2021 11:37:38 napisał:

  od wprowadzenie 500+ dzietność się znacznie zmniejszyła, nawet pisowskie sondaże nie są w stanie zakłamać tego faktu, a zamożność się nie zwiększyła ani ciut ciut, bo inflacja pożarła co do grosza, naprawdę rządzący myślą , że całe społeczeństwo to tylko ciemny lud

  odpowiedz

  • 2 (4)

  nepotyzm plus, w dniu 17-09-2021 11:56:54 napisał:

  Szkoda, że ten wzrost zamożności tyczy się tylko rodzin polityków z jedynej słusznej partii, a zwykły człowiek musi na to wszystko pracować

  odpowiedz

  • 2 (4)

  janusz, w dniu 17-09-2021 13:34:21 napisał:

  spoko kartą za wódkę też zapłacę

  odpowiedz

  • 0 (2)

  sukces plus, w dniu 17-09-2021 13:59:34 napisał:

  Wracamy na pozycję lidera rankingu drożyzny. W sierpniu inflacja w Polsce była najwyższa w Unii Europejskiej, wynika z opublikowanych w piątek danych Eurostatu. Koszulkę lidera dzielimy z Litwą i Estonią.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Xxx, w dniu 18-09-2021 08:25:02 napisał:

  Co z tego że jest 500+ jak wszystko drożeje bieda gorsza jak kiedys

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa hal
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)