Dziś mamy 24 października 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

15 września 2019

Zmiany w dodatkach funkcyjnych. Więcej dla wychowawców

Wprowadzona 13 czerwca 2019 nowelizacja ustawy Karty Nauczyciela zagwarantowała od # 1 września 2019 minimalną stawkę dodatku funkcyjnego dla wychowawcy klasy w kwocie 300 zł. Spowodowało to konieczność uregulowania kwestii dodatku funkcyjnego dla nauczycieli opiekujących się oddziałem przedszkolnym, którzy po zmianie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 22 sierpnia 2019, są także uprawnieni do otrzymania dodatku.

Gmina Nakło zadecydowała o tym, aby ujednolicić dodatek dla wychowawców klas i opiekunów oddziałów przedszkolnych. Zmiana ta otrzymała pozytywną opinię wszystkich związków zawodowych działających na terenie gminy.

Komisja Międzyzakładowa Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność – Oświata” w Bydgoszczy w piśmie z 30 lipca 2019 wydała negatywną opinię odnośnie do jednego z punktów projektu uchwały. Chodzi o punkt, w którym ustalona jest wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektorów. Nie ma tam konkretnej kwoty, ale tzw. widełki. I o te „widełki” właśnie poszło...

Związek zawodowy zaproponował, aby ustalić wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektorów przedszkoli, szkół, zespołów szkolno-przedszkolnych oraz szkoły muzycznej I stopnia w konkretnej wysokości, a nie w formie „widełek”. Jednocześnie związek wskazał, że dodatek funkcyjny jest ściśle związany z pełnioną funkcją i powinien być precyzyjnie określony przez organ prowadzący.
Uwaga ta jednak została jednogłośnie odrzucona przez radnych na ostatniej sesji. Dlaczego? Rada Miejska w Nakle uzasadnia, że projekt uchwały w zakresie ustalenia wysokości dodatków dla dyrektorów nie wnosił zmian wysokości dodatków, a jedynie miał charakter porządkowy i uzupełniał zapis, że dodatki funkcyjne dotyczą dyrektorów szkół podstawowych, zespołów szkolno-przedszkolnych i szkoły muzycznej I stopnia. Także w uchwale dotyczącej regulaminu wynagradzania nauczycieli podjętej w 2009 roku (właśnie do tej wprowadzono teraz zmiany – przyp. red) wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektorów jest podana w formie „widełek”. Nie jest to więc żadne novum.

Konkretną wysokość dodatku funkcyjnego dla danego dyrektora określa burmistrz w drodze zarządzenia.

Wysokość dodatku funkcyjnego  
Dyrektorzy przedszkoli
Liczba oddziałów Wysokość dodatku
Do 3 oddziałów 550-750 zł
Od 4 do 5 oddziałów 751-1000 zł
Powyżej 5 oddziałów 1001-1200 zł
Dyrektorzy szkół podstawowych, zespołów szkolno-przedszkolnych, szkoły muzycznej I stopnia
Do 10 oddziałów 800-1500 zł
Od 11 do 20 oddziałów 1501 zł-2000 zł
Powyżej 20 oddziałów 2001-2500 zł
 
Opiekun stażu 60,00 zł
Wychowawca klasy w szkole 300,00 zł
Opiekun oddziału w przedszkolu 300,00 zł
Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • -11 (25)

  Sama_prawda, w dniu 15-09-2019 18:12:11 napisał:

  Ja tez mam wazna funkcję, a zadnego dodatku nie dostaje. Wstyd, ze Ci nauczyciele mieli czelnosc strajkować, glownie chodzi o tych mlodych, świeżych. Raz ze nie mając porownania z inna praca sie mądruja, a dwa dobrze wiedzieli przed podjeciem pracy ile zarabia nawet idac na studia to wiedzieli więc po co strajkuja? Tacy niby wykształceni, a tak glupi...

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 13 (19)

  Ola, w dniu 15-09-2019 18:43:37 napisał:

  To trzeba zmienić zawód i zostać nauczycielem Wtedy będzie się miało tak super!!!

  odpowiedz

  • -1 (13)

  Obserwator, w dniu 15-09-2019 21:04:20 napisał:

  Trzeba było na PO nie głosować, 8 lat mrozili nauczycielom i nie tylko pensje

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (7)

  jan 58, w dniu 16-09-2019 06:41:09 napisał:

  Zgadzam się z przedmówcą, że wszyscy powinni godnie zarabiać, ale to nie jest zależne od pracodawców. To wina wielu czynników i całego systemu. My Polacy byliśmy gnębieni z każdej strony. Dopóki byliśmy pod butem Związku Radzieckiego za czasów komuny, musieliśmy ich utrzymywać tj. Wszystkie stacjonujące w Polsce jednostki wojskowe. Handel z blokiem Sowieckim wyglądał podobnie, my budowaliśmy im obiekty, domy, statki a oni płacili nam np. samochodami marki Kraz, Ził, które paliły 100 l. na 100 km. Teraz zaczynamy powoli wychodzić z dołka, to jako dalszy hamulec mamy antypolską opozycję, która utrudnia i dalej przyhamowuje rozwój Polski!

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Smutny, w dniu 16-09-2019 09:25:19 napisał:

  Bardzo ciężko jest osobom niepełnosprawnym. Nawet bardzo dobrze wykształconym, gdyż sama niepełnosprawność w mentalności pracodawców to coś złego. Tu należy dodać, że pracodawców państwowych i samorządowych też. Kontrola NIK-u wykazała, ze pracodawcy instytucji rządowych i samorządowych w 70% w Polsce nie zatrudniają osób niepełnosprawnych mimo bardzo wysokich kwalifikacji tych osób. I co te osoby mają zrobić. Uważam, że musi zmienić się mentalność wielu osób i nie krytykować, ze ktoś chce dobrze zarabiać ale walczyć o to by wszyscy byli równo traktowani. To nic złego że nauczyciele starają się o to by dobrze zarabiać. Spójrzmy na inne kraje europejskie. Zło polega na złym podejściu do spraw zatrudnienia. Biolog powinien uczyć w szkole czy w pracy badawczej, prawnik w sądzie, administratywista w urzędzie, stolarz w stolarni, niepełnosprawny nie powinien bać się o to czy przeżyje następny dzień. Wszyscy powinni godnie żyć.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Elewacje
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Oczyszczanie twarzy
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Modne aranżacje
Kalkulatory
od 6,90PLN
Botox zmarszczki lwie
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
0

Biotyna. Dobrodziejstwo dla włosów

Biotyna, nazywana potocznie witaminą piękna, ma duży wpływ na wygląd naszych włosów, paznokci i skóry.# Regularnie dostarczana do organizmu, pełni niezwykle ważną funkcję zarówno w metabolizowaniu węglowodanów, jak i tłuszczów. Jej zadaniem jest wytwarzanie hemoglobiny, której rolą jest przenoszenie tlenu do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Jak biotyna wpływa na stan naszych włosów i czy warto uzupełniać jej niedobór w organizmie?

(czytaj więcej)
0

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi. Czym jest mammografia?

Warszawa – 21 października, 2019 – w związku z „różowym październikiem”, miesiącem # profilaktyki raka piersi oraz inicjatywą BRA Day, GE Healthcare przypomina, jak ważne dla zdrowia kobiet są badania mammograficzne i zachęca Polki do profilaktyki.

(czytaj więcej)
0

Nowe technologie zmieniają rynek. Warto stawiać na "zieloną" energię

Przyjazne środowisku technologie, umożliwiające pozyskiwanie energii # elektrycznej i cieplnej, stają się coraz popularniejsze. Nie tylko ze względu na rosnący trend proekologiczny, lecz także możliwość wygenerowania długofalowych oszczędności.

(czytaj więcej)
0

Grzybobrania czas. Co powinniśmy wiedzieć?

Tylu grzybów w lasach nie było od lat i świadczy o tym fakt, że niemal każda osoba, która udała się do lasu z koszykiem, wraca z nim wypełnionym aż po brzegi grzybami.# Gorący oraz wilgotny wrzesień spowodował tym samym, że grzybiarze mają dosłownie pełne ręce roboty, jednakże oprócz pracy potrzebna jest też podstawowa wiedza związana z rozpoznawaniem grzybów jadalnych i trujących oraz świadomość, że nawet będąc w lesie można otrzymać... mandat.

(czytaj więcej)