Zmarł ks. Jan Buczkowski. Był proboszczem parafii w Radziczu
fot. Archidiecezja Gnieźnieńska
W poniedziałek 4 listopada zmarł ks. Jan Buczkowski, były proboszcz# parafii w Świątkowie i Radziczu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 8 listopada o 11.00 w parafii w Kościeszkach pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Śp. ks. Jan Buczkowski urodził się 7 lutego 1949 roku w Strzelnie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 3 października 1974 roku z rąk biskupa Lucjana Bernackiego. Pierwszą parafią, do której został posłany była parafia pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie (1974-1975). Następnie był wikariuszem w parafiach w: Janowcu Wielkopolskim (1975-1976), Korytach (1976), Osieku (1976-1977), Chrystusa Króla w Jarocinie (1977-1982), św. Jana Apostoła w Mogilnie (1982-1984) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Janikowie (1984-1985). Posługiwał również jako wikariusz w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy (1985-1986) oraz jako rezydent, a następnie wikariusz w parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy (1986-1989). W 1989 roku został mianowany proboszczem parafii w Wieczynie (do 1991 roku). Był również proboszczem w parafiach: Lubinia Mała (1991), Świątkowo (1991-1995) oraz Radzicz (1995-1997). W latach 1992-1994 był kapelanem w Domu Opieki Społecznej w Podobowicach. Od 1997 do 2000 roku posługiwał jako rezydent w parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, a od 2000 roku w parafii pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie. Ostatnie miesiące spędził w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.
Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie zmarłego ks. Jana odbędzie się w czwartek 7 listopada o 11.00 pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 8 listopada o 11.00 w parafii w Kościeszkach pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Zmarłego kapłana polecajmy Bożemu Miłosierdziu.
Źródło: www.archidiecezja.pl
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują# roboty konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)23 stycznia – Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jak ograniczyć plastik i zadbać o przyszłość planety?
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych #problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt. Obchodzony 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by podjąć kroki w kierunku ograniczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)