Dziś mamy 14 listopada 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

03 stycznia 2019

Zmarł Tadeusz Cwynar. „Mając 96 lat jeszcze rzeźbił”

fot. arch

fot. arch

Tadeusz Cwynar był znanym lokalnym rzeźbiarzem ludowym. Artystyczna technika którą się # posługiwał to rzeźba w korzeniach drzew oraz płaskorzeźby, których inspiracją jest natura.

Zasadniczymi motywami jego twórczości były zwierzęta, w szczególności ptaki.

O zmarłym w ciepłych słowach wypowiedział się mrotecki radny Andrzej Brzóska. - Poznałem go na jego wystawie 30 lat temu w Bydgoszczy. Odkąd zamieszkałem w Mroczy, to regularnie się spotykaliśmy. Był doskonałym rzeźbiarzem. Wykonywał różnego rodzaju rzeźby, a jego prace cechowała dokładność i perfekcja. Był bardzo ciepłym człowiekiem, odpornym na wszelkie zło, które chciałby ktokolwiek wyrządzić. Trudno było go wyprowadzić z równowagi i on sam nigdy nie powiedział na nikogo złego słowa, które mogłoby spowodować dysonans zewnętrzny. Spotykałem się z nim dosyć często i zawsze powtarzał, że póki sił w rękach starczy to trzeba pracować - i tez tak było, bo mając 96 lat jeszcze rzeźbił. Przypomniała mi się taka mała anegdota, mianowicie kiedy miał on 92 lata, to poszedł na badania lekarskie w celu przedłużenia prawa jazdy. Wszystko zdał i bardzo się z tego powodu cieszył, gdyż dzięki temu mógł dalej wykonywać swoją pracę – wspominał.

Oceń artykuł: 70 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Produkty instax
od 37,90PLN
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bon upominkowy
Elzab Zeta
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Zero na koncie? Oby tak dalej!

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy?# Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)