Dziś mamy 28 maja 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

03 stycznia 2019

Zmarł Tadeusz Cwynar. „Mając 96 lat jeszcze rzeźbił”

fot. arch

fot. arch

Tadeusz Cwynar był znanym lokalnym rzeźbiarzem ludowym. Artystyczna technika którą się # posługiwał to rzeźba w korzeniach drzew oraz płaskorzeźby, których inspiracją jest natura.

Zasadniczymi motywami jego twórczości były zwierzęta, w szczególności ptaki.

O zmarłym w ciepłych słowach wypowiedział się mrotecki radny Andrzej Brzóska. - Poznałem go na jego wystawie 30 lat temu w Bydgoszczy. Odkąd zamieszkałem w Mroczy, to regularnie się spotykaliśmy. Był doskonałym rzeźbiarzem. Wykonywał różnego rodzaju rzeźby, a jego prace cechowała dokładność i perfekcja. Był bardzo ciepłym człowiekiem, odpornym na wszelkie zło, które chciałby ktokolwiek wyrządzić. Trudno było go wyprowadzić z równowagi i on sam nigdy nie powiedział na nikogo złego słowa, które mogłoby spowodować dysonans zewnętrzny. Spotykałem się z nim dosyć często i zawsze powtarzał, że póki sił w rękach starczy to trzeba pracować - i tez tak było, bo mając 96 lat jeszcze rzeźbił. Przypomniała mi się taka mała anegdota, mianowicie kiedy miał on 92 lata, to poszedł na badania lekarskie w celu przedłużenia prawa jazdy. Wszystko zdał i bardzo się z tego powodu cieszył, gdyż dzięki temu mógł dalej wykonywać swoją pracę – wspominał.

Oceń artykuł: 97 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble łazienkowe
Lakiernictwo
Elzab Jota E
sugerowana cena producenta: 1783,50PLN
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Meble łazienkowe
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
Szczotki do włosów tytanowe Termix
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)