Dziś mamy 26 lutego 2020, środa, imieniny obchodzą:

27 stycznia 2020

Zdobywają nowe umiejętności. Skazani biorą udział w kursach zawodowych

fot. mjr Jarosław Nurkiewicz

fot. mjr Jarosław Nurkiewicz

W Zakładzie Karnym w Potulicach w roku 2019 funkcjonariusze umożliwili prawie # 150 skazanym ukończyć kurs lub szkolenie zawodowe.

Zdobycie nowego zawodu, nowych umiejętności i rozwój kompetencji, a także podniesienie kwalifikacji ma przyczynić się do zwiększenia zasobów skazanych i wpisuje się w prowadzone oddziaływania resocjalizacyjne.

Statystyka roczna

W ubiegłym roku w potulickiej jednostce 142 skazanych ukończyło szkolenie lub kurs zawodowy realizowany w ramach FPPoPP lub w ramach POWER. Z otrzymanych środków celowych z Programu Operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój przeprowadzono dwa kursy zawodowe takie jak: Palacz centralnego ogrzewania oraz Opiekun osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych.

Ze środków natomiast otrzymanych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej zrealizowano takie szkolenia jak: Monter sieci elektrycznych do 1 kV, Tapicer – 3 edycje, Opiekun osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych, Robotnik budowlany - 2 edycje oraz Stolarz.

Kusy zawodowe... i co dalej?

Wśród populacji skazanych nadal istotnym i zauważalnym problemem jest niski poziom wykształcenia, brak kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych. Readaptacja społeczna to powrót jednostek wykluczonych do społecznego życia. Należy zauważyć, iż osobom pozbawionym wolności, którzy opuszczają jednostki penitencjarnej znacznie trudniej odnaleźć się ponownie w społeczności i powrócić na rynek zawodowy.

Jest to o tyle niebezpiecznie, albowiem w sytuacji braku perspektywy podjęcia pracy taka osoba może powrócić ponownie do podejmowania zachowań przestępczych i powrócić do warunków izolacji. Jednym ze sposób na zminimalizowanie odsetka osób powracających do zakładów karnych jest realizacja oddziaływań resocjalizacyjnych, które opierają się na zdobywaniu przez skazanych nowych kwalifikacji zawodowych oraz nowego zawodu.

Udział osadzonych w takich kursach w warunkach wolnościowych poszerza ich możliwości w obszarze zawodowym i podnosi ich wartość na rynku pracy, w warunkach izolacji natomiast skazani mają możliwość rozwoju swoich umiejętności poprzez zatrudnienie po ukończeniu kursu na określonym stanowisku pracy. Aktywny rozwój zawodowy osadzonych poprzez bogatą ofertę szkoleń i kursów zawodowych zaplanowano również na obecny rok 2020.

materiał: st. szer. Sandra Franczak-Kemnitz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)