Dziś mamy 17 lipca 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
10 października 2017

Zapowiada się rewolucja. Zniesiono kwoty na cukier

Od 1 października zniesiono kwoty produkcyjne w sektorze cukru oraz minimalna cena # skupu buraków. Plantatorzy nie kryją obaw.

Od 1 października zniesiono kwoty produkcyjne w sektorze cukru oraz minimalna cena skupu buraków. Plantatorzy nie kryją obaw.
Polska jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej (ok. 2 mln ton w sezonie 2016/2017), po Francji (4,2 mln t) i Niemczech (3,6 mln t). Liczba plantatorów buraków cukrowych dostarczających surowiec do produkcji cukru wynosi ponad 34 tysiące.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych, od 1 października 2017 r. przestają obowiązywać kwoty produkcyjne w sektorze cukru, jak również minimalna cena skupu buraków cukrowych. Utrzymane natomiast zostaną instrumenty wzmacniające relacje w łańcuchu marketingowym (organizacje producentów i ich zrzeszenia, organizacje międzybranżowe), kryzysowe instrumenty wsparcia rynku, związana z produkcją płatność do buraków cukrowych oraz ochrona celna (cła na podstawie Wspólnej Taryfy Celnej, dodatkowe należności celne przywozowe).

Zniesienie kwotowania produkcji cukru od 1 października 2017 roku, toczące się negocjacje UE w zakresie liberalizacji handlu z krajami trzecimi oraz koniunktura na rynku światowym to główne czynniki mające wpływ na rozwój sytuacji na tym rynku. Należy się spodziewać, że zniesienie kwotowania produkcji cukru silnie zwiększy konkurencję pomiędzy producentami cukru w UE. Zmianie ulegną także regulacje handlu z krajami pozaunijnymi. Istotną zmianą regulacji handlowych będzie zniesienie ograniczeń ilościowych w eksporcie oraz pozwoleń monitorujących wywóz, co w sposób istotny zwiększy możliwość eksportu cukru poza rynek Unii Europejskiej.

Z punktu widzenia polskiego rolnictwa, w obliczu wyzwań przed jakimi stoi obecnie sektor cukru w Polsce, ważnym jest wspieranie rozwoju uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru w Polsce. Rolnicy obawiają się przede wszystkim kryzysu jaki może nastąpić na tym rynku, podobnie jak miało to miejsce w przypadku zniesienia kwot mlecznych. Prognozuje się, że wiele gospodarstw zrezygnuje z uprawy buraka cukrowego ze względu na fakt, że jego produkcja przestanie być rentowna. Brak ceny minimalnej pozwoli na uwolnienie konkurencyjności w tym sektorze, ale wielu plantatorów obawia się, że walki cenowe będą niekorzystnie wpływać na produkcję. Planowane obniżenie cen surowca nie może być na tyle duże, aby nie skompensowało kosztów produkcji. To właśnie ten aspekt spędza plantatorom sen z powiek. O tym, czy zniesienie kwot na cukier miało korzystny bądź niekorzystny wydźwięk rolnicy przekonają się niebawem. Sytuacja przedstawia się w jaśniejszych barwach dla konsumentów, bowiem zniesienie kwot na cukier powinno przyczynić się do obniżek cen produktu na sklepowych półkach.

materiał: MRiRW/red.

Oceń artykuł: 5 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (10)

  Nakło , w dniu 11-10-2017 09:01:27 napisał:

  No to kolejny krok, który mniejszych rolników pozbawi funduszy. Duże gospodarstwo rolne pójdzie na ustępstwa odnośnie ceny, bo i tak będzie się opłacać. Mali z czasem polegną. Ręce zacierają już wielkie firmy produkcyjne, które będą musiały mniej płacić za surowiec i ze zwiększonej produkcji wypychać sobie portfele mamoną.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (15)

  Aryian, w dniu 11-10-2017 11:58:03 napisał:

  Jak wchodziliśmy do UE do kazali nam zamykać cukrownie, bo były limity na cukier - więc zamykaliśmy nasze zakłady, które potem za grosze kupowali Niemcy. I teraz kwoty na cukier znieśli i o dziwota - okazało się że większość cukrowni w Polsce jest w Niemieckich rękach. Tak własnie nadludzie zarabiają na głupich polaczkach robaczkach. Macie waszą Unie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (6)

  Szcxep, w dniu 11-10-2017 18:07:15 napisał:

  Arylian podaj przykład gdzie w Polsce jest taka niemiecka cukrownia

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (0)

  plony, w dniu 11-10-2017 23:12:16 napisał:

  niezle

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Masaż gorącymi kamieniami
Meble kuchenne
Zabiegi dla panów
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Tonery Directions
27PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Czytniki kodów kreskowych
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

Karma dla psów i kotów OptimaNova: gdzie kupić i czy warto?

OptimaNova to hiszpańska marka wysokiej jakości karm. Produkowana jest w rejonach Madrytu. To, co wyróżnia karmy tej marki to wyjątkowo wysoka zawartość mięsa w składzie: od 65 do 70 proc.# Na polskim rynku tak wysokiej jakości karma dla psów i kotów jest rzadkością.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)