Dziś mamy 4 grudnia 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 września 2023

Zamordowany przez komunistów. Pogrzeb Mariana Olejniczaka

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

Bydgoski kościół garnizonowy Matki Bożej Królowej Pokoju był miejscem rozpoczęcia# uroczystości pogrzebowych Mariana Olejniczaka. Żołnierz Niezłomny został zamordowany przez komunistów w 1949 roku. Jego szczątki odnalazł dwa lata temu Instytut Pamięci Narodowej.

Instytucja wraz z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem, a także marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim byli organizatorami wydarzenia o charakterze państwowym. – Jako wspólnota chcemy uczestniczyć w tych uroczystościach – podkreślał na wstępie proboszcz parafii oraz dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ks. płk Stanisław Garbacik. – Chcemy zmarłemu oddać cześć, by zostało przywrócone jego imię. Uczcić to, co ofiarował swojej ojczyźnie – dodał.

Dzień pogrzebu przypadł w 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. – Historia naszego narodu jest bogata nie tylko w wydarzenia, bitwy, rocznice, powstania, osiągnięcia naukowe i kulturowe. To przede wszystkim niepowtarzalna historia bohaterskich ludzi, której scenariusz pisało samo życie, a także absolutnie bezinteresowna miłość do ojczyzny – podkreślał w czasie homilii bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przywołał Jana Kochanowskiego, który miłość do ojczyzny nazywa cnotą. – Prawdziwą wartością jest bezinteresowne oddanie ojczyźnie, które nie boi się ludzkiej zawiści. Ci, którzy wybrali taką życiową drogę widzieli i rozumieli więcej, a przede wszystkim więcej kochali. Nie mogą być zapomniani, a jeszcze mniej wyklęci, poniżani i skazywani na historyczną niepamięć. Natomiast ci, którzy zgotowali im taki los, nie byli w pełni ludźmi, ponieważ sami nie byli kochani i nie umieli kochać, a bez miłości Boga i bliźniego nie można dobrze żyć – dodał.

Jak zauważył bp Włodarczyk, żołnierze wyklęci, z militarnego punktu walczyli widzenia bez szans, ale składali swe życie w sprawie im drogiej oraz świętej – ojczyźnie wolnej od obcego najeźdźcy czy okupanta, „który choćby nie wiadomo jak przebiegle łgał, że przyniósł wolność, w samej rzeczy przyniósł zniewolenie”. – Oni wiedzieli, że są wartości które na końcu zawsze odnoszą zwycięstwo – to prawda, miłość, wolność i sprawiedliwość. Każdy kto pod tymi sztandarami walczy, przyczynia się do postępu ludów i narodów. A ponieważ samą prawdą, samą miłością, samą sprawiedliwością, dawcą prawdziwej wolności jest Bóg, dlatego całą swoją nadzieję pokładali w Nim – zaznaczył.

Czym jest dziś patriotyzm, służba, hasło: Bóg, Honor i Ojczyzna? – pytał. – Mamy wielkie szczęście, że kiedy stajemy nad grobem bohaterów, możemy znaleźć odpowiedź. Są nią biografie wybitnych, wspaniałych Polaków – mówił ordynariusz, nawiązując do życiorysu zmarłego. – Żołnierze Wyklęci pozostają na zawsze w pamięci. Szatański plan komunistów, aby zatrzeć po nich wszystkie ślady, wymazać ich z historii, nie powiódł się. Dziś, kiedy modlimy się za tych naszych niezłomnych braci nie budujemy szubienic ani stosów, nie wystawiamy aktów oskarżenia dla ich okrutnych i bezwzględnych nienawiścią katów, ale dziękujemy Bogu za tych najwierniejszych synów naszej ojczyzny. Zróbmy wszystko, by już nigdy Polska o nich nie zapomniała – zakończył bp.

Marian Olejniczak żył w latach 1926-1949. Dorastał w rodzinie o tradycjach patriotycznych – jego ojciec, Jan, walczył w powstaniu wielkopolskim, w czasie drugiej wojny światowej był kurierem Okręgowej Delegatury Rządu RP na Pomorzu. Marian poszedł w jego ślady i mając zaledwie 16 lat został łącznikiem Armii Krajowej.

W 1946 roku rozpoczął naukę w I Liceum Ogólnokształcącym. Poznał tam byłego żołnierza AK Stanisława Kamińskiego „Młota” i przystąpił do kierowanej przez niego antykomunistycznej poakowskiej grupy zbrojnej. W organizacji działał do kwietnia 1949 roku, kiedy został aresztowany. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy skazano go na karę śmierci, którą wykonano 30 grudnia tego roku w Więzieniu Karno-Śledczym. Jego ciało pogrzebano w nieznanym przez lata miejscu. Dopiero w lipcu 2021 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej odnaleziono szczątki, które po 74 latach od śmierci zostały godnie pochowane w Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym w Bydgoszczy.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Fałszywy obraz szopa. Inwazyjny gatunek obcy

Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych #zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)