Dziś mamy 31 stycznia 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2022

Zacne urodziny Koziołka Matołka. Warto poznać jego przygody

fot. powierzone

fot. powierzone

Któż z nas nie lubi świętować urodzin? Chyba nie ma takiej osoby. Najwspanialsze są te nasze, ale z miłą chęcią przyjmujemy zaproszenia# na urodziny bliskich nam osób czy przyjaciół.

Swoje urodziny obchodzą także postaci z bajek, które towarzyszą nam od dzieciństwa. Grudniowym solenizantem jest Koziołek Matołek. W tym roku obchodzi zacne 90 urodziny.

Jego przygody mogliśmy poznać dzięki Kornelowi Makuszyńskiemu, który swoją nieśmiertelną sławę zyskał między innymi dzięki napisaniu komiksu dla dzieci, którego głównym bohaterem został właśnie koziołek. Nadano mu imię Matołek. Autorowi tak się spodobał pomysł na napisania książki dla dzieci, że pierwsza księga powstała w niespełna tydzień. Ilustracje przygotował Marian Walentynowicz. Było ich 120 dlatego sam tytuł nawiązywał do tej liczby – „120 przygód Koziołka Matołka”. Zakładano, że jeśli książka spodoba się czytelnikom, to kolejny tom powstanie na następną Gwiazdkę. Sukces jednak był tak ogromny, że drugi tom przygód koziołka ukazał się na Wielkanoc, a do Bożego Narodzenia kolejne dwa. Autorów Koziołka Matołka krytykowano. Oni jednak nie przejmowali się tym i stworzyli kolejną postać komiksową – małą małpkę Fiki-Miki.

Sprzedawano setki tysięcy egzemplarzy przygód koziołka, ale prawdziwym hitem okazał się również serial animowany o wędrówce uparciucha do Pacanowa.

Kornel Makuszyński choć nie miał własnych dzieci, to specjalizował się w literaturze dla dzieci i młodzieży. W czasach, kiedy przeciętny nakład książki wynosił około 3 tysięcy, jego pozycje sprzedawały się w liczbie 10-krotnie większej.

Wszystkich, którzy jeszcze nie znają Koziołka Matołka i nie wiedzą po co wybrał się do Pacanowa, zachęcamy do przeczytania książki o jego fascynujących przygodach.

Materiał: Katarzyna Hass / PiMBP w Nakle nad Notecią

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak zaoszczędzić na żywnosci? Walka z inflacją w ... lodówkach

Inflacja utrzymująca się na poziomie kilkunastu procent sprawia, że ceny wielu produktów żywnościowych rosną# z miesiąca na miesiąc. Prognozy na przyszłość nie wróżą pozytywnych zmian, dlatego szybko musimy nauczyć się bardziej racjonalnej gospodarki naszymi zasobami. Wraz z początkiem nowego roku na platformie MajAcademy, ruszyło nowe wyzwanie, dzięki któremu każdy może w prosty sposób nauczyć się lepiej gospodarować budżetem, bez oszczędności na swoim zdrowiu!

(czytaj więcej)
0

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Co dalej ze zużytymi modelami?

Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Jako że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, #to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)