Dziś mamy 9 sierpnia 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

01 lipca 2020

Za więziennym murem. Dział finansowy w strukturze jednostki penitencjarnej

fot. chor. Justyna Sejdowska

fot. chor. Justyna Sejdowska

Prowadzenie rachunkowości, planowanie budżetu, dysponowanie środkami pieniężnymi, dbanie #o gospodarkę finansową, naliczanie wypłat i wynagrodzeń, rozliczenia zgodne z obowiązującymi przepisami… to tylko niektóre z zadań funkcjonariuszy działu finansowego! Każda jednostka organizacyjna, aby móc sprawnie i wydajnie funkcjonować, musi być właściwie zorganizowana także pod względem finansowym. Przyglądamy się bliżej zadaniom i organizacji pracy funkcjonariuszy działu finansowego.

Dział finansowy to komórka niezbędna w funkcjonowaniu jednostki budżetowej. Jego zakres prac jest na tyle obszerny, że obejmuje aż 3 działalności: budżetową, depozytową oraz płacową.

Działalność budżetowa

Funkcjonariusze pionu finansowego odpowiedzialni są za prawidłową dekretację dokumentów księgowych, które dostarczane są przez wszystkie działy funkcjonujące w jednostce. Uzgadnianie urządzeń analitycznych z zakresu dochodów budżetowych, uzgadnianie i weryfikację stanu środków pieniężnych na rachunkach, sporządzanie obowiązujących sprawozdań oraz wiele innych zadań, które wymagają stałego pogłębiania wiedzy w zakresie obowiązujących przepisów. Funkcjonariusze na tym stanowisku charakteryzują się dużą skrupulatnością i czujnością, gdyż każda ich pomyłka mogłaby spowodować naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Działalność depozytowa

Funkcjonariusze tej działalności prowadzą i weryfikują mikrorachunki wszystkich osadzonych, ustalają zgodność sald, ewidencjonują zajęcia egzekucyjne skazanych, rozliczają wynagrodzenia za pracę skazanych, zajmują się prowadzeniem księgowości syntetycznej z zakresu depozytu, a co najważniejsze realizują wszystkie prośby i opinie finansowe osadzonych.

Komórka płacowa

Funkcjonariusze tej komórki prowadzą karty uposażeń oraz bieżące dokonywanie wszystkich zmian wynikających z awansów, zmiany stanowisk, stopnia służbowego, wysługi i innych dodatków w oparciu o decyzje personalne. Przygotowują sprawozdania związane z wynagrodzeniem funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Uzgadniają i naliczają podatek dochodowy oraz dbają o prawidłowe odprowadzanie i naliczanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prowadzą ewidencję środków trwałych jak również obliczają i sprawdzają delegacje służbowe.

Wszyscy funkcjonariusze muszą wykazywać się dużą odpowiedzialnością, zdyscyplinowaniem i ogromnym zaangażowaniem w wykonywanie obowiązków służbowych, aby dział finansowy optymalnie funkcjonował.

– komentuje Główna Księgowa potulickiej jednostki.

Obecnie w potulickim dziale finansowym zatrudnionych jest 10 funkcjonariuszy. Pieczę nad całym zespołem sprawuje Główna Księgowa, która poprzez swoją fachową wiedzę i umiejętności oraz zaangażowanie i praktykę prowadzi księgowość na najwyższym poziomie.

Wszystkim finansistom życzymy satysfakcji z pełnionej służby!!!

 

Tekst: st. chor. Aleksandra Janeczko

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)