Dziś mamy 19 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

07 stycznia 2022

Za moment sezon studniówek. Znamy zasady, na jakich mogą się odbywać

fot. archiwum

fot. archiwum

Okres studniówek zbliża się wielkimi krokami. Pojawiają się# liczne pytania, czy w tym roku takie uroczystości będą mogły się odbyć w związku z trwającą pandemią. Ostatnio przygotowano specjalne wytyczne, które umożliwią organizację tych zabaw. Zasad jest całkiem sporo.

Nie ma wątpliwości, że studniówka to jeden z ważniejszych elementów dla większości uczniów szkół ponadpodstawowych. Ostatnio z powodu pandemii część takich uroczystości w ogóle się nie odbyła. Jakiś czas temu opublikowano wytyczne, które umożliwią i ułatwią organizację imprez studniówkowych. Dotyczą one wydarzeń organizowanych przez szkołę, w tym radę rodziców, zarówno w budynku szkoły, jak i poza nim. – Wytyczne zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników uroczystości studniówkowych (uczniów, nauczycieli, rodziców, osób towarzyszących). Wskazują one na konieczność przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów prawa, zaleceń i wytycznych wynikających ze stanu epidemii – twierdzi resort edukacji. Zasady te zostały opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Dokument skierowany jest m.in. do organizatorów i podmiotów, które świadczą usługi gastronomiczne.

W zaleceniach czytamy, że organizator może zdecydować o organizacji studniówki tylko dla uczniów, bez osób towarzyszących. W uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Wśród rekomendacji znalazł się zapis, że przy stolikach, jeśli jest to możliwe, powinni siedzieć uczniowie z jednej klasy. Nie można zapomnieć o częstym czyszczeniu, dezynfekcji i wietrzeniu pomieszczeń.

Studniówka w budynku szkoły

W publikacji podkreślono, że uroczystości studniówkowe nie mogą odbywać się w przypadku przejścia danej placówki na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na Covid-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Stosowane są ogólne Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r. na terenie szkoły. Placówka musi dysponować pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami. Informacje te w razie potrzeby udostępnione zostaną sanepidowi. Warto też dodać, że osoba, która nie przekazała organizatorowi zaświadczenia o zaszczepieniu lub wyzdrowienia traktowany jest jako niezaszczepiony. Taką osobę uwzględnia się w limicie.

Uczestnicy muszą zostać poinformowani o obowiązujących podczas wydarzenia zasadach i rekomendacjach. Przy wejściu do budynku należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.

Wszystkie zasady znaleźć można w opracowanym dokumencie. Można go pobrać poniżej. 

Oceń artykuł: 0 3
Pliki do pobrania
Wytyczne_MEiN_MZ_i_GIS_grudzień_STUDNIÓWKI_po_GIS_i_MZ_v3 (1).pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Mariusz., w dniu 07-01-2022 09:30:27 napisał:

  Bawicie się Dobrze drodzy maturzyści

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Paradoks, w dniu 07-01-2022 23:27:25 napisał:

  Tak idiotycznych i niespójnych przepisów to jeszcze w historii Polski nie mieliśmy. Na stronie Ministerstwa Edukacji jest mowa o możliwości organizacji studniówki z pewnymi obostrzeniami. Nic nie mówi się o tańcach. Natomiast na stronie Ministerstwa Zdrowia obowiązujące przepisy nie pozwalają na organizację zabaw tanecznych od 15 grudnia 2021 do 31 stycznia 2022 r ( z wyłączeniem Sylwestra).. To po co młodzieży studniówka jak nie wolno tańczyć. Mają sobie posiedzieć, zjeść i iść do domu? To wolno tańczyć czy nie?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nakielanka, w dniu 10-01-2022 12:00:07 napisał:

  Żenada. A jeść i wolno? Przecież to już jest chore.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)