Dziś mamy 19 maja 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

31 grudnia 2021

Za chwilę 2022 rok! Kilka słów o zwyczajach noworocznych

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc spędzać go jak# każdej innej nie można. To czas, który warto przeżyć wyjątkowo, niecodziennie. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba koniecznie iść na bal. Ale zawsze warto pamiętać o obyczajach związanych z tym świętem. Są bardzo barwne i ciekawe. Zarówno te nasze rodzime, jak i wszelkie inne kultywowane w różnych zakątkach świata.

Noc sylwestrowa to przełom między starym a nowym. W tradycji polskiej jest kilka przesądów, o których należy pamiętać, by wejście w Nowy Rok nie przyniosło nam żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?

Aby uwolnić się od dotychczasowych kłopotów, należy spisać na kartce wszystkie problemy, a następnie je spalić. Ogniem można również zniszczyć pamiątki związane z wydarzeniami, o których chcemy zapomnieć. Trzeba także zadbać o staranny ubiór, co ma przynieść w nowym roku powodzenie u płci przeciwnej. Warto unikać w ostatni dzień roku sprzątania, w celu zapobiegnięcia wykurzenia z domu szczęścia. Panny powinny skupić się na pierwszym imieniu usłyszanym po północy, gdyż może się ono okazać imieniem przyszłego małżonka. Lodówkę trzeba zaopatrzyć w jedzenie, a portfel w pieniążki – zgodnie z zasadą "jaki Sylwester, taki cały przyszły rok". Wróżenie z bąbelków szampana w kieliszku pozwala odgadnąć przyszłość - duże bąbelki oznaczają wielkie zmiany, aktywność, zaś małe - spokój i stabilizację. Jeżeli w noc sylwestrową włoży się na siebie nową bieliznę, najlepiej z nieoderwaną metką, przyniesie to powodzenie u płci przeciwnej.

Nakręcając zegary i otwierając okna i drzwi po wybiciu północy, godnie witamy nowy rok, a żegnamy stary, a z nim wypraszamy z domu wszelkie kłopoty i nieszczęścia.

Oczywiście sposób obchodzenia tej nocy jest uzależniony od kultury i religii danej społeczności. Jak jest za granicą? W Wietnamie tuż po wybiciu północy najstarsza kobieta w domu odpala petardy. Następnie wszyscy udają się spać, aby wstać przed świtem i przywitać pierwszy wschód słońca nowego roku. W Meksyku kultywuje się włączenie telewizora tuż przed godziną 24.00 i odsłuchanie bijących w niej dwunastu dzwonów, oznajmiających nadejście nowego roku. Przy każdym uderzeniu Meksykanie składają sobie życzenia, zajadając przy tym winogrona. W krajach skandynawskich Sylwestra obchodzi się kameralnie, w gronie najbliższych, przy dobrym jedzeniu. W wielu państwach przyjęła się tradycja witania 1 stycznia na ulicach. Niestety, z powodu pandemii takich imprez w większości się nie organizuje. 

Warto pamiętać o tradycjach sylwestrowych, bo są niezwykle interesujące i świadczą o bogactwie obyczajowości społeczeństwa. Bez względu na to jak spędzamy tę jedyną noc w roku, możemy przecież wpleść w nią choć jeden ze starych przesądów lub zapoczątkować całkiem nowy: z innego kraju, lub z własnej wyobraźni.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  słuchacz, w dniu 31-12-2021 12:04:19 napisał:

  wszystkiego najlepszego w nowym roku i więcej słuchaczy i szampańskiego nastroju ja dawniej w sylwka Pretty Maids prosze nie opuszczaj mnie w radiu pik.Dziś Zenek Martyniuk nowa piosenka premiera George Baker Selection paloma blanca grają Boney M lizot daddy cool nowa wersja dawniej w ino radio sam u kogoś U Sipinska to był świt w zupełnie starym styli all the best 2021 do siego roku.Mój hit na wieczór tango memento vitae S.Soyka.A chrola ciechocinek też dobre na sylwka

  odpowiedz

  • 1 (1)

  słuchacz, w dniu 31-12-2021 12:10:54 napisał:

  w domu ktoś mógł słuchac radio ino na wieży dawno.Marlena drozdowska kochajmy każda chwile dawno plus radio Cz niemen zabawa w ciucubabkę All The Best 2022

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Olej zwyczajny 0,9l
6,99PLN
Budowa hal
Konstrukcje stalowe
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)