Dziś mamy 2 kwietnia 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

24 marca 2020

Z aplikacji korzysta już ponad 10 tys. osób. Pojawiło się szereg pytań

Za nami pierwszy weekend aplikacji Kwarantanna domowa. Coraz więcej Polaków chce z #niej korzystać. Wraz z nowymi użytkownikami, pojawiają się nowe pytania. Chętnie na wszystkie odpowiemy!

Najpierw liczby: w systemie aplikacji „Kwarantanna domowa” są niemal 72 tysiące osób. Ponad 15 tysięcy zalogowało się do niej, a przeszło 10 tysięcy wykonało już zadanie startowe. A to oznacza rozpoczęcie pełnego korzystania z naszej apki.

Sporo chętnych

- Stworzyliśmy tę aplikację, aby ułatwić odbycie obowiązkowej kwarantanny domowej. Dzięki niej zyskujemy możliwość szybszej komunikacji ze służbami, ale i dostęp do opieki – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W najbliższym czasie będziemy do niej dodawać kolejne funkcjonalności – dodaje szef MC.

Zainteresowanie aplikacją jest naprawdę duże. Od osób objętych kwarantanną dostajemy wiele pytań od kiedy będą mogli z niej korzystać. Oto najprostsza odpowiedź.

Proces wygląda następująco: w naszym systemie pojawia się informacja, że dana osoba jest objęta kwarantanną, wysyłamy jej SMSa zachęcającego do ściągnięcia i zainstalowania naszej aplikacji.

W związku z tym, jeśli jesteście w kwarantannie nawet od kilku dni, a nie dostaliście SMSa – po ściągnięciu i próbie instalacji aplikacji wyświetli Wam się komunikat, że Waszych danych nie ma w bazie.

Uspakajamy, nasza wiadomość na pewno do Was dotrze. Po jej otrzymaniu komunikat zniknie. Będziecie mogli instalować i aktywować aplikację. Pamiętajmy, aby przy aktywacji podać ten sam numer telefonu, który podaliśmy wypełniając formularz lokalizacyjny (czyli dokument, w którym wpisywaliśmy, gdzie kwarantannę odbędziemy).

WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

O co jeszcze pytacie? Oto najczęściej pojawiające się pytania i nasze odpowiedzi:

Czy mój telefon obsługuje aplikację?

Z naszej aplikacji można korzystać na zdecydowanej większości smartfonów. Jeśli potrzebujecie garści technicznych szczegółów, oto co telefon mieć powinien (i na pewno ma):

system Android 6.0 lub wyższy, dostęp do sklepu Google Play lub iOS w wersji nie niższej niż 10.3 i dostęp do sklepu App Store,

moduł GPS oraz dostęp do internetu

aparat fotograficzny o minimalnej rozdzielczości 5Mpix z możliwością nagrywania wideo

Aplikacja wymaga, aby w określonych sytuacjach Twój telefon umożliwiał jej dostęp do internetu, aparatu, lokalizacji i zdjęć.

Jakie dane o mnie zbiera aplikacja i kto ma do nich dostęp?

Uspakajamy. Przede wszystkim Twoje dane są bezpieczne i nikt niepowołany nie ma do nich dostępu. Zakres danych osobowych przetwarzanych w ramach aplikacji to:

imię i nazwisko,

numer telefonu i deklarowany adres pobytu,

zdjęcie i lokalizacja,

data końca kwarantanny,

ID Obywatela – techniczny identyfikator obywatela.

Zastanawiasz się, czy Cię śledzimy?

Celem aplikacji jest sprawdzenie, czy nie łamiesz zasad kwarantanny. Aplikacja rejestruje działania podjęte podczas wykonywania zadań. Sprawdza lokalizację oraz czas wykonywania zadania, czyli zrobienia zdjęcia.

WAŻNE! Nie rejestruje żadnych innych danych. System sprawdza tylko czas i miejsce realizacji zadania.

Jestem na kwarantannie już od kilku dni. Czy instalując aplikację będę musiał rozpocząć kwarantannę od początku?

Uspakajamy, z aplikacją nie zaczynamy kwarantanny od początku. W systemie jest zapisane kiedy kwarantanna zaczyna się i kończy. Po zakończeniu odbywania kwarantanny Konto Użytkownika zostaje dezaktywowane.

Jak zezwolić na dostęp do usług lokalizacji?

Poprawne działanie aplikacji wymaga zezwolenia na dostęp do usług lokalizacji. Podczas aktywacji aplikacja pyta o dostęp do zasobów lokalizacji oraz aparatu. Jeśli wcześniej zablokowaliście taki dostęp, teraz warto go odblokować. Oto jak to zrobić:

telefony z systemem iOS -> Wchodzimy w ustawienia, następnie przewijamy w dół i odnajdujemy aplikacje Kwarantanna Domowa i wybieramy ją. W kolejny kroku wybieramy Lokalizacja i zezwalamy na dostęp.

telefony z systemem Android -> W ustawieniach odnajdujemy listę aplikacji, z listy wyszukujemy Kwarantanna domowa i wybieramy zezwolenia (uprawnienia) aplikacji. Następnie należy zezwolić aplikacji na dostęp do lokalizacji.

Możesz też odinstalować i zainstalować aplikację ponownie. Upewnij się, że jesteś w lokalizacji, którą zgłosiłeś do odbywania kwarantanny. Jeśli występuje błąd, zadzwoń na infolinię.

Wyłączenie lokalizacji w trakcie wykonywania zadania uniemożliwi Ci jego zakończenie. Otrzymasz wtedy komunikat „Brak lokalizacji GPS”. Aby zakończyć wykonywanie zadania musisz włączyć GPS. Jeśli przebywasz w domu, a nie możesz wykonać zadania, upewnij się, że jesteś poprawnie zalogowany w aplikacji, masz połączenie z internetem i włączony GPS.

Co się dzieje, jeżeli spóźnię się z wykonaniem zadania?

Po upływie 20 minut osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

WAŻNE! Korzystając z aplikacji nie zapominajmy o tym, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajcie SMSy.

Byłem poza domem jak dostałem zadanie, ale nie miałem kontaktu z nikim. Czy zadanie zostanie zaakceptowane?

W trakcie kwarantanny nie możesz opuszczać miejsca, w którym ją odbywasz! Grozi za to kara finansowa. Nie możesz więc wykonać zadania poza zadeklarowanym miejscem odbywania kwarantanny. Wyjście z domu, nawet bez kontaktu z innymi osobami, jest złamaniem warunków kwarantanny.

Co zrobić, gdy aplikacja się zawiesza przy uruchamianiu?

Jeżeli po całkowitym zamknięciu aplikacji (aby nie działała w tle) ten błąd powtarza się, należy wejść w ustawienia telefonu, a następnie w Zarządzaj aplikacjami/Zainstalowane aplikacje/Aplikacje (nazwa zależy od modelu telefonu). Na liście aplikacji należy znaleźć aplikację „Kwarantanna domowa”, a następnie wyczyścić dane aplikacji. W niektórych modelach telefonów, po wejściu w aplikację trzeba przejść do domyślnej pamięci, aby wyczyść dane. Jeżeli to nie pomoże należy odinstalować i zainstalować aplikację ponownie. To samo należy zrobić, gdy pojawia się błąd 472 i komunikat: „To zadanie jest już rozpoczęte. Przerwij je lub kontynuuj”.

Czy mogę ponownie zainstalować aplikację na innym urządzeniu?

Tak, istnieje możliwość ponownego zainstalowania aplikacji na nowym urządzeniu. Należy pamiętać, aby po  każdym instalowaniu aplikacji ponownie się zalogować za pomocą numeru telefonu i kodu logowania przesłanego wiadomością SMS.

Czy muszę czytać wszystkie komunikaty wysyłane przez aplikację?

Tak. Aplikacja wymaga przeczytania komunikatów i zakończenia zadania. Aby wykonać zadanie musisz wybrać je w aplikacji, a następnie kliknąć przycisk „wykonaj”. Jeśli zadanie zmieniło tytuł na kolor niebieski to oznacza, że jest już rozpoczęte. Możesz wejść w zadanie, aby je dokończyć.

Zatwierdzasz przyciskiem „dalej”. Po wykonaniu polecenia, obok jego tytułu, pojawi się niebieskie kółko z białym znakiem akceptacji. Po wykonaniu wszystkich poleceń klikamy „zakończ”. Jeśli nie mamy możliwość zatwierdzenia „zakończ” oznacza, że nie zostały wykonane wszystkie polecenia. O poprawnie wykonanym zadaniu powiadomimy Cię SMSem.

Wy pytacie, my odpowiadamy

Zdajemy sobie sprawę, że to nie wszystkie pytania, które mogą się pojawić w trakcie korzystania z aplikacji. Dlatego będziemy na bieżąco uzupełniać nasz poradnik.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Kwarantanna domowa – to oficjalna, bezpieczna i bezpłatna aplikacja, która ułatwia przejście obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

Umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz oraz m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia.

Dzięki naszej aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store. Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

Wszystkie informacje dotyczące działania aplikacji znajdziesz też w jej Regulaminie.

Materiał: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zabieg parafinowy
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Blacharstwo
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Kasy fiskalne Datecs
1200PLN PROMOCJAPLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

Wielkanoc coraz bliżej. Pora zastanowić się nad świątecznym menu

Wielkanocny pasztet w trzech odsłonach Wielkanoc coraz bliżej, więc najwyższa #pora zastanowić się nad świątecznym menu. Uroczyste spotkania w domowym gronie zasługują na szczególną oprawę. Faszerowane jajka to nie wszystko, co powinno znaleźć się na odświętnie udekorowanym stole. Obowiązkowym punktem wielkanocnego jadłospisu, obok efektownych babek i mazurków, są domowe pasztety. Temat wydaje się trudny i pracochłonny? Nie ze wskazówkami szefa kuchni Knorr!

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)