Dziś mamy 12 listopada 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

12 października 2019

Wyższe stawki dopłat bezpośrednich. Jest kilka wyjątków

Dzięki korzystnemu kursowi wymiany euro na złotówki, tegoroczne stawki # płatności bezpośrednich są w większości wyższe od ubiegłorocznych. To dobra informacja dla rolników, choć pojawiają się komentarze, że to i tak minimalna pomoc dla gospodarstw.

30 września 2019 Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany walut, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2019 rok. Wynosi on 4,3782 zł za 1 euro i jest wyższy od ubiegłorocznego (4,2774 zł za 1 euro). Resort rolnictwa przygotował więc już projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności. Całkowita kwota przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2019 rok wyniesie 15,2 mld złotych (o ok. 400 mln zł więcej niż w 2018 r.).

Większość tegorocznych stawek płatności bezpośrednich będzie wyższa od ubiegłorocznych – są jednak pewne wyjątki. Jak wynika z propozycji ministerstwa rolnictwa, spadnie nieco stawka płatności dla młodych rolników. Także niektóre stawki płatności związanych z produkcją będą mniejsze niż w ubiegłym roku. Na mniejszą dopłatę powinni przygotować się hodowcy kóz, plantatorzy chmielu, pomidorów do przetwórstwa, tytoniu czy konopi.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, od połowy października do końca listopada ARiMR ma wypłacać rolnikom zaliczki na poczet tegorocznych płatności bezpośrednich. W tej formie ma trafić na konta rolników nawet do 70% należnej kwoty płatności.

Oto projektowane stawki poszczególnych dopłat:
jednolita płatność obszarowa 471,64 zł/ha,
za zazielenienie 316,54 zł/ha,
dla młodego rolnika 165,10 zł/ha,
dodatkowa 184,98 zł/ha,
do bydła 302,77 zł/szt.,
do krów 387,29 zł/szt.,
do owiec 104,08 zł/szt.,
do kóz 51,95 zł/szt.,
do roślin strączkowych na ziarno (do 75 ha) 765,80 zł/ha,
do roślin strączkowych na ziarno (powyżej 75 ha) 382,90 zł/ha,
do roślin pastewnych 463,71 zł/ha,
do chmielu 2 054,33 zł/ha,
do ziemniaków skrobiowych 1 110,09 zł/ha,
do buraków cukrowych 1 524,18 zł/ha,
do pomidorów 2 250,81 zł/ha,
do truskawek 1 136,95 zł/ha,
do lnu 569,14 zł/ha,
do konopi włóknistych 135,44 zł/ha,
do tytoniu – Virginia 3,28 zł/kg,
do tytoniu - pozostały tytoń 2,31 zł/kg.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Makijaż ślubny
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Narożniki
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Szafy przesuwne
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Sprawdzanie geometrii kół
0

Kolorowy zawrót głowy. Wysokiej jakości farby dla Twojego domu

Termo Organika, największy producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń, zapewnia inwestorom niemal nieskończony wachlarz kolorów# farb do wnętrz oraz na elewacje budynków za sprawą najnowszego wzornika Colors of Termo Organika, który posiada aż 264 kolory! Ponadto producent zachęca do eksperymentowania z kolorami i gwarantuje możliwość przygotowania barw w różnych tonacjach, według indywidualnych preferencji klienta.

(czytaj więcej)
0

„To służba na rzecz społeczeństwa”. Komendant o swojej pracy

Mł. insp. Krzysztof Zawołański w policyjne szeregi wstąpił w marcu 1991 roku. W marcu bieżącego roku minęło mu 28 lat służby w policji. Od lutego kieruje Komendą Powiatową Policji w Nakle.

(czytaj więcej)
0

Zero na koncie? Oby tak dalej!

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy?# Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)