Dziś mamy 1 czerwca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

12 października 2019

Wyższe stawki dopłat bezpośrednich. Jest kilka wyjątków

Dzięki korzystnemu kursowi wymiany euro na złotówki, tegoroczne stawki # płatności bezpośrednich są w większości wyższe od ubiegłorocznych. To dobra informacja dla rolników, choć pojawiają się komentarze, że to i tak minimalna pomoc dla gospodarstw.

30 września 2019 Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany walut, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2019 rok. Wynosi on 4,3782 zł za 1 euro i jest wyższy od ubiegłorocznego (4,2774 zł za 1 euro). Resort rolnictwa przygotował więc już projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności. Całkowita kwota przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2019 rok wyniesie 15,2 mld złotych (o ok. 400 mln zł więcej niż w 2018 r.).

Większość tegorocznych stawek płatności bezpośrednich będzie wyższa od ubiegłorocznych – są jednak pewne wyjątki. Jak wynika z propozycji ministerstwa rolnictwa, spadnie nieco stawka płatności dla młodych rolników. Także niektóre stawki płatności związanych z produkcją będą mniejsze niż w ubiegłym roku. Na mniejszą dopłatę powinni przygotować się hodowcy kóz, plantatorzy chmielu, pomidorów do przetwórstwa, tytoniu czy konopi.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, od połowy października do końca listopada ARiMR ma wypłacać rolnikom zaliczki na poczet tegorocznych płatności bezpośrednich. W tej formie ma trafić na konta rolników nawet do 70% należnej kwoty płatności.

Oto projektowane stawki poszczególnych dopłat:
jednolita płatność obszarowa 471,64 zł/ha,
za zazielenienie 316,54 zł/ha,
dla młodego rolnika 165,10 zł/ha,
dodatkowa 184,98 zł/ha,
do bydła 302,77 zł/szt.,
do krów 387,29 zł/szt.,
do owiec 104,08 zł/szt.,
do kóz 51,95 zł/szt.,
do roślin strączkowych na ziarno (do 75 ha) 765,80 zł/ha,
do roślin strączkowych na ziarno (powyżej 75 ha) 382,90 zł/ha,
do roślin pastewnych 463,71 zł/ha,
do chmielu 2 054,33 zł/ha,
do ziemniaków skrobiowych 1 110,09 zł/ha,
do buraków cukrowych 1 524,18 zł/ha,
do pomidorów 2 250,81 zł/ha,
do truskawek 1 136,95 zł/ha,
do lnu 569,14 zł/ha,
do konopi włóknistych 135,44 zł/ha,
do tytoniu – Virginia 3,28 zł/kg,
do tytoniu - pozostały tytoń 2,31 zł/kg.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Posnet XL
sugerowana cena producenta: 3431,70PLN
Pokój dzienny / jadalnia/ pokój młodzieżowy
Novitus Deon E
sugerowana cena producenta: 2816,70PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Pokój dzienny/ jadalnia
Kasy fiskalne Datecs
1200PLN PROMOCJAPLN
Masaż leczniczy
Żel UV 5ml
7,50PLN
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)