Dziś mamy 26 września 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

29 maja 2023
Wiadomości z regionu

Wyrzuciła kartę płatniczą z ziemniakiem za okno. Kolejna seniorka oszukana

fot. KMP w Bydgoszczy

fot. KMP w Bydgoszczy

Kolejna seniorka padła ofiara oszustów telefonicznych. Zmanipulowali 83-letnią# bydgoszczankę, która wyrzuciła w torebce foliowej z ziemniakiem kartę płatniczą przez okno. Przekazała również pin do karty i straciła 22.000 złotych.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu na bydgoskich Wyżynach. W środę (24.05.2023) do starszej kobiety zadzwonili nieznani sprawcy, podający się za pracownika poczty oraz policjanta i poinformowali, że zgromadzone na rachunku oszczędnościowym pieniądze są zagrożone. 83-latka uwierzyła oszustom, którzy oferowali ”pomoc” w zabezpieczeniu środków finansowych. Kartę bankomatową wyrzuciła w torebce foliowej obciążonej ziemniakiem. Jak się później okazało, z jej konta „zniknęło" 22.000 złotych wypłacone w kilku transakcjach.

Oszuści często wykorzystują naszą niewiedzę zaufanie i chęć pomocy, aby zdobyć dostęp do naszych danych finansowych. Dlatego warto zdobyć wiedzę na temat popularnych schematów oszustw telefonicznych i nauczyć się, jak je rozpoznać oraz jak zareagować w sytuacjach podejrzanych.

- zachowaj ostrożność i nie ufaj nieznajomym: niezależnie od tego jak przekonująco rozmówca brzmi, pamiętaj, że nikt nie powinien prosić Cię o podanie poufnych informacji. Policjanci czy pracownicy banku nigdy nie będą Cię prosić o podanie hasła czy numer PIN przez telefon,

- niezależne potwierdzenie: jeśli otrzymasz telefon od osoby twierdzącej że reprezentuje policję, bank lub jakąkolwiek inna instytucję, niezwłocznie zakończ rozmowę. Następnie samodzielnie skontaktuj się z odpowiednią instytucja i potwierdź czy rozmowa była autentyczna,

- ostrzeżenie dla bliskich: podziel się doświadczeniem z rodzinom, przyjaciółmi i sąsiadami a w szczególności osobami starszymi. Edukacja i wzajemne wsparcie mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka padnięcia ofiarą oszustów,

- zabezpiecza swoje dane: nie udostępniaj informacji osobom, których tożsamość nie jest potwierdzona. Staraj się nie podawać poufnych danych przez telefon, zwłaszcza numeru konta bankowego i karty kredytowej,

- uważaj na naciski i manipulacje: Oszuści często wykorzystują taktyki zastraszania i wywierania presji, aby zmusić Cię do podjęcia nagłych i pochopnych decyzji.

Pamiętajmy!!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach, jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.

112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.

Materiał: sierż. Oskar Nowak / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (10)

  Je*ac pis, w dniu 29-05-2023 13:53:32 napisał:

  I takie cos glosuje na pis lub po

  odpowiedz

  • -2 (4)

  Heloiza, w dniu 29-05-2023 15:38:40 napisał:

  Nazwiesz kogoś z swojej rodziny coś?. Szanuj słowo.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (3)

  Roman, w dniu 29-05-2023 16:40:35 napisał:

  Wam ,juz ta polityka w głowach całkowicie poraziła.

  odpowiedz

  • -3 (3)

  mieszkaniec, w dniu 29-05-2023 18:15:47 napisał:

  Nie żal mi głupców. Zastanawiam się, czy każdy po osiemdziesiątce staje się taki głupi, że takich najczęściej się okrada? Czy ja też do nich się kiedyś zaliczę?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 30-05-2023 10:53:13 napisał:

  Na drugi raz nie ziemniak tylko

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
0

Daleka wyprawa do Rumunii. Piękne góry i życzliwi ludzie

Latem bieżącego roku w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, wyruszyliśmy# na daleką wyprawę do Rumunii - 1250 kilometrów od Kcyni.

(czytaj więcej)
0

Konkurs na najlepszą pracę magisterską. Zgłoszenia do 15 października

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do 35. edycji konkursu# Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu polskiej polityki zagranicznej. Prace należy przesyłać do MSZ do 15 października. Na zwycięzcę – zdobywcę nagrody I stopnia czeka nagroda w wysokości ok. 13 tys. złotych i staż w centrali MSZ lub w placówce zagranicznej.

(czytaj więcej)
0

O przyszłości onkologii w Polsce. Cztery spotkania edukacyjne

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza #przedstawicieli organizacji pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych

(czytaj więcej)
0

"Bohaterowie bez granic". Strażacy opowiadają o doświadczeniach w Grecji

W lipcu 2023 r. moduł GFFFV Poland w składzie #149 strażaków i 49 samochodów wziął udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji.

(czytaj więcej)