Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 września 2019

Wymiana młodzieży w Krzywoustym. Uczniowie realizowali wspólny projekt

fot. Beata Jankowska

fot. Beata Jankowska

W sobotę, 14.09.2019 r. I LO im. Bolesława Krzywoustego zakończyło kolejny projekt # międzynarodowej wymiany młodzieży.

Jak co roku młodzież ze szkoły partnerskiej Elsterschloss-Gymnasium w Elsterwerdzie realizowała wspólnie z młodzieżą naszego liceum projekt edukacyjny. W tym roku tematem projektu była „Freundschaft ohne Grenzen- Przyjaźń bez granic”. 

Koordynatorki wymiany zaproponowały ten temat, ponieważ wymiana młodzieży Krzywoustego wpisuje się w 20-letnią współpracę powiatów Nakielskiego i Elbe-Elster.

Podczas pobytu uczniowie wspólnie realizowali projekt edukacyjny przygotowując prezentacje na temat swoich aktywności. Przez 6 dni mieli okazję do rozwijania umiejętności językowych oraz zawarcia trwałych przyjaźni. Bardzo ciekawie wypadł dzień integracji. Nauczycielki wykorzystały w tym dniu szeroką paletę nowoczesnych zabaw integracyjnych łącząc je ciekawie z konwersacją. Tradycją stają się nauka tańca czy wieczór talentów.

Uczniowie w kolejnych dniach realizowali zadania projektowe podczas wycieczek do Sopotu i Gdańska oraz Biskupina i Bydgoszczy. Wspaniale udało się połączyć cele wychowawcze z dydaktycznymi.

W czwartek do grupy dołączył dyrektor Elsterschloss-Gymnasium Martin Göbel, dzięki temu dyrekcje szkół i zespoły organizatorek mogły zaplanować współpracę na kolejny rok.

Podsumowanie wymiany młodzieży odbyło się w piątek, 13.09.2019r. w zabytkowej, pięknej auli I LO. Młodzież zaprezentowała wspaniałe rezultaty pracy oraz poznane tańce zaproszonym rodzicom, starostom, dyrekcji szkoły i zespołom koordynującym. Całość uświetnił chór Fon, który od roku działa w naszym liceum. Opiekę i przygotowanie nad chórem pełni pani Marta Trudzińska, która również uczy muzyki w naszym liceum. Należą się jej oraz młodym artystom szczególne podziękowania.

Gratulujemy i dziękujemy uczestnikom wymiany. Byliście fantastyczni! Pomimo, iż zadań projektowych było dużo zawsze towarzyszył wam uśmiech na twarzy i wspaniale gościliście kolegów z Niemiec. Potwierdzają to wasze prezentacje i łzy towarzyszące rozstaniu. Spotkacie się już za pół roku! 

Dyrekcja oraz zespoły koordynujące dziękują serdecznie rodzicom za poświęcony czas, za wkład własny i zaangażowanie w realizację wymiany. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu oraz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie za wsparcie finansowe. Dziękujemy panu Wojciechowi Tyborskiemu, który towarzyszył nam podczas wyjazdu do Sopotu i Gdańska.

Mamy nadzieję, że kolejne projekty będą równie spektakularne i dadzą satysfakcję zarówno uczniom, nauczycielom, rodzicom jak też organowi prowadzącemu i PNWM. Nad realizacją projektu czuwały germanistki: Katarzyna Łapińska, Anita Marciniak, Katarzyna Pawlak – Marosz, Rozalia Wencel, która koordynowała projekt. Ze strony niemieckiej były to: Marion Wendt- koordynatorka oraz Birgit Rex. Bez pomocy wszystkich Państwa nie udałoby się tak wiele osiągnąć. Dziękujemy! 

materiał: Beata Jankowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 15 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)