Dziś mamy 24 marca 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

28 września 2023

Wyjazd edukacyjno-rekreacyjny. Uczniowie zdobyli cenną wiedzę

fot. powierzone

fot. powierzone

W dniach 19 – 22 września 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół #im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią brali udział w wyjeździe edukacyjno-rekreacyjnym, którego celem było zapoznanie się z praktyczną stroną prowadzenia usług w regionie turystycznym.

Wyjazd, który zakładał łączenie teorii z praktyką wpisywał się w cykl zajęć pozalekcyjnych pn. „Transfer wiedzy ekonomicznej”, współfinansowanych przez Powiat Nakielski. Koordynatorkami projektu były nauczycielki przedmiotów ekonomicznych Grażyna Kinderman i Agnieszka Rodkiewicz. Podczas wyjazdu uczennicami i uczniami opiekowali się nauczyciele: Grażyna Kinderman, Ewa Welker i Tomasz Suty.

W trakcie wyjazdu zrealizowano cele dydaktyczne w zakresie funkcjonowania szeroko rozumianych usług. Uczniowie poznali zasady marketingu turystycznego i formy promocji produktu na przykładzie piastowskiego zamku w Bolkowie. Ponadto w Karpaczu przedmiotem zainteresowania młodzieży było miejscowe rękodzieło, jego promocja i sprzedaż wyrobów w jednoosobowych punktach handlowych. Oprócz usług przedmiotem zainteresowania była również produkcja przemysłowa i dystrybucja jej produktów na przykładzie huty szkła kryształowego „Julia” w Piechowicach. Huta należy do grona niewielu istniejących dziś producentów szkła użytkowego. Na miejscu młodzież mogła zakupić wyroby szklane pochodzące z  ręcznego formowania i szlifowania produktu.

Kolejnego dnia młodzież pod opieką przewodnika zwiedziła zabytkową stolicę Czech – Pragę, która jednocześnie jest jednym z najważniejszych centrów badawczo-edukacyjnych w Europie. Praga to miasto wpisane na listę UNESCO. Zaliczana jest do najpiękniejszych urbanistycznie i architektonicznie miast świata. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. gotycki Most Karola,  kościół pw. św. Mikołaja na Malej Stranie - najpiękniejszy kościół barokowy w Pradze, a przed wszystkim zamek królewski (założony w IX wieku) na Hadczanach.

Ważnym celem rekreacyjnym była piesza wyprawa na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. W trakcie wędrówki uczniowie podziwiali malownicze widoki górskie po stronie polskiej i po stronie czeskiej. Odpoczywając w schroniskach górskich „Dom Śląski”, „Strzecha Akademicka”  i „Samotnia” dodatkowo zapoznali się z działalnością w zakresie świadczonych usług.

Uczniowie wrócili do Nakła bardzo zadowoleni, ponieważ wyjazd dostarczył cennej wiedzy i umiejętności w zakresie różnorodnych usług.

Dziękujemy serdecznie Bankowi Spółdzielczemu w Nakle nad Notecią za finansowe wsparcie wyjazdu.

Materiał: Grażyna Kinderman, Ewa Welker i Tomasz Suty

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 13 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)
0

100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami

(czytaj więcej)