Dziś mamy 11 sierpnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2019

Wyjazd do Muzeum II Wojny Światowej. Ekspozycja wzbudziła zaciekawienie

fot. I LO Nakło

fot. I LO Nakło

We wtorek, 3 grudnia 2019 roku, uczniowie I LO w Nakle pod opieką Pani Profesor #Violetty Hejzy i Pani Profesor Wiesławy Łojek wyjechali do Gdańska. Celem licealistów było Muzeum II Wojny Światowej oraz krótkie zwiedzanie Starego Miasta.

Pani przewodnik umiejętnie wprowadziła uczniów w realia czasów sprzed wybuchu wojny. Krok po kroku przedstawiała elementy ówczesnego świata i prowadziła przez kolejne przełomowe wydarzenia. Nowocześnie skonstruowana ekspozycja wzbudzała duże zaciekawienie i wywoływała liczne, często smutne refleksje, ponieważ ukazywała nieopisane okrucieństwo, brak uczuć, niepohamowaną żądzę władzy. Uczniowie poznali mechanizmy, które rządziły światem w czasie wojny. Pani przewodnik szczególnie zwracała uwagę na rzeczywistość wojenną z perspektywy zwykłych ludzi. Przybliżyła sytuację niewinnych cywilów, którzy masowo ginęli w imię wolności, walki za ojczyznę, w geście sprzeciwu wobec zbrodniczego systemu. Muzeum zrobiło ogromne wrażenie, pozwoliło trochę bliżej zrozumieć przyczyny konfliktu, a tym samym wzbudziło nadzieję, że nigdy więcej świat nie doświadczy takiego okrucieństwa. Wspominając słowa pani przewodnik, uczniowie zrozumieli, że los ludzkości spoczywa w ich rękach i nie można dopuścić do ponownego upadku człowieczeństwa, jakim była II wojna światowa.

materiał: Dobrawa Świder, uczennica kl. I medycznej

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Gry i aplikacje Bezpieczny Przejazd. Sprawdź swoją wiedzę

Wakacyjne podróże ciekawe i bezpieczne z grami i aplikacjami Bezpieczny Przejazd. Dostęp #do informacji demaskujących fake newsy na temat zachowania na przejazdach. Tak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zachęcają dzieci, młodzież i dorosłych do rozszerzania wiedzy, która zapewni bezpieczne korzystanie z przejazdów kolejowo-drogowych. Działania prowadzone są w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

(czytaj więcej)
0

Meksyk na talerzu. Poznaj tajniki wyrazistej kuchni meksykańskiej

Meksyk to kraj o bardzo bogatej historii, kulturze, a jego barwny folklor jest rozpoznawalny #na całym świecie. Wszystkie te cechy można również przypisać meksykańskiej kuchni, która w 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Decyzja o tym zapadła nie tylko na podstawie wyjątkowych receptur, lecz także ze względu na tradycyjne obrzędy i całą kulturę jedzenia, która powoduje, że każdy meksykański posiłek może zamienić się w huczną uroczystość. Sprawdźcie, co sprawia, że lokalne przepisy stały się światowym fenomenem.

(czytaj więcej)