Dziś mamy 22 stycznia 2020, środa, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2019

Wyjazd do Muzeum II Wojny Światowej. Ekspozycja wzbudziła zaciekawienie

fot. I LO Nakło

fot. I LO Nakło

We wtorek, 3 grudnia 2019 roku, uczniowie I LO w Nakle pod opieką Pani Profesor #Violetty Hejzy i Pani Profesor Wiesławy Łojek wyjechali do Gdańska. Celem licealistów było Muzeum II Wojny Światowej oraz krótkie zwiedzanie Starego Miasta.

Pani przewodnik umiejętnie wprowadziła uczniów w realia czasów sprzed wybuchu wojny. Krok po kroku przedstawiała elementy ówczesnego świata i prowadziła przez kolejne przełomowe wydarzenia. Nowocześnie skonstruowana ekspozycja wzbudzała duże zaciekawienie i wywoływała liczne, często smutne refleksje, ponieważ ukazywała nieopisane okrucieństwo, brak uczuć, niepohamowaną żądzę władzy. Uczniowie poznali mechanizmy, które rządziły światem w czasie wojny. Pani przewodnik szczególnie zwracała uwagę na rzeczywistość wojenną z perspektywy zwykłych ludzi. Przybliżyła sytuację niewinnych cywilów, którzy masowo ginęli w imię wolności, walki za ojczyznę, w geście sprzeciwu wobec zbrodniczego systemu. Muzeum zrobiło ogromne wrażenie, pozwoliło trochę bliżej zrozumieć przyczyny konfliktu, a tym samym wzbudziło nadzieję, że nigdy więcej świat nie doświadczy takiego okrucieństwa. Wspominając słowa pani przewodnik, uczniowie zrozumieli, że los ludzkości spoczywa w ich rękach i nie można dopuścić do ponownego upadku człowieczeństwa, jakim była II wojna światowa.

materiał: Dobrawa Świder, uczennica kl. I medycznej

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)