Dziś mamy 16 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

03 września 2018

Wojna obronna Polski w 1939 r. Nakielanie też walczyli

fot. MM

fot. MM

Gdy 1 września 1939 r. rozpoczęła się inwazja Niemiec na Polskę, w szeregach Wojska Polskiego # do walki stanęli także mieszkańcy Nakła. Część z nich miała już za sobą doświadczenie frontowe: walki podczas I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Jednym z pierwszych żołnierzy, którym przyszło podjąć walkę z najeźdźcą był Franciszek Wiczyński, marynarz, członek załogi Westerplatte.

Systematyczna kwerenda w bydgoskim Archiwum Państwowym pozwala ustalać losy mieszkańców Nakła, którzy mieli nieprzeciętne zasługi w walce o odzyskanie, a następnie obronę wywalczonej niepodległości. Część Powstańców Wielkopolskich (1919 r.) po 20 latach stanęła do kolejnej walki z Niemcami.

Wśród nich był Franciszek Wiczyński. Rodowity nakielanin, urodził się 6 stycznia 1902 r. Choć nie miał jeszcze formalnie 17 lat, zgłosił się 1 stycznia 1919 r. do kompanii powstańców nakielskich. Brał udział w walkach o Krajnę, a następnie w szeregach 7 pułku strzelców wielkopolskich o Zbąszyń oraz w rejonie Rynarzewa. W styczniu 1920 już jako żołnierz 61 pułk piechoty wielkopolskiej wziął udział w operacji zajmowania Krajny i Pomorza, m.in. oswabadzając Białośliwie, Wyrzysk, Wysoką. Walczył także na wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 r. Franciszek Wiczyński został powołany do Marynarki Wojennej. Jak podał w życiorysie: „W roku 1939 r. zaciągnięty do marynarki wojennej w Gdyni, zabrany zostałem na Westerplacie do niewoli” (nie znajduje się na oficjalnej liście członków ostatniej załogi Westerplatte, ale jak podkreślają badacze, jest ona niepełna). Trafił do Stallagu na wyspie Sylt. Jeńcy wojenni budowali tam zaplecze wojenne dla niemieckiej marynarki wojennej i lotnictwa. Wyzwolony przez wojsko angielskie powrócił do Nakła w 1946 r. Zmarł 2 października 1967 r.

Kolejnym nakielaninem powstrzymującym najazd niemiecki był Jan Szplitt, ur. 27 grudnia 1892 r. w Mierucinie, powiat Wyrzysk. To także powstaniec wielkopolski. Walczył w szeregach oddziału mroteckiego. Ranny w bitwie o Ślesin, trafił do szpitala. Od marca 1919 r. walczył w szeregach 4 pułku strzelców wielkopolskich, w bojach pod Szubinem, Głęboczkiem, Zamojściem i Turem. W okresie II RP pracował na PKP „w charakterze starszego torowego i w związku z tym był przeszkolony w kierunku zdewastowania torów kolejowych – czego dokonał niezwłocznie po wybuchu wojny na przestrzeni 8 kilometrów pomiędzy stacją kolejową Osiek – Krostkowo”. Otrzymał: Medal Niepodległości – 1938 r., Brązowy Krzyż Zasługi – 1946 r. i Wielkopolski Krzyż Powstańczy – 1958 r. Zmarł 6 marca 1968 r.

W Nakle po wojnie zamieszkał Stanisław Jankowski, ur. 9 grudnia 1900 r., w Esterpolu, pow. Śrem. Jako powstaniec wielkopolski walczył w kompani z Kościana na froncie pod Lesznem i Zbąszyniem (6 pułk strzelców wlkp.). W styczniu 1920 r. brał udział w operacji zajmowania Bydgoszczy, Koronowa i Świecia. Służył zawodowo w armii jako sierżant (formacja broni pancernej), walczył w wojnie obronnej w 1939 r. w rezerwie etapu nr IX. Do 5 października przeszedł szlak: Grodno – Dęblin – Kowel – Biała Podlaska – Konstantynów, w kierunku na Małkinię. 5 października zostało ich już tylko siedmiu. Spalili dwa ocalałe samochody ciężarowe i rozeszli się. Odznaczony m.in. Medalem Niepodległości w 1932 r., Medalem za Wojnę 1918-1921 oraz Brązowym Krzyżem Zasługi w 1939 r., a po wojnie Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zamieszkał w Nakle. Zmarł 9 marca 1980 r.

Marian Strzyżewski ur. 28 stycznia 1902 r. w Sadkach. Od 1 stycznia 1919 r. walczył w kompanii nakielskiej jako powstaniec. Służył następnie w 4 pułku strzelców wielkopolskich (od stycznia 1920 r. 58 pułk piechoty wielkopolskiej), a także podczas wojny polsko-bolszewickiej. Mieszkał w Nakle. 24.08.1939 r. został zmobilizowany do wojska. Walczył w nakielskim Batalionie Obrony Narodowej. Do niewoli niemieckiej dostał się pod Bzurą 29 września. Przebywał w obozie dla jeńców w Sójce k. Kutna, skąd zwolniony został 12.10.1939 r. Powrócił do Nakła i rozpoczął pracę w Gazowni Miejskiej. Zmarł 17 września 1967 r.

materiał: oprac Mariusz Gratkowski

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Połowa szkolenia nowo wcielonych Terytorialsów. Wkrótce przysięga

To już połowa szkolenia nowo wcielonych# Terytoriasów w 82 batalionie lekkiej piechoty z Inowrocławia. Jest to bardzo intensywny element szkolenia podstawowego żołnierzy, który zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej 20 kwietnia br.

(czytaj więcej)
0

Zajęcia lotnicze. Sprzyjające warunki pogodowe

Od kilku dni sprzyjające warunki pogodowe umożliwiły przeprowadzenie #zajęć lotniczych w JRS Kowalewko.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Dużo dobrego humoru

Wczorajszą wędrówkę rozpoczęliśmy #w Bydgoszczy, skąd w piętnastoosobowym składzie wędrowaliśmy wzdłuż Kanału Bydgoskiego.

(czytaj więcej)