Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 stycznia 2018

Wirus ASF rozprzestrzenia się. Konieczne będzie wsparcie ze strony gmin

fot. MM

fot. MM

W sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski, po zakończeniu komisji Bezpieczeństwa i #Porządku, spotkali się członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by zapoznać się z zagrożeniem, jakie niesie za sobą wirus afrykańskiego pomoru świń.

Spotkanie niemalże w całości dotyczyło wirusa ASF (wirus afrykańskiego pomoru świń), który w niepokojąco szybkim tempie rozprzestrzenia się po Polsce. Sytuację epizodyczną z punktu widzenia ministerstwa rolnictwa przybliżył wszystkim zebranym Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Kwiatkowski - Choroba ASF nie jest groźna dla ludzi, od tego człowiek nie umiera, natomiast człowiek jest przenosicielem tej choroby. W poprzednich latach u świń zarejestrowano następujące ilości ogniska choroby: 2014 – 2 ogniska , 2015 – 1 ognisko, 2016 – 20 ognisk, 2017 – 81 ognisk (kulminacja). Myśleliśmy, że to już minie, ale w roku obecnym pojawiły się 3 nowe ogniska choroby. W przypadku dzików w roku 2014 – 30 ognisk, 2015 – 8 ognisk , 2016 - 163 ogniska, 2017 - 741 ognisk. W przypadku choroby zakaźnej to jest normalne, raz jest szczyt, a raz spada. Aktualnie choroba się rozprzestrzenia w dosyć szybkim tempie. Przyczyna rozprzestrzeniania się tej choroby to handel prosiakami - dzikie targowiska, przewóz świń bez świadectw zdrowia. Źródłem zakażenia ASF w naszym kraju jest dzik. Aby aktywnie poradzić sobie z tym problemem, samorządy muszą aktywnie uczestniczyć w jego zwalczaniu – ten fakt musi dotrzeć do wszystkich samorządów terytorialnych. Straty ekonomiczne mogą być niestety bardzo duże, bo jeżeli województwo mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i mazowieckie (70% trzody chlewnej w Polsce) jeżeli ta choroba się rozwinie, to Polska stanie się praktycznie importerem wieprzowiny, bo na dzień dzisiejszy można powiedzieć, ze zaspokajamy swoje potrzeby, ale jeśli to się rozwinie na te województwa, to będzie tragedia. Straty będą szły w miliardach złotych. Po zaistniałej sytuacji konieczne jest zmniejszenie populacji dzików. Na terenie powiatu aktualnie mamy przekazywanych rocznie 30 dzików do utylizacji. W związku z tą napiętą sytuacją, wszystkie gminy powinny przygotować się na wydatki finansowe związane z utylizacją oraz aktywnym uczestnictwem w usuwaniu zagrożenia. Wystarczy, by każda gmina przeznaczyła na ten cel przynajmniej 1 tys. zł, to w ostatecznym rozrachunku dałoby kwotę, dzięki której skutecznie możemy ochronić się przed dalszym rozprzestrzenianiem się choroby – mówił.

Posiedzenie początkowo miało dotyczyć usuwania padłych zwierząt na terenie powiatu, jednakże jego temat zmienił się w związku z rozwojem choroby ASF w naszym kraju. Rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików  przypomina rozpędzoną kulę śnieżną, którą dzięki zaangażowaniu gmin da się w porę zatrzymać

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (9)

    ktoś, w dniu 19-01-2018 09:54:21 napisał:

    Dlaczego gminy mają się dokładać na usuwanie padłych dzików skoro jest to zadanie powiatu? Wystarczy przez jeden miesiąc jeden starosta mniej i pieniążki się zdajdą.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 10 (14)

    ktoś, w dniu 19-01-2018 09:55:41 napisał:

    W ogóle co tam robi dwóch starostów. Czyżby jeden jest tak nieporadny, że jest potrzebne wsparcie drugiego. Czy raczej jest to wyraz chamstwa i arogancji w stosunku do podatników i ich pieniędzy.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (5)

    1234, w dniu 19-01-2018 10:50:37 napisał:

    Bardzo dobrze że panuje wirus ,a szczególnie ptasia grypa.Rolnikom nakazujecie zamykać drób a gawrony robią co chcą ,srają na auta dachy ,tarasy .roznoszą bakterie chodniki całe zas...e nie można przejść przez parki .Rolnicy powinni zlikwidować świnie i drób to byście gapy wpier.....i

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 6 (6)

    maciej, w dniu 20-01-2018 09:40:06 napisał:

    teraz przez 9 miesiecy wszędzie beda chodzic razem. mam nadzieje, ze jednak po wyborach juz jako nowo narodzeni nie beda mieli doczynienia ze stsrostwem

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Zadaj pytanie
20PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)