Dziś mamy 12 sierpnia 2020, środa, imieniny obchodzą:

28 marca 2020

Wielkanoc będziemy obchodzić inaczej. Nie będzie tradycyjnej święconki

fot. archiwum

fot. archiwum

W ostatnim czasie było wiele informacji na temat przesunięcia Wielkanocy na wrzesień. Tak jednak# się nie stanie. W tym roku z powodu koronawirusa Wielkanoc będzie po prostu obchodzona inaczej.

Święta wielkanocne to najważniejsze święto chrześcijańskie. Wierni na całym świecie celebrują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta te poprzedza 40-dniowy wielki post, w którym przygotowujemy się na powtórne przyjście Chrystusa. Przed samą Wielkanocą w kościołach rozpoczyna się tzw. Wielki Tydzień (od Niedzieli Palmowej), który jest zakończony Triduum Paschalnym (Wielkim Czwartkiem, Wielkim Piątkiem i Wielką Sobotą). W roku 2020 Wielkanoc przypada na 12 kwietnia.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne dotyczące sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią:

- obchody Wielkiego Tygodnia odbywać się będą bez fizycznego udziału wiernych w kościołach. Księża mogą jednak celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego i prowadzić transmisje internetowe na żywo po to, aby osoby wierzące mogły włączyć się w modlitwę w swoich domach;

- msza w Wielki Czwartek odbędzie się bez udziału wiernych. Gest umycia nóg zostanie pominięty. Na zakończenie obchodów Wieczerzy Pańskiej pominięta zostanie również procesja, a Najświętszy Sakrament będzie przechowywany w tabernakulum;

- w Wielki Piątek duchowni będą celebrować Mękę Pańską, ale w modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych oraz za osoby znajdujące się w sytuacji zagubienia;

- w wyniku dużego zagrożenia zakażeniem koronawirusem, tradycyjne święcenie pokarmów się nie odbędzie. Biskupi, w oparciu o Księgę Błogosławieństw, przygotowali obrzęd błogosławienia pokarmu przez wybranego członka rodziny;

- podczas Wigilii Paschalnej, przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie dużego ogniska i zastąpić to zapaleniem świecy. Następnie pomijając procesję należy przejść do Orędzia Wielkanocnego oraz Liturgii Słowa. W czasie Liturgii chrzcielnej należy odnowić przyrzeczenia chrzcielne, a następnie powinna odbyć się Liturgia Eucharystyczna.

W dekrecie napisano również o tym, że część obchodów związanych z Triduum Paschalnym może zostać przeniesiona na inny termin. Decyzją biskupa diecezjalnego mogą one zostać przeniesione np. na 14 i 15 września.

Oceń artykuł: 12 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble łazienkowe
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Drukarka fiskalna Epson
2499PLN PROMOCJA PLN
Makijaż na każdą okazję
Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Terminale płatnicze
Posnet Bingo HS EJ
sugerowana cena producenta: 1586,70PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Szpik kostny jest „fabryką” krwinek. Co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi?

Ludzki organizm działa jak dobrze zaprojektowane miasto, w którym każdy element ma #określoną, istotną funkcję. I tak, rolę ulic, za pomocą których odbywa się transport niezbędnych do życia produktów - pełnią żyły i tętnice. Układ kostny jest rusztowaniem dla całego ciała, ale jednocześnie konstrukcją ochronną dla narządów wewnętrznych. Poszczególne komórki to mieszkańcy - muszą być silne i zdrowe, żeby móc stale rozbudowywać i odnawiać swoje „miasto”. Tak właśnie działa zdrowy organizm. A co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi? Jaką rolę wówczas pełni szpik?

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)