Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2018

Wernisaż wystawy "Za betlejemską gwiazdą". Muzeum zaprasza!

fot. Tomasz Pasieka

fot. Tomasz Pasieka

Dnia 6 grudnia 2018 roku w Muzeum Ziemi Krajeńskiej odbył się wernisaż wystawy # "Za betlejemską gwiazdą".

Spotkanie poprzedziły jasełka wykonane przez dzieci z Harcowni przy Szkole nr 2 w Nakle nad Notecią oraz dzieci z drużyny Harcerskiej "Zawiszacy" przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Nakle nad Notecią. Zarówno dzieciom jak i ich opiekunom serdecznie dziękujemy za przygotowanie tak wspaniałego wystąpienia.

Wystawa, którą mamy zaszczyt Państwu zaprezentować opowiada o szczególnym okresie roku - Godach – takim mianem określano dni od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli.

Był to czas magiczny, wyczekiwany nie tylko ze względu na odpoczynek od trudnej codziennej pracy ale i atmosferę radości z przyjścia Dzieciątka. Do tego podarki dla najmłodszych, kolędnicy przynoszący szczęście pod nasz dach, świątecznie przystrojona izba i wyjątkowo zastawiony stół. Nic dziwnego, że w polskiej tradycji to właśnie na te święta najbardziej wyczekiwano. Oprócz izby przystrojonej na święta znajdziecie Państwo także kolędników – od grup po poszczególne artefakty jak maski, maszkary czy szopki. Istotnym elementem ekspozycji jest część pokazująca stroje różnych regionów. Owe barwne dzieła sztuki wyjmowane były z kufrów tylko na najbardziej uroczyste okazje, jak właśnie Boże Narodzenie. Możemy dzięki nim podziwiać kunszt dawnych twórców i ich wyczucie piękna.

Stroje zostały wybrane nieprzypadkowo, reprezentują takie regiony jak: Kaszuby, Bory Tucholskie, Kujawy oraz najliczniej Wielkopolskę – poznańskich Bambrów, Golinian, Szamotulan, Zbąszynian. Czemu właśnie te? Przez wzgląd na naszą własną małą ojczyznę – Krajnę.

Z etnograficznego punktu widzenia stanowimy obszar północnej Wielkopolski i z tej części kraju pochodzi większość naszych obrzędów i zwyczajów. Jednak i pozostali sąsiedzi dali nam coś od siebie stąd Kujawy czy Kaszuby na naszej wystawie. Jednym słowem przedstawiając Państwu naszych „przyjaciół zza miedzy” pragniemy odnaleźć wspólne korzenie, to co najpiękniejsze w naszej kulturze, miłość do ziemi, przywiązanie do rodziny, tradycji i własnej tożsamości.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wszystkich Państwa zachęcamy do zwiedzenia wystawy.

materiał: Tomasz Pasieka 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)